Enighet på overtid
21.5.2026 06:40:35 CEST | EL og IT Forbundet | Pressemelding
12,50 kroner i generelt tillegg, utvidet fagarbeidertillegg og ammefri var blant annet resultatene etter elektrikermeklingen.

– Vi er fornøyde med å ha fått gjennomslag på våre viktigste krav, sier Geir Ove Kulseth, forbundsleder i EL og IT Forbundet.
Over seks timer etter at fristen var gått ut, klarte EL og IT Forbundet og NHO Elektro å komme til enighet om lønns- og arbeidsvilkårene for drøyt 15 000 medlemmer, og dermed ble det ikke streik.
– Dette har vært særdeles krevende. Det er beklagelig at vi først etter at meklingsfristen var gått ut, opplevde reelle forhandlinger. Vi forventer at NHO Elektro ved neste oppgjør ikke strekker strikken så langt, neste gang kan det fort hende at den ryker, sier Geir Ove Kulseth, som ledet forhandlingene for forbundet.
Resultatet innebærer blant annet:
-
Generelt tillegg på 12,50 kroner
-
Utvidet skala for fagarbeidertillegg
-
Utvidet ammefri til to timer per dag, til barnet har fylt to år
-
Tiltak mot kvartsstøv
-
Lønnsinnsyn for tillitsvalgte
-
Forskuttering av pleiepenger
-
Utenbystillegg økt til 20 %
– Det er takket være iherdig innsats fra vår forhandlingsdelegasjon og mekleren at vi kom i mål, sier Kulseth.
Et enstemmig forhandlingsutvalg anbefaler resultatet, som nå går til uravstemning. Protokoll og meklerens møtebok blir lagt ut senere torsdag.
LOK er tariffavtalen som regulerer lønns- og arbeidsvilkårene til de fleste elektrikerne i Norge. EL og IT Forbundet har om lag 15 000 medlemmer på avtalen.
Nøkkelord
Kontakter
Alejandro DecapKommunikasjonsrådgiverEL og IT Forbundet
Tel:+47 913 72 047Tel:+47 913 72 047alejandro.decap@elogit.noGeir Ove KulsethForbundslederEL og IT Forbundet
Tel:97871943geir.ove.kulseth@elogit.noBilder


Lenker
Om EL og IT Forbundet
EL og IT Forbundet har 44 000 medlemmer og er en landsomfattende sammenslutning som organiserer lønnstakere innenfor IKT-, energi- og elinstallasjonsbransjen.

Følg pressemeldinger fra EL og IT Forbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra EL og IT Forbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra EL og IT Forbundet
Mekler på overtid21.5.2026 01:05:10 CEST | Pressemelding
EL og IT Forbundet, og NHO Elektro mekler på overtid. Blir ikke partene enige, blir det streik.
1861 nye elektrikere kan tas ut i streik20.5.2026 15:09:15 CEST | Pressemelding
Ytterligere 1861 elektrikere kan bli tatt ut i streik hvis ikke EL og IT Forbundet og NHO Elektro blir enige i natt, om lønns- og arbeidsvilkårene for drøyt 15 000 elektrikere.
Her kan det bli elektrikerstreik19.5.2026 11:31:42 CEST | Pressemelding
I dag, 19. mai, står lønns- og arbeidsvilkårene til drøyt 15 000 elektrikere på spill når LO-forbundet EL og IT Forbundet og NHO Elektro møtes til mekling om Landsoverenskomsten for elektrofagene (LOK).
Brudd i lønnsoppgjøret til elektrikerne29.4.2026 14:03:54 CEST | Pressemelding
Nå går lønnsoppgjøret til mekling. NHO Elektro ville ikke komme oss i møte, mener EL og IT Forbundet. – Vi forventet mer av dem, sier en skuffet Geir Ove Kulseth, forbundsleder i EL og IT Forbundet.
Lønnsoppgjøret til elektrikerne er i gang27.4.2026 12:00:25 CEST | Pressemelding
24 krav står på agendaen når EL og IT Forbundet denne uken møter NHO Elektro til forhandlinger om Landsoverenskomsten for elektrofagene (LOK)
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom