Statskog SF

Pengebidrag til friluftslivet

18.6.2026 06:00:00 CEST | Statskog SF | Pressemelding

Del

13 tiltak for friluftslivet i Vestland får nå bidrag fra Statskog.

Mann på benk hviler seg og ser på utsikten
En hvilepause på en benk gjør turen mer attraktiv - illustrasjonsfoto Foto: Tore Pedersen

Pengene kommer gjennom den søknadsbaserte støtteordningen Statskogmillionen. Med årets tildeling er nær ti millioner kroner delt ut til over 1500 friluftstiltak landet rundt siden oppstarten i 2017. 

Ordningen fungerer som en katalysator for friluftsliv over hele landet. Små økonomiske bidrag, kombinert med sterk dugnadsinnsats fra frivillige lag og foreninger, gir store resultater lokalt. 

- Vi støtter gapahuker og samlingsplasser i Alver og Bjørnafjorden, gratis ferietilbud for barn og unge på Askøy, friluftslivstiltak og utstyr til speidere og friluftsråd i Bergen og en rekke andre gode formål, sier regionsjef Jan Helge Nordby. 

Med årets tildelinger 13 tildelinger har ordningen over tid bidratt med over en halv million kroner fordelt på 98 ulike tiltak i Vestland. 

– Statskogmillionen er et eksempel på hva som skjer når litt økonomisk støtte møter norsk dugnadsånd. Mange små tiltak blir til store opplevelser for folk over hele landet, sier kommunikasjonssjef Trond Gunnar Skillingstad. 

Oversikt over alle tildelinger finnes på: https://www.statskog.no/statskogmillionen 

For ytterligere kommentarer, kontakt regionsjef Jan Helge Nordby (kontaktinformasjon under artikkel)

Her er kort beskrivelse av alle årets tildelinger i ulike kommuner i Vestland: 

Alver 

Ly på tur i Alver 

En gapahuk gjør turmålet mer innbydende og enklere å bruke gjennom større deler av året. 

Derfor vil Myking Bygdelag Trivselsgrenda bygge en gapahuk. Nå kommer fem tusen kroner fra Statskogmillionen som et lite bidrag til et stort og flott arbeid. 

Askøy 

Gratis ferieleir 

Statskogmillionen byr på ti tusen kroner til gratis ferieleir. 

Støtten kommer etter at Askøy kommune søkte om midler til aktiviteter sammen med frivilligheten og Herdla Museum. Disse er spesielt rettet inn mot barn og unge, herunder gratis ferieleir.  

Bergen 

Orienteringsutstyr til speidere 

Gjennom støtteordningen Statskogmillionen får speidere i Bergen et lite bidrag til utstyr. 

4. Bergen-Sandviken Speidergruppe får fem tusen kroner fra Statskogmillionen til orienteringsutstyr til fem speiderpatruljer. Speiderne lærer kart og kompass på ukentlige møter, og bruker ferdighetene på turer i fjellet over Bergen og rundt speiderhytta Kåken. Orientering er en grunnleggende ferdighet som gir barn selvtillit til å bruke norsk natur selvstendig. 

Friluftsliv for eldre og ensomme 

Bergen friluftsråd får pengestøtte fra Statskogmillionen til utlånsutstyr. 

Friluftsrådet ønsker seg midler til kjøp av tursekker og annet småutstyr som bidrar til å gjøre gruppeturene enda bedre og mer spennende. Turene legges til den kommunale, sammenhengende turløypen Løvstien. Etter søknad til støtteordningen Statskogmillionen utløses støtte på fem tusen kroner. 

Bjørnafjorden 

Ly på tur i Bjørnafjorden 

Her skal ungdommen både bidra i planlegging og oppsetting av gapahuk. 

Ungdom i Aktivitet Norge får fem tusen kroner fra Statskogmillionen til tiltaket. Planen er å bygge en gapahuk på gården som et samlingspunkt for barn og unge. Den skal brukes til aktiviteter, måltider og sosialt fellesskap i trygge og naturnære omgivelser. Tiltaket legger til rette for økt bruk av naturen ved å skape et trygt og tilgjengelig samlingspunkt ute. 

Etne 

Grillhytte i Etne 

Grillhytte har vært et savn. Nå kommer et bidrag. 

Etne Bmx og Skatepark får fem tusen kroner fra Statskogmillionen til grillhytte i tilknytning til en aktiv discgolfbane som tiltrekker seg mange brukere. Grillhytta vil sikre enkel tilgang til utstyr være et hyggelig samlingspunkt. 

Høyanger 

Skilt i kjerneved 

Ti tusen kroner kommer fra Statskogmillionen til prosjektet "Gamle stiar". 

Kyrkjebø Idrettslag får støtte til til et tiltak der ideen om skilt henger sammen med Prosjektet "Gamle Stiar" som de lanserte i 2025. De bruker bevisst treskilt med tanke på identitet og bærekraft. Skilta blir montert på staurer av einer/sprake. 

Luster 

Støtter populært friluftstilbud 

Statskog gir fem tusen kroner til Luster frivillighetssentral. 

Pengene kommer gjennom støtteordningen Statskogmillionen og rettes inn mot tilbudet FTU, Friluftsliv tilrettelagt for personer med funksjonsnedsetting. Gruppa blir organisert og driftet av to frivillige, med aktiviteter som ski, aking, hundeslede, naturbingo, natursti og mye mer. Tilbudet er blitt svært populært. 

Sogndal 

Norane IL får benkstøtte 

Norane IL får bistand til benker langs Nornesfeltet og Slinde. 

Laget ser at det er behov for flere hvile- og samlingssteder langs turvegen, og vil kjøpe inn benker fra det lokale ressurssenteret. Etter søknad til den nasjonale støtteordningen for friluftsliv, Statskogmillionen, kommer nå fem tusen kroner i bidrag. 

Stad 

IL-støtte til gapahuk 

Von IL er nærmere realisering av gapahuk. 

De totale utgiftene er en god del større, men fem tusen kroner fra Statskogmillionen gir et puff i riktig retning. Idrettslaget vil kjøpe gapahuk til et mye brukt turområde. Dette vil styrke friluftslivet ved å gjøre området mer tilgjengelig og attraktivt for både fastboende og tilreisende. 

Stryn 

Bidrag til bru 

En tryggere kryssing gjør det lettere for flere å bruke området. 

Indre Nordfjord Turlag får fem tusen kroner fra Statskogmillionen til bru i Glomsdalen og Marsåhyrna. Turlaget har fått bidrag fra Statskog over flere år, kombinert med over 1700 dugnadstimer. Turlagets fantastiske innsats gir gode stier til almenn bruk uten kostnad for folk. 

Voss 

Bidrag til Barnas dag 

Statskog gir fem tusen kroner til Barnas dag på Voss. 

Barnas dag er et samarbeid med Barnas turlag, Frivillighetssentralen og Kirkens bymisjon og består av grilling, natursti, ansiktsmaling og andre spennende aktiviteter. Hageselskapet Voss får støtte etter søknad til støtteordningen Statskogmillionen. 

Årdal 

Støtte til friluftsliv i Årdal 

Årdal JFF utvikler muligheter for fiske og friluftsopplevelser rundt dagsturhytte. 

Et lite økonomisk klapp på skuldra med fem tusen kroner kommer etter søknad til støtteordningen for friluftsliv i Norge, Statskogmillionen. Årdal jeger- og fiskerforening ser på tiltak som kan skape ekstra deltakelse, tilgjengelighet, friluftsglede og fiskelykke.  

Kontakter

Jan Helge NordbyRegionsjef Sør-Norge

95 36 70 52 / 742 13 000

jnb@statskog.no

Bilder

Mann på benk hviler seg og ser på utsikten
En hvilepause på en benk gjør turen mer attraktiv - illustrasjonsfoto
Foto: Tore Pedersen
Last ned bilde

Lenker

Om Statskog SF

Statskog SF skal sikre bærekraftig forvaltning av statens skog- og fjelleiendommer og er en garantist for allmennhetens tilgang til jakt, fiske og friluftsopplevelser i norsk natur. Staten er heleier av Statskog og eierskapet utøves av Landbruks- og matdepartementet.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye