Enighet på Grossistoverenskomsten - viktige gjennomslag for Fellesforbundet
19.6.2026 05:41:13 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding
Fire timer på overtid kom Fellesforbundet og Virke til enighet på Grossistoverenskomsten. Streikefaren er dermed avblåst.

Fellesforbundet organiserer over 4000 ansatte i grossistbransjen og fikk natt til fredag landet en ny tariffavtale for sine medlemmer.
– Det har vært en utfordrende mekling, sier forhandlingsleder til Fellesforbundet Joachim Espe.
– Forhandlingsdelegasjonen er tilfreds med at vi har landet en tariffavtale som sikrer medlemmene reallønnsvekst i en periode med høy prisvekst, og som ivaretar sentrale prinsippkrav vi har arbeidet for over tid, sier Espe.
Nøkkelresultat
- Generelt tillegg til alle på kr 6,50 fra 1. april 2026
- Minstelønnssatsene økes i tillegg med kr. 1,50 per time fra 1. april 2026
- Forskuttering av sykepenger, omsorgs- og pleiepenger i tråd med frontfagsløsningen
Viktig gjennomslag på arbeidstid
Vi har fått på plass at Bedriftstilpasset arbeidstid (BTA) nå er likestilt med skiftbestemmelsene. Dette innebærer at medarbeidere har rett til både BTA-tillegg og overetidsbetaling. Medarbeidere mister ikke lenger BTA-tillegg ved korte velferdspermisjoner, eller på helligdager og offentlige høytidsdager.
Videreutviklet tariffavtalen
Med denne enigheten har vi fått videreutviklet Grossistoverenskomsten, forteller Espe.
– Vi har fått hevet støtta til kompetansefondet, og klubbene våre kan nå søke om midler til aktiviteter for å styrke organiseringsgraden og arbeidet til klubbene.
Videre:
- Permisjon med lønn når du har lesedag før du skal ta fagbreveksamen.
- Tariffestet rett til fri med lønn når tillitsvalgte deltar på aktiviteter i regi av Fellesforbundet.
- Det skal være et utvalgsarbeid for å bli enige om en ny garantilønnsordning i tariffperioden.
- Det er også enighet om å løfte arbeidet med livsfasepolitikk både gjennom ny tarifftekst og et utvalgsarbeid i perioden.
Uravstemning 2. juli
En enstemmig delegasjon anbefaler meklingsresultatet. Frist for uravstemningen er 2. juli.
– Vi oppfordrer alle medlemmene til å bruke stemmeretten og si sin mening om resultatet, avslutter Espe.
Nøkkelord
Kontakter
Bettina ThorvikKommunikasjonssjef
Tel:(+47) 928 20 658bettina.thorvik@fellesforbundet.noFølg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
Fellesforbundet varsler mulig streik i SAS fra onsdag morgen19.6.2026 12:01:36 CEST | Pressemelding
Etter brudd i forhandlingene i mai, møtes NHO Luftfart/SAS og Fellesforbundet hos Riksmekleren mandag 22. juni i et forsøk på å finne en løsning på lønns- og arbeidsbetingelser til de kabinansatte i SAS. I forkant av meklingen varsler Fellesforbundet plassfratredelse for alle sine medlemmer på Kabinavtalen i SAS.
Mekling på overtid innen lager og varedistribusjon19.6.2026 00:52:56 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet og Virke kom ikke i mål med ny tariffavtale på Grossistoverenskomsten før fristen gikk ut ved midnatt. Riksmekler har bedt partene fortsette på overtid.
Fare for streik i sjømatnæringen – Fellesforbundet og Sjømat Norge hos riksmekleren18.6.2026 10:42:41 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen på Havbruksoverenskomsten mellom Fellesforbundet og Sjømat Norge. Blir ikke partene enige kan det bli streik i sjømatnæringen.
Fare for streik i sjømatnæringen – Fellesforbundet og Sjømat Norge hos riksmekleren18.6.2026 10:41:39 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen på Havbruksoverenskomsten mellom Fellesforbundet og Sjømat Norge. Blir ikke partene enige kan det bli streik i sjømatnæringen.
Fare for streik i grossistbransjen – mekling starter i dag17.6.2026 11:27:28 CEST | Pressemelding
I dag starter meklingen mellom Fellesforbundet og Virke i tariffoppgjøret for grossistoverenskomsten. Fellesforbundet har varslet streikeuttak på 4 222 medlemmer. Partene har frist til natt til fredag på å komme til enighet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom