Streiken er over – godt resultat for renholderne

31.5.2026 02:15:16 CEST | Norsk Arbeidsmandsforbund | Pressemelding

Del

Natt til søndag ble Norsk Arbeidsmandsforbund og NHO Service og Handel enige, og streiken ble avsluttet. Resultatet sikrer gode lønnstillegg og forskuttering av sykepenger for over 3500 medlemmer i renholdsbransjen.

Siden lørdag 9. mai har det vært streik for medlemmer tilsluttet Renholdsoverenskomsten med NHO Service og Handel. Før streiken ble avsluttet var nærmere 900 renholdere i streik.  

  • Etter tre uker i streik og en krevende mekling er det godt å ha landet et oppgjør som sikrer et solid lønnsløft og trygghet under sykdom for en gruppe vi er svært avhengige av i samfunnet. Uten renholderne stopper samfunnet opp, og vi er helt avhengig av at de som jobber i bransjen har gode lønns- og arbeidsforhold, sier forhandlingsleder og forbundsleder Brede Edvardsen.    

Edvardsen vil skryte av de streikende.  

  • Vi har stått samlet hele veien, og det har ikke stått på streikeviljen til våre medlemmer. Dette har nå gitt gjennomslag. Jeg vil takke alle de streikene for innsatsen og alle som har støttet oss på veien, uten dere hadde det ikke gått.

Gjennomslag for forskuttering av syke- pleie, og foreldrepenger:  

Bestemmelsen om forskuttering av syke-, pleie, og foreldrepenger trer i kraft 1. juli 2027 og vil gjelde for arbeidstakere som har vært sammenhengende ansatt i bedriften i minst 10 måneder.  

  • Forskuttering har vært et av de viktigste kravene våre.  Det er derfor gledelig at vi nå har sikret våre medlemmer denne tryggheten, sier Edvardsen.  

Resultatet:  

  • Generelt tillegg til alle på kr 6,50 

  • Et garantitillegg til alle på kr 0,25 

  • Lavlønnstillegg til alle på kr 4,00 

  • Fagbrevtillegg økes med kr 1,00 

Dette betyr at alle får en økning på kr 10,75 per time. For faglærte blir minstelønnsøkningen på kr 11,75 per time. De nye lønnssatsene gjelder fra 1. juni 2026, foruten garantitillegget som gjelder fra 1. mai 2026.  

Streiken er avsluttet: Streiken avsluttes snarest, senest søndag 31.mai kl. 12.00. Den enkelte medarbeider vil få nærmere beskjed fra sin arbeidsgiver om tidspunkt for gjenopptakelse av arbeidet.   

Uravstemning: Nå skal medlemmene ta stilling til det anbefalte forslaget fra Riksmekleren. Frist for uravstemning er 11. Juni.  

Kontakter

Følg pressemeldinger fra Norsk Arbeidsmandsforbund

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Arbeidsmandsforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norsk Arbeidsmandsforbund

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye