WWF Verdens naturfond

WWF oppfordrer til å la veikantene blomstre

28.5.2026 13:00:00 CEST | WWF Verdens naturfond | Pressemelding

Del

Over 120 000 har bestilt frøposer fra WWF Verdens naturfond. Nå oppfordrer miljøorganisasjonen kommunene til å ta del i den nasjonale insektdugnaden. 

OVERVELDENDE ENGASJEMENT: Rekordmange har i år bestilt pollinatorvennlige frø fra WWF Verdens naturfond. Generalsekretær Karoline Andaur er overveldet av engasjementet for insektene.
OVERVELDENDE ENGASJEMENT: Rekordmange har i år bestilt pollinatorvennlige frø fra WWF Verdens naturfond. Generalsekretær Karoline Andaur er overveldet av engasjementet for insektene.

Mange av de pollinerende insektene våre er i dramatisk tilbakegang fordi leveområdene deres forsvinner. Nå håper WWF Verdens naturfond at kommunene kan ta i bruk et for lite brukt, men effektivt virkemiddel: La veikantene blomstre  

‍ – Når veikantene får stå i fred gjennom blomstringssesongen, fungerer de som livsviktige matfat og leveområder for bier, sommerfugler og andre insekter. Men i dag slås mange veikanter alt for tidlig og for ofte gjennom sesongen. Derfor oppfordrer vi alle kommuner og fylkeskommuner til å utsette kantslåtten der det ikke er nødvendig for trafikksikkerheten eller for å bli kvitt svartelistede arter, sier Sverre Lundemo. Han er biolog og seniorrådgiver i WWF Verdens naturfond. 

Enormt engasjement for insektene 

Gjennom kampanjen «Villere hager» har over 120 000 nordmenn nå bestilt gratis pollinatorvennlige blomsterfrø fra WWF. Antallet stiger hver dag.  

– Det er helt fantastisk å se hvor mange som engasjerer seg og vil bidra til å hjelpe de livsviktige pollinatorene. Vi håper at kommunene også vil være med på den storstilte redningsaksjonen. Bedre praksis for kantslått er et enkelt, kostnadseffektivt og effektivt tiltak som kan gi umiddelbare gevinster for naturen, sier generalsekretær i WWF Karoline Andaur. 

Fakta om pollinerende insekter i Norge

Mange av de pollinerende insektartene i Norge er på Rødlista. Blant annet står rundt 30 prosent av villbiene og 22 prosent av sommerfuglene i fare for å forsvinne. Flere andre insektarter har allerede blitt borte.  
 
Flere studier har vist at blomstrende veikantarealer kan være viktige leveområder for pollinerende insekter i et ellers fragmentert landskap. Når veikantene slås for tidlig, forsvinner både mat og leveområder akkurat når insektene trenger dem mest.  

Pollinatorene er livsviktige. De bidrar til at planter kan lage nye frø og produsere frukt og bær. Dermed holder de hjulene i gang i naturen, og er avgjørende for at vi skal få mat på bordet. I tillegg spiller de andre viktige roller i naturen, som nedbrytere og som mat for fugler og andre dyr. 

Kontakter

Bilder

LA HUMLA SUSE I VEIKANTENE: WWF Verdens naturfond ber kommunene unngå kantslått der det er mulig.
LA HUMLA SUSE I VEIKANTENE: WWF Verdens naturfond ber kommunene unngå kantslått der det er mulig.
Peter Vahlersvik / iStock Kun til engangsbruk!
Last ned bilde
HÅPER PÅ BLOMSTRENDE VEIKANTER: Biolog i WWF Verdens naturfond, Sverre Lundemo håper kommunene tar oppfordringen om å la noen veikanter blomstre i sommer.
HÅPER PÅ BLOMSTRENDE VEIKANTER: Biolog i WWF Verdens naturfond, Sverre Lundemo håper kommunene tar oppfordringen om å la noen veikanter blomstre i sommer.
Geir Barstein / WWF
Last ned bilde

Om oss

WWF er en av verdens største miljøorganisasjoner med eksperter som jobber i mer enn hundre land. Vi jobber for å bremse klimaendringene, stanse tapet av arter og skape en framtid der mennesker lever i harmoni med naturen.

Følg pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra WWF Verdens naturfond på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye