Beskytt boligen din mot lynnedslag
19.6.2026 14:00:00 CEST | Elvia | Pressemelding
Sommeren er høysesong for lyn og tordenvær, og ferske tall fra nettselskapet Elvia viser at i 2025 førte lynnedslag til 200 strømbrudd i Elvias nett alene. Lyn som slår ned i det elektriske anlegget kan i verste fall være livsfarlig, og det kan gi skader på elektrisk utstyr eller starte brann i boligen. Heldigvis holder noen få, enkle grep risikoen på avstand.

Hvert år registreres en rekke skader på elektriske anlegg og apparater etter lyn og overspenning. Skadene kan oppstå både ved direkte lynnedslag og via strøm- og telenett, og det er ikke alltid synlig med én gang.
–Skader etter lynnedslag kan utvikle seg over tid, og i verste fall føre til brann, sier kommunikasjonsrådgiver Cecilie Gregersen i strømnettselskapet Elvia.
Økt risiko i tordenvær
Når det lyner, kan det oppstå kraftige overspenninger i strømnettet. Dette skjer fordi lynet kan slå ned i eller nær strømlinjer og master, noe som gir en plutselig og kraftig spenningstopp, eller "trykk" i nettet. Elektronisk utstyr er ikke laget for å tåle slike topper, og risikerer derfor å bli skadet eller ødelagt.
– Elektronikk er mer følsom enn før, og moderne hjem har flere tilkoblede enheter. Det gjør oss også mer sårbare når uværet slår til, sier Gregersen.
Selv mindre overspenninger kan svekke utstyr over tid, noe som kan føre til feil eller varmgang senere.
Fem råd for å redusere risikoen
Elvia anbefaler folk å ta noen enkle forholdsregler når uværet nærmer seg:
-
Trekk ut støpselet til følsomt elektrisk utstyr som TV, PC og ladere
-
Installer overspenningsvern i sikringsskapet (påbudt i nye boliger fra 2010)
-
Sørg for at det elektriske anlegget er forskriftsmessig og jevnlig kontrollert
-
Unngå bruk av elektriske apparater under kraftig tordenvær
-
Følg ekstra godt med på lukt, varmegang eller unormal oppførsel i etterkant av lyn og torden
– Det viktigste er å forebygge. Små tiltak kan ha stor effekt, og det kan spare både utstyr og hjemmet ditt for alvorlige skader, sier Gregersen
Følg med etter uværet
Elvia oppfordrer også til å være oppmerksom i dagene etter et kraftig tordenvær.
– Opplever du at sikringer går oftere enn normalt, eller at elektrisk utstyr oppfører seg annerledes, bør du kontakte elektriker. Det kan være tegn på skjulte skader etter lyn, avslutter Gregersen.
Les mer om hvordan en kan gjøre hjemmet trygt i tordenvær på elvia.no
Nøkkelord
Kontakter
Cecilie GregersenKommunikasjonsrådgiver
Pressekontakt for strømbrudd, drift og beredskap (dagtid)
PressevakttelefonPressevakt
Våre pressevakter svarer deg utenfor normal åpningstid (16-07, helg og helligdag). For beredskap og plutselige hendelser.
Om Elvia
Elvia er ansvarlig for Norges største nettområde som dekker totalt ca. 50 000 km2. Det tilsvarer et område som er litt større enn Danmark. Vi har 1 million kunder i Oslo, Innlandet, Akershus og Østfold. Det er alltid noen på jobb for å sikre at alle våre kunder har strøm, og at vi rykker ut for å reparere dersom det skulle oppstå en feil på en komponent i strømnettet.
Fremtiden er fornybar, og Elvia har en sentral rolle i elektrifiseringen av samfunnet. Vi jobber for å øke kapasiteten i eksisterende nett og bygger nytt nett. Med over 850 ansatte er vi godt rigget for fremtiden og elektrifisering av nordmenns hverdag. Gjennom å sikre effektiv tilgang på strøm legger vi til rette for det grønne skiftet, for bærekraft og langsiktige valg.
Les mer på elvia.no

Følg pressemeldinger fra Elvia
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Elvia på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Elvia
Nettleien tilbake til 2024-nivå: økning på 180 kroner i måneden for en gjennomsnittsbolig1.6.2026 09:03:00 CEST | Pressemelding
Fra 1. juli 2026 justerer Elvia nettleien. For en gjennomsnittsbolig innebærer det en økning på rundt 180 kroner i måneden sammenlignet med første halvår i år. Nettleien er fortsatt lavere enn snittet i Norge.
Trefelling nær strømlinjer kan være livsfarlig30.4.2026 13:45:00 CEST | Pressemelding
Våren er høysesong for hagearbeid, og mange planlegger å felle eller beskjære trær på egen eiendom. Da er det viktig å være klar over at trær kan stå nær strømførende linjer, og at det kan være både livsfarlig og svært kostbart å gjøre feil.
Elvia øker beredskapen 1. påskedag4.4.2026 20:00:00 CEST | Pressemelding
Ekstremværet «Dave» vil treffe deler av Elvias nettområde 1. påskedag. Spesielt Østfold vil bli rammet av kraftige vindkast på opptil 33 m/s. Elvia øker derfor beredskapen fra søndag 5. april kl. 07:00 for å kunne opprettholde en stabil strømleveranse.
Kathinka Rudlang ansatt som ny CFO i Elvia18.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
Nettselskap Elvia har ansatt Kathinka Rudlang som ny CFO (Chief Financial Officer). Hun kommer fra stillingen som CFO i SpareBank1 Utvikling, og skal lede staben for Økonomi og strategi i Elvia.
Elvia øker beredskapen grunnet kraftig vind12.3.2026 15:46:38 CET | Pressemelding
Det er meldt mye nedbør og kraftige vindkast torsdag kveld og natt til fredag i Østfold, Oslo, Akershus, og sør i Innlandet. Elvia øker derfor beredskapen for å kunne opprettholde en stabil strømleveranse.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom