Streik avverget for hotell- og restaurantvirksomheter i Virke
23.5.2026 02:01:14 CEST | Virke | Pressemelding
Natt til lørdag 23. mai, to timer på overtid, ble det klart at både Virke og Fellesforbundet sa ja til en skisse fra mekleren.

Skissen innebærer fire måneders forskuttering av syke-, pleie- og foreldrepenger.
- Spørsmålet om forskuttering er krevende. Vi mener at dette er et ansvar som ligger til NAV. Samtidig er dette en ordning som mange har allerede. Etter en totalvurdering har vi derfor valgt å ta dette inn i overenskomsten, sier Astrid Flesland, forhandlingsleder i Virke.
Fellesforbundet er for tiden i streik på Riksavtalen med NHO. Av hensyn til pågående arbeidskonflikt mellom Fellesforbundet og NHO Reiseliv, har mekleren besluttet at den aksepterte skissen er unntatt offentlighet.
- For oss har det vært viktig å unngå streik og ytterligere uro nå, med alt det ville medført av økte kostnader for våre medlemmer, sier Flesland.
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Scott EngebrigtsenKommunikasjonssjef
Tel:+47 90043484scott.engebrigtsen@virke.noBilder

Virke er handels - og tjenestenæringenes hovedorganisasjon. Våre 25 000 medlemsvirksomheter er ledende på alt fra å vaske gulv til å arrangere konserter, pleie eldre og ta vare på de yngste, selge mat, malerkoster, madrasser, og alt det andre vi har behov for. Handels- og tjenestenæringene gir hverdagen innhold.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Retter ikke opp ubalansen12.5.2026 11:58:03 CEST | Pressemelding
Noen næringer går godt, mens andre har stått stille i årevis. Hovedorganisasjonen Virke skulle ønske at regjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett gjorde mer enn å holde igjen det generelle utgiftsnivået. Virke ber om at tiltak for økt byggeaktivitet prioriteres.
Ventet prisvekst i april11.5.2026 08:11:08 CEST | Pressemelding
I tråd med forventningene, steg årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer i april, og endte på 6,6 prosent. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Brudd i forhandlingene mellom Fellesforbundet og Virke8.5.2026 16:20:44 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet har brutt forhandlingene med Virke om grossistoverenskomsten. Nå skal partene møtes hos Riksmekleren.
Vipps går til hovedorganisasjonen Virke8.5.2026 10:47:43 CEST | Pressemelding
Med Vipps på laget tar Virke en enda sterkere posisjon som største bransjeaktør innen handelsteknologi.
Streik avverget gjennom et ekstraordinært løft for handelen6.5.2026 07:02:22 CEST | Pressemelding
Onsdag morgen ble Virke og Handel og Kontor (HK) enige i årets lønnsoppgjør.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom