Telia bidro med ny teknologi for livsviktig dekning
8.6.2026 07:00:00 CEST | Telia Norge | Pressemelding
Under øvelsen SAR61°N testet Telia ny teknologi som kan gi mobildekning der det er mangelfull dekning og dermed bidra til å redde liv i krevende redningsaksjoner.

Sist uke var redningstjenesten fra hele landet samlet til SAR61°N i Lom, en av Norges viktigste samhandlingsarenaer der tradisjonelle redningsmetoder møter ny og moderne teknologi. I løpet av uken trente aktørene sammen, testet fremtidens teknologi og delte kunnskap og erfaringer. For andre gang deltok Telia og bisto kunder og samarbeidspartnere innen sikkerhet og samfunnskritiske tjenester med helt ny teknologi.
– I redningsarbeid er kommunikasjon helt avgjørende, og under SAR61°N testet vi flere innovative løsninger som gjør at både mannskap og teknologi kan kobles på, uansett hvor i landet en hendelse skjer og hvordan mobildekningen er der, sier Lena Lundgreen, leder for bedriftsmarkedet i Telia Norge. – Ved hjelp av ny teknologi som gjør det mulig å etablere dekning på minutter, også i områder der vanlig mobildekning ikke rekker, kan vi redde liv.
Helt ny eSIM-løsning testet for første gang
Telias team testet en helt ny eSIM-løsning som gjør det mulig å gi brukere rask tilgang til mobilnettet, uavhengig av hvilken operatør de tilhører. Med en app kan redningspersonell kobles på Telias mobilnett og dekningsforlengere på få minutter.
– Dette er nyttig for å gi midlertidig tilgang til brukere i en redningsaksjon, eller som en mer permanent løsning for beredskapsdekning for de som vil ha tilgang til flere operatører, sier Henning Huuse, forretningsutvikler 5G i Telia Norge. – Dette gjør det enklere å sikre kommunikasjon på tvers av aktører i en redningsaksjon. Det kan være avgjørende når tiden er knapp og hvert sekund teller.
Bærbar 5G med satellitt
Telia testet også bruk av bærbare 5G-basestasjoner med satellittforbindelse. Disse kan fraktes inn i utilgjengelige områder og gi umiddelbar dekning for redningsmannskaper og utstyr.
– På denne måten kan vi sørge for mobildekning der det nasjonale nettet ikke når frem. Dette muliggjør for eksempel droneoperasjoner der dronene kontrolleres over mobilnettet og kan søke etter savnede i krevende fjellområder. Dette øvde vi på sammen med blant annet Norsk Folkehjelp i Leirdalen, forteller Huuse.
Norsk Folkehjelp har 2000 frivillige, og går noen seg bort i fjellet eller blir meldt savnet, settes et stort apparat i sving for å finne vedkommende raskest mulig.
– Vi opererer ofte i vanskelig tilgjengelige områder og i krevende terreng der det er mangelfull eller ingen dekning. Ny teknologi og innovative løsninger som bærbare basestasjoner gjør det enklere og tryggere for oss å gjennomføre våre aksjoner. Det kan gjøre det mulig for oss å redde flere. Det er svært verdifullt for oss å kunne øve på dette sammen med Telia og andre aktører i redningstjenesten, sier Tomas Muribø, beredskapsleder i Norsk Folkehjelp.
Test av samhandling i nytt nødnett
Telia deltok også i en nasjonal samøvelse ledet av Nkom, der teknologi for nytt nødnett ble testet i samarbeid med de tre mobiloperatørene. Her deltok viktige brukergrupper for Nødnett som Politiet, brann og helse i tillegg til DSB og NKOM. Med hver sine 5G basestasjoner testet operatørene samhandling og mulig interferens i operasjoner der flere mobile dekningsforlengere benyttes.
– Vi er stolte av å kunne bidra med vår ekspertise og teknologi på denne måten, og for muligheten til å teste innovative løsninger sammen med kunder og samarbeidspartnere i konteksten av nytt nødnett. Det er en forutsetning for å kunne bidra i kritiske situasjoner, sier Lundgreen.
Telia ser SAR61°N som en unik arena for samhandling mellom ulike aktører i redningstjenesten og totalforsvaret:
– Den innsikten vi får i ulke brukergruppers behov under ekstreme forhold er avgjørende for å utvikle nye tjenester til disse brukerne. Det er svært inspirerende å kunne støtte redningstjenesten med vår teknologi og innovasjon på denne måten, avslutter Huuse.
Fakta om SAR61°N
SAR61°N arrangeres av Norsk Luftambulanse og ble avholdt i Lom 1.–6. juni 2026. Denne nasjonale samhandlingsarenaen samler sentrale aktører fra nød- og beredskapsmiljøet for trening, erfaringsdeling og teknologiutvikling. Målet er å styrke samhandling, teste ny teknologi og stå bedre rustet når det virkelig gjelder.
Nøkkelord
Kontakter
Ellen C. ScheenInformasjonssjefTelia Norge AS
Tel:+47 465 00 000ellen.scheen@telia.noBilder



Følg pressemeldinger fra Telia Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Telia Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Telia Norge
Ny leder for IT i Telia Norge3.6.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Jon Espen Nergård blir ny CIO i Telia Norge og vil inngå i selskapets ledergruppe.
Telia har lukket spoofing-hull i mobilnettet28.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Telia har identifisert og lukket en svakhet i mobilnettet som med de riktige tekniske forutsetningene gjorde det mulig å «spoofe» andres telefonnumre. Selskapet har ingen indikasjoner på at dette har blitt utnyttet av kriminelle aktører.
Informasjon fra Telia: Mindre avvik i bedriftsplattformtjeneste lukket22.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Telia har gjennom sitt sikkerhetsarbeid identifisert og lukket et mindre avvik knyttet til nummervisning i bedriftsplattformtjenesten Bedriftsnett. Selskapet har ingen indikasjoner på at avviket er blitt utnyttet.
Telia får karakteren «A» i CDPs vurdering av leverandørenes klimaarbeid21.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Telia har fått toppkarakteren «A» i CDPs årlige vurdering av leverandøroppfølging på klima (Supplier Engagement Assessment, SEA). Resultatet plasserer Telia blant de ledende globalt i arbeidet med å engasjere leverandører i klimaarbeid. Selskapet har som mål å nå netto nullutslipp innen 2040.
Telia gjør Mobilpant digitalt: Nå kan du pante mobilen hjemmefra20.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Telia lanserer digital Mobilpant, og gjør det enklere enn noen gang å få penger for gamle mobiler samtidig som man gjør et smart miljøvalg.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom