Ny undersøkelse: Store ulikheter i reiselyst
9.6.2026 09:17:27 CEST | TUI Norge | Pressemelding
7 av 10 østlendinger skal på ferie utenfor Norden, mens 47 % av nordlendingene velger det samme.

Det viser en ny spørreundersøkelse gjennomført av Fifty5Blue (tidligere Kantar Media) for TUI i slutten av mai.
Til tross for usikkerhet knyttet til situasjonen i Midtøsten og mulige konsekvenser for drivstofftilgangen og prisene, står reiselysten i Norge sterkt.
Hele 7 av 10 bosatt i Oslo og på Østlandet oppgir at de planlegger ferie utenfor Norden de neste 12 månedene.
Noe lavere på landsbasis
For landet som helhet er nivået noe lavere, men fortsatt svarer over halvparten at de skal på utenlandsferie.
– På landsbasis oppgir 56 prosent at de skal på ferie utenfor Norden. Det er en nedgang på tre prosentpoeng sammenlignet med samme undersøkelse i mai i fjor, sier kommunikasjonssjef i TUI Norge, Anne Mørk-Løwengreen.
Det er særlig Nord-Norge som trekker snittet ned. Allikevel planlegger nesten halvparten (47 %) utenlandsferie det neste året.
Norge ligger klart høyere enn nabolandene. I Sverige og Finland oppgir 43 prosent at de skal reise på ferie til utlandet de neste 12 månedene. Danmark er mest lik Norge, med 55 prosent.
Bestiller veldig sent
Samtidig bestiller mange nordmenn ferien sent. Da undersøkelsen ble gjennomført i slutten av mai, hadde nesten halvparten av dem som planlegger utenlandsferie i sommer ennå ikke bestilt.
– Usikkerheten gjør at nordmenn bestiller ferien ekstremt tett på avreise. Det betyr at veldig mange sitter og bestiller akkurat nå. Det ser vi også tydelig i egne tall, hvor familiene nå jakter på den beste ferien for dem, med en økning i bestillingene på 34 prosent bare den siste uken, sier kommunikasjonsjef Anne Mørk-Løwengreen i TUI.
Også været her hjemme spiller inn.
– På Østlandet har det vært mye regn i det siste, og det har alltid en direkte effekt på bestillingene, sier hun.
– Vi reiser fordi vi har sol og varme øverst på ønskelista.
Ingen overraskelser
Samtidig er mange bekymret for hvordan verdenssituasjonen kan påvirke billettprisene. Flyselskaper har advart mot både forsinkelser og mulige drivstofftillegg. Det gjelder imidlertid ikke dem som velger pakkereise.
– Det er ingen risiko for overraskelser. Ingen drivstofftillegg og ingen prisøkning. Har du bestilt og betalt for reisen, er det prisen du har betalt som gjelder, sier Anne Mørk-Løwengreen i TUI.
Fakta:
Undersøkelsen er gjennomført av Fifty5Blue (tidligere Kantar Media) på vegne av TUI. Et landsrepresentativt utvalg på 1 150 nordmenn har deltatt.
Nøkkelord
Kontakter
Anne Mørk-LøwengreenKommunikasjonssjef, NorgeTUI
Tel:+4721415559Tel:+47 99205332anne.lowengreen@tui.noPressevakt kveld og helgKun for media
Tel:+4721415559Bilder


Om oss
TUI Group er verdens ledende reiseoperatør med virksomhet i over 180 land. I Norge har selskapet vært etablert siden 1973.
TUI arbeider for at feriereiser skal være mer bærekraftige og bidra positivt til lokalsamfunn og natur på reisemålene. Gjennom initiativer som TUI Care Foundation og tiltak for å redusere utslipp, plastbruk og matsvinn, tar TUI en aktiv rolle i utviklingen av en mer ansvarlig og fremtidsrettet reiselivsnæring der både mennesker og miljø står i sentrum.
TUI har forpliktet seg til mål i tråd med Paris-avtalen gjennom selskapets bærekraftsagenda, med ambisjon om netto null utslipp innen 2050.
Science Based Targets initiative (SBTi) har godkjent klimamålene våre og bekreftet at handlingsplanen er i tråd med kravene for å begrense global oppvarming.
Følg pressemeldinger fra TUI Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TUI Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TUI Norge
Norsk tredjeplass i TUI-maraton20.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
10.000 løpere fra 72 land deltok i årets TUI Palma Marathon Mallorca. Norske Pauline Smestad løp inn til en flott tredjeplass på 10 kilometer.
– Overraskende stor forskjell på Kanariøyene19.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
– Her er det færre turister enn på Gran Canaria, men fortsatt over 300 soldager i året, sier kommunikasjonssjef i TUI Norge, Anne Mørk-Løwengreen.
TUIs nye kundeklubb passerer over én million medlemmer15.10.2026 11:14:20 CEST | Pressemelding
Den nye fordelsklubben til reiseoperatøren TUI, har fått over én million medlemmer på under et halvt år.
Dette er vinterens reisekometer12.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Flere nordmenn velger eksotisk i vinter med Thailand og Kapp Verde i spissen, men en spansk øy beholder førsteplassen i nordmenns hjerter.
– For mange familier er hotellet det viktigste9.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Det er stor etterspørsel etter familievennlige hotell i vinter. – Riktig hotell kan være viktigere, enn hvilken av Kanariøyene man ender på, sier kommunikasjonssjef i TUI, Anne Mørk-Løwengreen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom