Cyviz

- Norge må satse mer på norsk teknologi

28.5.2026 13:26:02 CEST | Cyviz | Pressemelding

Del

Under besøket fra næringsminister Cecilie Myrseth i dag presenterte Cyviz hvordan selskapets utvikling har gått fra norsk teknologimiljø til en global aktør, og samtidig to sentrale utfordringer for videre vekst: behovet for sterkere satsing på teknologi og bedre tilgang til det norske forsvarsmarkedet.

F.v. Næringsminister Cecilie Myrseth, og Espen Gylvik og Ellen K. Lome fra Cyviz.
F.v. Næringsminister Cecilie Myrseth, og Espen Gylvik og Ellen K. Lome fra Cyviz.

Ministeren fikk innblikk i hvordan Cyviz over nærmere tre tiår har utviklet løsninger for kontrollrom, operasjonssentre og beslutningsmiljøer med de høyeste kravene til sikkerhet og stabilitet. Disse brukes i dag i alt fra energiselskaper og kritisk infrastruktur til offentlige virksomheter og internasjonale forsvarsorganisasjoner.  

Selskapet viste til eksempler fra kunder som Aker BP og Microsoft, samt langsiktige partnerskap med globale aktører, og hvordan standardiserte, skalerbare løsninger har gjort det mulig å vokse på tvers av sektorer og markeder. 

– Vi har lykkes globalt fordi vi bygger teknologi som fungerer i praksis, i krevende operative miljøer. Da må vi også sikre at norsk teknologi får bedre rammevilkår her hjemme, sier Espen Gylvik, CEO i Cyviz. 

Stiller spørsmål ved hva Norge skal leve av etter oljen 

Cyviz benyttet samtidig anledningen til å løfte et overordnet spørsmål: hva skal Norge leve av etter olje og gass? 

– Norge kan ikke leve av olje og gass alene på sikt. Da må teknologi få en tydeligere rolle i hvordan vi bygger fremtidens verdiskaping, sier Gylvik. 

Selskapet etterlyser sterkere virkemidler for å skalere teknologibedrifter internasjonalt, særlig i skjæringspunktet mellom industri, programvare og systemer. 

F.v.: Sten-Roger Karlsen, adm. dir. i Investinor, og næringsminister Cecilie Myrseth, var blant de som besøkte Cyviz i dag.

Leverer til NATO – møter strukturelle barrierer i Norge 

En annen konkret utfordring gjelder forsvarssektoren. Allerede leverer Cyviz løsninger til NATO-allierte og internasjonale forsvarsorganisasjoner, og har investert tungt i å møte kravene i sektoren. Løsningene er utviklet i tråd med NATO- og EU-standarder, og er bygget på sertifiserbar arkitektur med blant annet EAL4+ og TEMPEST-compliance. Selskapet er også JOSCAR-sertifisert leverandør til forsvars- og luftfartsindustrien. 

Likevel opplever selskapet det som krevende å få tilgang til det norske forsvaret. 

– Dette handler ikke om teknologi, men om strukturer. I dag er det vanskelig for nye leverandører å bli evaluert, selv når løsningene er i operativ bruk hos våre allierte, sier Gylvik. 

Selskapet ber om at Norge legger bedre til rette gjennom pilotløp, mer fleksible rammeavtaler og tydeligere samspill mellom godkjenning og anskaffelse. 

– Norske myndigheter har en mulighet til både å styrke beredskapen og utvikle en eksportindustri, men da må norsk teknologi også få en reell vei inn i hjemmemarkedet. 

I en tid preget av økt geopolitisk usikkerhet og høyere investeringer i forsvar og beredskap, mener Cyviz at norsk teknologi kan spille en viktig rolle, både for verdiskaping og sikkerhet. 

– Teknologi er ikke bare en næring i seg selv, det er en forutsetning for konkurransekraft og nasjonal sikkerhet. Norge har sterke forutsetninger, men vi må satse mer helhetlig, sier Gylvik.

Kontakter

About Cyviz

Cyviz er en global teknologileverandør for standardiserte konferanserom, kontrollrom og opplevelsessentre. Siden 1998 har Cyviz skapt samhandlingsrom og gitt den digitale arbeidsstyrken mulighet til å koble til, visualisere og samarbeide om deres kritiske data. De IT-drevne totalløsningene er enkle å distribuere, administrere og støtte.

Cyviz betjener globale virksomheter og myndigheter med de strengeste kravene til brukervennlighet, sikkerhet og kvalitet, som engasjerer mennesker, tilrettelegger for samarbeid og understøtter beslutningsprosesser.

Finn mer informasjon på www.cyviz.com eller besøk et av våre Cyviz Experience Centers i Atlanta, Dubai, Edinburgh Oslo, Riyadh, Singapore, eller Stavanger. 

Cyviz er notert på Euronext Growth på Oslo Børs (ticker: CYVIZ). 

Andre språk

Følg pressemeldinger fra Cyviz

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Cyviz på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Cyviz

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye