SINTEF

SINTEF etablerer nytt bygg for pilotering av bærekraftige industriprosesser

27.5.2026 06:30:00 CEST | SINTEF | Pressemelding

Del

Det nye bygget på Tiller i Trondheim vil gi helt nye fasiliteter for utvikling og testing av grønne, bioteknologiske løsninger i større skala. I første omgang vil det bli brukt av EU-prosjektet PYROCO2, som skal produsere kjemikaliet aceton fra CO2 og grønt hydrogen ved hjelp av gassfermentering. 

Bilde av det nye bygget og anleggsplass for det nye bygget på Tiller
Det nye piloteringsbygget, som skal huse prosesser for konvertering av CO₂ til kjemikalier og andre produkter, bygges av Næringsbygg og er planlagt ferdigstilt og klart for drift før utgangen av 2026. Foto: SINTEF SINTEF

Ideen om å lage et nytt demonstrasjonsbygg oppstod som følge av behov for fasiliteter i det EU-finansierte prosjektet PYROCO2. Prosjektet, som skal omdanne CO2 og grønt hydrogen til det industrielle kjemikalet aceton, og en rekke andre produkter, får med det nye bygget muligheten til å validere teknologien i stor skala.

I over 40 år har SINTEF spilt en nøkkelrolle i pilotering og oppskalering av industrielle prosesser på Tiller. Her får industrien får tilgang til relevant infrastruktur og tverrfaglig kompetanse for utvikling og testing før løsningene kan tas videre kommersielt. PYROCO2-prosjektet er et eksempel på at behovet for forskningsbasert pilotering på Tiller har økt.

– Når teknologier skal utvikles og testes er solid forskningsstøtte avgjørende. Det legger til rette for å modne teknologien før den tas i bruk industrielt, sier forskningsdirektør ved SINTEF, Duncan Akporiaye.

Fra CO2 til nye produkter

SINTEF har lenge samarbeidet tett med industrien om å utvikle løsninger innen karbonfangst, -utnyttelse og -lagring (CCUS), og har infrastruktur og ekspertise for å demonstrere teknologi i hele CCUS-verdikjeden. Effektiv bruk av fanget CO2 kan gi betydelige gevinster for både klimaet og industrien ved å redusere utslipp og samtidig utnytte karbonet.  

– Skal vi lykkes med overgangen til en mer sirkulær og bærekraftig industri, må vi i større grad ta i bruk CO₂ som en ressurs. Ved hjelp av bioteknologiske prosesser kan karbonet omdannes til nye produkter og bidra til å erstatte fossilbaserte prosesser. Mange industrier er allerede godt i gang med å utnytte disse mulighetene, forteller Akporiaye.

Overgangen til alternative og bærekraftige råstoffer som biomasse og CO2 stiller også krav til utvikling av grønne verdikjeder, nye teknologier og prosesser. Med det nye piloteringsbygget får SINTEF økt kapasitet til å demonstrere gassfermentering for produksjon av nye kjemikalie-, plast- og drivstoffprodukter – en mulig «game changer» for industri med store utslipp.

– Dette gir industrien bedre muligheter til å møte stadig strengere klimakrav, samtidig som de opprettholder konkurransekraften og bidrar til utviklingen av en bærekraftig, sirkulær bioøkonomi, sier sjefforsker Alexander Wentzel ved SINTEF.

Opptil 300 tonn aceton per år

PYROCO2 er den eneste teknologiplattformen av sin type i verden som bruker gassfermentering til å lage aceton fra CO₂. Det nye bygget på Tiller skal kunne produsere opptil 300 tonn aceton årlig fra 700 tonn industriell CO₂ og fornybart hydrogen. Dette vil gi viktige data for den videre oppskaleringen av PYROCO2-teknologien, for eksempel på Herøya industripark og andre industrielle klynger i Europa. Målet er å legge til rette for opptil 17 millioner tonn CO₂-ekvivalenter innen 2050.

For å kjøre en gassfermenteringsprosess på CO2 i denne skalaen må det en stor elektrolysør til. Det amerikanske selskapet Power to Hydrogen (P2H2) skal levere et elektrolyseanlegg til PYROCO2-prosessen til det nye bygget, hvor det ved hjelp av fornybar kraft skal produsere hydrogen og oksygen fra vann, hvor hydrogenet og CO2 deretter omdannes til aceton av bakteriene i bioreaktorene. Anlegget er planlagt levert i fjerde kvartal 2026.

– Elektrolyseanlegget er også utviklet for rask tilpasning til variabel fornybar kraft, variabelt hydrogenbehov og lang driftslevetid, noe som gjør den godt egnet for prosjekter som PYROCO2, forteller Duncan Akporiaye.

Kontakter

Bilder

Foto fra inne i piloteringshallen
Det må være høyt under taket og et godt fundament på plass når tanker på opptil 12-13 meter og 70 tonn skal på plass i det nye bygget på Tiller. Foto: SINTEF
Last ned bilde
Illustrasjon av bygget
Bygget deles inn i to soner for å imøtekomme spesielle sikkerhetskrav i forbindelse med ulike deler av PYROCO2-prosessen. Illustrasjoner: Charlotte Roxane Bøe, Sweco.
Last ned bilde

Lenker

Om oss

SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.

Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no

Følg pressemeldinger fra SINTEF

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra SINTEF

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye