Sjømat Norge og Fellesforbundet har kommet til enighet på Havbruksoverenskomsten etter mekling i 2 dager
19.6.2026 17:41:03 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding
Sjømat Norge og Fellesforbundet ble i dag enige om ny revisjon av tariffavtale for de nesten 4000 medlemmene på Havbruksoverenskomsten. Den nye avtalen sikrer medlemmene en lønnsvekst og forskuttering av sykepenger helt i tråd med frontfaget.

Etter brudd i forhandlingene mellom Sjømat Norge og Fellesforbundet, møttes partene til mekling 18. og 19. juni med utløpsfrist ved midnatt. Allerede kl 17 på dag to i meklingen, kunne forhandlingsleder fra Fellesforbundet, Hilde Elgesem Andersen, varsle at partene var kommet til enighet.
– Vi har oppnådd et økonomisk resultat i tråd med frontfaget, og gjennomslag for flere viktige krav. I tillegg skal det settes ned utvalg for å se på arbeidstidsbestemmelser, håndtering av ferie og avklaringer rundt ansvaret for skipsførere, sier Elgesem Andersen.
Forskuttering av syke-, foreldre- og pleiepenger
I tillegg til økt kjøpekraft er økonomisk trygghet ved sykdom en sak med høy prioritet for Fellesforbundet. Partene ble enige om at arbeidsgiver skal forskuttere syke-, foreldre- og pleiepenger i inntil 4 måneder etter samme modell som frontfaget.
– For vår delegasjon har det vært viktig å fokusere på at dette er rettferdige krav som kan være veldig viktig for det enkelte medlem. Selv om mange i bransjen har disse rettighetene, så er det viktig å stille solidarisk opp for de som ikke har, fortsetter Elgesem Andersen.
Godt økonomisk resultat
Delegasjonen fra Fellesforbundet er godt fornøyd med resultatet.
– Vi er også veldig fornøyd med at vi har fått løftet minstelønnssatsen betydelig og fått en viktig økning i vakttillegg for beredskapsvakter.
Nøkkeltall
- Generelt tillegg til alle på kr 6,50 per time pluss et justeringstillegg på kr 1,50 til alle ansatte
- Minstelønnssatsene økes med kr 26,50 per time.
Dette gir en timelønn på kr 262,– for nyansatte og en timelønn på kr 264,– for de med ett års ansennitet - Fagbrevtillegget økes med kr 5,50 per time
- Vakttillegget økes med 50%
Utvalgsarbeid om skipsførers ansvar
Avklaring av skipsførers ansvar har vært et viktig tema i meklingen. Partene er enige om at dette skal drøftes lokalt og at det settes ned et arbeidsutvalg som skal levere en innstilling sommeren 2027.
Bestemmelse om gravide arbeidstakere
Det har kommet en ny bestemmelse i tariffavtalen som sier at alle gravide arbeidstakere skal få løpende oppfølging av bedriftshelsetjenesten.
Kontakter
Willy BergsnovPressekontakt
Tel:45250048Tel:45250048willy.bergsnov@fellesforbundet.noBilder

Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
Fellesforbundet varsler mulig streik i SAS fra onsdag morgen19.6.2026 12:01:36 CEST | Pressemelding
Etter brudd i forhandlingene i mai, møtes NHO Luftfart/SAS og Fellesforbundet hos Riksmekleren mandag 22. juni i et forsøk på å finne en løsning på lønns- og arbeidsbetingelser til de kabinansatte i SAS. I forkant av meklingen varsler Fellesforbundet plassfratredelse for alle sine medlemmer på Kabinavtalen i SAS.
Enighet på Grossistoverenskomsten - viktige gjennomslag for Fellesforbundet19.6.2026 05:41:13 CEST | Pressemelding
Fire timer på overtid kom Fellesforbundet og Virke til enighet på Grossistoverenskomsten. Streikefaren er dermed avblåst.
Mekling på overtid innen lager og varedistribusjon19.6.2026 00:52:56 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet og Virke kom ikke i mål med ny tariffavtale på Grossistoverenskomsten før fristen gikk ut ved midnatt. Riksmekler har bedt partene fortsette på overtid.
Fare for streik i sjømatnæringen – Fellesforbundet og Sjømat Norge hos riksmekleren18.6.2026 10:42:41 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen på Havbruksoverenskomsten mellom Fellesforbundet og Sjømat Norge. Blir ikke partene enige kan det bli streik i sjømatnæringen.
Fare for streik i sjømatnæringen – Fellesforbundet og Sjømat Norge hos riksmekleren18.6.2026 10:41:39 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen på Havbruksoverenskomsten mellom Fellesforbundet og Sjømat Norge. Blir ikke partene enige kan det bli streik i sjømatnæringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom