Hyperbilen NIO EP9 på plass i Oslo – starten på NIOs teknologiske reise
17.6.2026 11:23:41 CEST | NIO Norge | Pressemelding
Hyperbilen NIO EP9 er nå utstilt på NIO House i Oslo. EP9 er mer enn en ekstrem ytelsesbil – den representerer starten på NIOs teknologiske satsing og har vært avgjørende for utviklingen av dagens elbiler.

EP9 var ikke bare en demonstrasjon av innovasjon, men også en milepæl i NIOs historie. Den var den første bilen selskapet utviklet med mulighet for batteribytte – en teknologi som i dag er en sentral del av NIOs økosystem.
– EP9 markerer starten på mye av det vi står for i dag. Den ga oss muligheten til å utvikle kjernekompetanse innen drivlinje, programvare, energihåndtering og batteribytte, sier produktsjef Andreas Nyman i NIO Norge.
Fundamentet for dagens modeller
Selv om EP9 aldri var ment for masseproduksjon, ble den et viktig utviklingsprosjekt. Teknologien og erfaringene herfra danner i dag grunnlaget for NIOs serieproduserte biler.
– For oss handler EP9 om hva den har gjort mulig. Den har vært med på å forme hvordan NIO bygger biler i dag – fra teknologi til brukeropplevelse, sier Nyman.
Fra ekstrem ytelse til hverdagsverdi
Erfaringene fra EP9 har hatt direkte betydning for dagens modeller:
- Mer effektiv batteri- og energihåndtering
- Bedre termisk styring og mer stabil ytelse
- Presis kjøredynamikk og kontroll
- Helhetlig systemintegrasjon
– Når teknologi fungerer under ekstreme forhold, fungerer den enda bedre i hverdagen, sier Nyman.
Batteribytte – fra idé til løsning
EP9 var første gang NIO utviklet og testet batteribytte i praksis. I dag gjør teknologien det mulig å bytte batteri på få minutter.
– EP9 var med på å bevise at dette var mulig. I dag gir det konkrete fordeler for brukerne våre, sier Nyman.
Et viktig kapittel i NIOs historie
EP9 er produsert i et svært begrenset antall og vises sjelden offentlig. Nå får publikum i Oslo oppleve bilen som la grunnlaget for mye av teknologien NIO bruker i dag.
– Dette er ikke bare en hyperbil, men starten på reisen frem til bilene vi bygger i dag, avslutter Nyman.
Hyperbilen EP9 er utstilt på NIO House i Oslo i en begrenset periode.
Kontakter
Siri DoblougPR Manager NorwayNIO Norway AS
Tel:+47 92 24 62 11siri.dobloug@nio.ioBilder

Følg pressemeldinger fra NIO Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NIO Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NIO Norge
Når norsk design møter kinesisk innovasjon22.10.2026 12:24:08 CEST | Pressemelding
Tolv masterstudenter fra Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO) samarbeider denne høsten med firefly og NIO Norge for å utforske hvordan norsk designkompetanse kan bidra til bedre opplevelser gjennom hele brukerreisen. Prosjektet er en del av et internasjonalt samarbeid mellom norske og kinesiske designmiljøer.
Kjørte elbil fra Kina til Norge29.9.2026 10:25:51 CEST | Aktuelt
Etter mer enn tre måneder på veien ankom Haoran Zheng Norge etter å ha kjørt nærmere 20 000 kilometer fra Guangzhou i Kina til Oslo. Reisen tok ham gjennom Asia og Europa, via blant annet Kasakhstan, Russland, Færøyene og Island.
NIO og Geely inngår strategisk samarbeid om batteribytte og lading28.9.2026 15:18:47 CEST | Pressemelding
Geely Holding Group, eier av blant annet Volvo Cars, Polestar, Zeekr, Lotus og Lynk & Co, blir eier av 30 prosent av NIO Power, NIOs virksomhet innen batteribytte og lading. Samtidig inngår selskapene et omfattende strategisk samarbeid om batteribytte, ladeinfrastruktur og utvikling av felles teknologistandarder for fremtidige elektriske kjøretøy.
firefly får ny programvareoppdatering med smartere navigasjon og flere muligheter for personlig tilpasning24.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Oslo, september 2026 – firefly lanserer programvareoppdateringen aster 2.0.0, som gir nye funksjoner for navigasjon, førerassistanse og personlig tilpasning av bilens digitale brukeropplevelse.
NIO utvider HERE-samarbeid til hele modellporteføljen i Europa23.9.2026 10:00:04 CEST | Pressemelding
NIO utvider samarbeidet med HERE Technologies fra firefly til hele modellporteføljen i Europa. Samarbeidet skal gi mer oppdaterte kart og navigasjonstjenester samt støtte utviklingen av fremtidige førerassistentsystemer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom