Enighet i mekling for Landsoverenskomst for hotell- og restaurantvirksomheter.
23.5.2026 02:02:35 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding
Et par timer på overtid ble Fellesforbundet og Virke enige om ny avtale. Den sikrer medlemmene forskuttering av sykepenger helt i tråd med frontfaget.

Etter brudd i forhandlingene med Virke møtte Fellesforbundets forhandlingsdelegasjon til mekling 22. mai med utløpsfrist ved midnatt.
To timer på overtid kunne forhandlingsleder fra Fellesforbundet, Gard Hofsvang, varsle at partene har sagt ja til en skisse fra mekler Arild Dommersnes.
- Vi har fått fullt gjennomslag for frontfagets løsning for forskuttering av syke-, foreldre- og pleiepenger.
Forskuttering av syke-, foreldre- og pleiepenger
Partene ble enige om at arbeidsgiver skal forskuttere syke-, foreldre- og pleiepenger i inntil 4 måneder etter samme modell som frontfaget.
- For vår delegasjon har det vært viktig å få på plass en løsning for forskuttering helt i tråd med frontfaget. Nå har våre medlemmer på Virke-området, innenfor hoteller, restauranter, kaffebarer, scener, kafeer og barer fått innfridd sitt rettferdige krav om forskuttering på lik linje med alle andre.
Nøkkelord
Kontakter
Bettina ThorvikKommunikasjonssjef
Tel:(+47) 928 20 658bettina.thorvik@fellesforbundet.noFølg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
Fare for streik i sjømatnæringen – Fellesforbundet og Sjømat Norge hos riksmekleren18.6.2026 10:42:41 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen på Havbruksoverenskomsten mellom Fellesforbundet og Sjømat Norge. Blir ikke partene enige kan det bli streik i sjømatnæringen.
Fare for streik i sjømatnæringen – Fellesforbundet og Sjømat Norge hos riksmekleren18.6.2026 10:41:39 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen på Havbruksoverenskomsten mellom Fellesforbundet og Sjømat Norge. Blir ikke partene enige kan det bli streik i sjømatnæringen.
Fare for streik i grossistbransjen – mekling starter i dag17.6.2026 11:27:28 CEST | Pressemelding
I dag starter meklingen mellom Fellesforbundet og Virke i tariffoppgjøret for grossistoverenskomsten. Fellesforbundet har varslet streikeuttak på 4 222 medlemmer. Partene har frist til natt til fredag på å komme til enighet.
Enighet på Verkstedoverenskomsten for Forsvaret i natt – streik avverget17.6.2026 08:21:25 CEST | Pressemelding
Forsvarsdepartementet og Fellesforbundet ble i natt enige etter å ha sittet to dager hos Riksmekleren.
Fellesforbundet har brutt forhandlingene om Landforpleiningsavtalen med NHO Service og Handel15.6.2026 17:27:17 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet brøt i dag forhandlingene med NHO Service og Handel etter at partene ikke klarte å bli enige om ny revisjon av tariffavtalen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom