Nytt tilbud for mennesker med rusutfordringer i Ås
10.6.2026 15:00:50 CEST | Stendi | Pressemelding
Mennesker med rusutfordringer trenger ofte mer enn et sted å bo. De trenger trygghet, faste rammer og folk rundt seg som tåler at veien videre ikke alltid går rett frem.

I juni åpnet Stendi et nytt botilbud i Ås for mennesker med rusutfordringer. Målet er å gi beboerne en mer stabil hverdag, med tett oppfølging og fagpersoner som er til stede over tid.
– For mange handler dette om å få ro nok til å bygge en hverdag. Da må boligen være trygg, oppfølgingen være nær, og menneskene rundt må ha tid og kompetanse til å stå i det sammen med beboeren, sier direktør for Stendi omsorgstjenester, Monica Follestad.
Pleie og omsorg er den største kommunale oppgaven i utgifter etter grunnskoletilbudet i Ås, og utgjorde nesten 23 prosent av kommunens utgifter i 2024, viser tall fra Agenda Kaupang. Samarbeid med spesialiserte fagmiljøer er en viktig del av omsorgen i de fleste norske kommuner.
Store og sammensatte omsorgsbehov
– Kommunene står i krevende og viktige velferdsoppgaver. Vår rolle er å være en samarbeidspartner, og bidra med fagkompetanse der behovene er store og sammensatte, sier Monica Follestad.
– Rusomsorg er først og fremst relasjonsarbeid. Det handler om å møte mennesker med respekt, samtidig som hverdagen må ha tydelige rammer. Forutsigbarhet er ofte undervurdert. For noen kan det være forskjellen på kaos og en ny start.
Ny avdeling med plass til 13 beboere
Den nye avdelingen i Ås skal gi beboerne praktisk oppfølging i hverdagen, støtte til å mestre egen bosituasjon og hjelp til å skape mer stabile rammer rundt livet sitt. Stendi understreker at godt samarbeid med kommunen, pårørende og andre tjenester blir viktig.
– Ingen lykkes alene i dette feltet. Vi er avhengige av godt samarbeid med kommunene som er våre oppdragsgivere og andre rundt beboeren. Når vi får til det, øker sjansen for at mennesker får en hverdag som faktisk henger sammen.
Avdelingen får plass til 13 beboere, og vil bli en mellomstor arbeidsplass med 20 – 30 ansatte når avdelingen er fullt belagt.
God relasjon til naboer og nærmiljø
– Vi forstår at nye botilbud kan skape spørsmål. Derfor ønsker vi å være tilgjengelige, og vise hvordan vi jobber. Trygghet gjelder både for beboerne, ansatte og nærmiljøet rundt, sier Monica Follestad videre.
For beboerne er ambisjonen enkel: et trygt sted å bo, tett oppfølging og muligheten til å ta små, viktige steg i riktig retning.
– Dette er mennesker med ulike historier, men med samme behov for verdighet, stabilitet og noen som ikke gir opp. Det er det vi skal bidra med her i Ås.
Kontakter
Kristin ØyenKommunikasjonsdirektørStendi AS
Tel:+47 95 88 75 88kristin.oyen@stendi.noMonica FollestadDirektør Stendi omsorgstjenesterStendi omsorgstjenester
Tel:+4745021885monica.follestad@stendi.noOm oss
Stendi er Norges største leverandør av omsorgstjenester til det offentlige. Vi har et landsdekkende tilbud innen barnevern, bo- og omsorgstjenester og brukerstyrt personlig assistanse (BPA).
Følg pressemeldinger fra Stendi
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stendi på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stendi
Fosterforeldre med støtte fra private er mer fornøyde8.5.2026 11:13:21 CEST | Pressemelding
Fosterhjemsundersøkelsen 2026 viser at fosterforeldre i spesialiserte fosterhjem med støtte fra private aktører er langt mer positive til å fortsette som fosterforeldre – og til å anbefale andre å bli fosterhjem.
400 søkere: Her er studentene som fikk plass7.5.2026 09:50:01 CEST | Pressemelding
Seks studenter er valgt ut til å jobbe med årets Drømmehelgfestival på Tusenfryd. Festivalen arrangeres av Stendi Assistanse og Tusenfryd, og skal gi barn, unge og familier som møter mange barrierer en helg med opplevelser og fellesskap.
Lederutdanning innen omsorg og barnevern27.3.2026 11:21:34 CET | Pressemelding
I vår har 32 medarbeidere i Stendi fullført et skreddersydd lederprogram ved VID vitenskapelige høyskole. Programmet gir faglig og personlig utvikling, og viser at Stendi satser på medarbeidere som ønsker å ta på seg mer ansvar, sier deltagerne.
Stendi Elvetun vant Ambeas kvalitetspris23.3.2026 14:00:09 CET | Pressemelding
Blant virksomheter fra fire nordiske land er Elvetun i Fetsund tildelt Ambeas kvalitetspris 2025, for sitt arbeid med å levere stabil og systematisk kvalitet i omsorgstjenestene.
– Markedsdialog er gull2.2.2026 12:21:31 CET | Pressemelding
Leder for anbud i Stendi, Øystein Kvamme, håper flere kommuner vil bruke markedsdialog som verktøy ved kjøp av omsorgstjenester. Med god dialog i forkant kan leverandører og kommune utvikle nye og bedre tjenester for innbyggerne.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom