Ny tegneserie fra prisvinnende Cathrine Sandmæl
26.5.2026 08:15:00 CEST | Bonnier Norsk Forlag | Pressemelding
Forrige gang Cathrine Sandmæl kom med tegneseriebok vant hun både priser og ble forsøkt fjernet fra undervisningen i skolen. Nå er gjengen i Jenter tilbake, og ja, det blir kyssing i denne boken også.

I Jenter – Bare oss to er Eli og gjengen hennes tilbake, men denne gangen fortelles historien fra den mest populære jenta på skolens perspektiv, nemlig Camilla. Hun har tilsynelatende alt, men føler seg likevel alene, helt til hun blir kjent med Eli.
– I den forrige boken kunne jeg lene meg på de virkelige hendelsene som boken var basert på, men i denne ville jeg sette sammen en hundre prosent fiksjonell historie, kvernet ut av egen fantasi, sier serieskaper Cathrine Sandmæl.
Jentekyss provoserer
Sandmæls debutbok Jenter vant Kulturdepartementets pris for beste tegneserie i 2025, samt Dina Norlunds debutantpris. Samtidig skapte boken reaksjoner fordi utdrag ble distribuert til mellomtrinnet – og ikke alle foreldre likte at barna leste om kyssing. Mellom jenter.
– Det at boken vakte slike reaksjoner føltes rart, men dessverre også litt forventet. Det burde virkelig ikke være sånn, men dessverre er dette en risiko når man lager bøker med skeiv tematikk, sier Sandmæl.
Som understreker at de mange positive tilbakemeldingene var i stort flertall, noe som også resulterte i glitrende anmeldelser og to priser.
Ikke alle kan kysse hvis barn skal lese
De negative reaksjonene mot Jenter kom da stiftelsen Lese trykket et utdrag av boken i Boksluker-antologien som distribueres til 120 000 barn på mellomtrinnet. Redaktør Tonje Tornes i TNT synes det er merkelig at noen mener at barn skal vernes mot historier som involverer jentekyssing.
– Vi lar jo barn eksponeres for kyssing mellom mann og kvinne i alle mulige settinger. Det finnes til og med eventyr om kvinner som ligger besvimt der en manns invaderende tungekyss er det eneste som kan redde henne. Dette er vår kulturarv, men to jenter som frivillig kysser? Det blir for mye for enkelte foresatte?
Sandmæl sier at hun ikke lagde verken Jenter eller Jenter – Bare oss to med et ønske om å provosere.
– Jeg ville helt genuint bare fortelle en historie som lignet på min egen første forelskelse. At unge folk av samme kjønn kysser og forelsker seg i hverandre, er en del av virkeligheten, og sånn er det enten noen folk vil godta det eller ikke.
Den populæres ensomhet
I Jenter – Bare oss er den populære Camilla hovedperson. Hun føler sterkt på presset fra både foreldre og venner. Hun skal være best i håndball, på skolen og ha den perfekte kjæresten. Men hva om hun ikke vil noe av dette?
For Camilla trives egentlig best sammen med Eli. Når de er alene, glemmer hun alt stresset. Men er Camilla klar for å vise verden hvem hun egentlig er?
– Noen av opplevelsene til Camilla er basert på mine egne opplevelser. Som tenåring var jeg mye nervøs og hadde et sterkt ønske om å gjøre alle rundt meg til lags. Noe som kanskje er en mer universell opplevelse enn vi tror, uansett om man er en populær, håndballspillende tenåring eller ei, sier Cathrine Sandmæl.
– Det er budkrig om begge bøkene i Sverige for tiden. Hvordan føles det?
– Det er kjempegøy! Bøkene vil vel hete Piger i Danmark og Flickor i Sverige, he – det er utrolig artig. Som forfatter er det jo veldig smigrende at det er budkrig om boken din.
Nøkkelord
Kontakter
Tonje TornesRedaktør i TNTTNT
Tel:92869374tonje.tornes@bonnierforlag.noBilder


Lenker
TNT - Et imprint hos Bonnier
De erfarne tegneserieredaktørene Tonje Tornes og Tormod Løkling har jobbet med så godt som alt i norsk tegneseriebransje, fra Donald Duck og Pondus til Nordlys. I 2025 startet de imprintet TNT på Bonnier Norsk Forlag.

Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Norsk bestselger hylles i Frankrike10.6.2026 10:08:13 CEST | Pressemelding
Tvilen av Jørn Lier Horst og Jan-Erik Fjell topper de norske bestselgerlistene for tredje uke på rad. Samtidig er den første boken i serien, Skriket, nå lansert i Frankrike og får svært gode anmeldelser i franske medier.
Hva om mor aldri ønsket å gi bort barnet sitt?8.6.2026 08:30:00 CEST | Pressemelding
I den nye sakprosategneserien Mor fant meg – historien om et adoptert liv forteller Eva Sørlie historien om hvordan hun, 30 år etter å ha blitt adoptert fra Sør-Korea, får vite at familien hennes aldri hadde gitt opp håpet om å finne henne igjen.
Jørn Lier Horst og Jan-Erik Fjell topper to bestselgerlister med Tvilen27.5.2026 13:02:22 CEST | Pressemelding
Den siste boken om Norges nye krimhelt, Markus Heger, går rett til topps på bestselgerlistene til Norli og Ark.
– Jeg tar med mye av meg selv inn i bokserien Ville poter, sier serieskaper Victor Nordahl.20.5.2026 09:57:10 CEST | Pressemelding
– Da jeg begynte på historien for ca 16 år siden, så var det mye jeg ikke visste om meg selv. Det var gjennom å tegne Ville poter jeg vågde å utforske min identitet og undersøke egne følelser. Dette hjalp meg til å komme ut som skeiv – og som Victor.
Horst og Fjell gir ut ny bok sammen20.5.2026 07:51:06 CEST | Pressemelding
Skriket av Jørn Lier Horst og Jan-Erik Fjell gikk rett til topps på bestselgerlistene og ble solgt til utlandet for et syvsifret beløp. Endelig er oppfølgeren, Tvilen, her!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom