NRK

Erlend Mørch til fotball-VM i USA

20.5.2026 09:39:34 CEST | NRK | Pressemelding

Del

I den nye NRK-podkasten «Mørch og VM» får lytterne en reisedagbok fylt med stort engasjement for USA, grenseløs kjærlighet til det norske landslaget og profilerte gjester.

Inni Erlend Mørch bobler det av fotballglede. Men han sparer entusiasmen til podkasten «Mørch og VM» som kommer 28. mai.
Inni Erlend Mørch bobler det av fotballglede. Men han sparer entusiasmen til podkasten «Mørch og VM» som kommer 28. mai. Kim Erlandsen NRK

Etter suksessen med «Mørch og makta» setter Erlend Mørch kursen mot USA og fotball-VM. Mørch har aldri tidligere opplevd å se det norske herrelandslaget i et mesterskap. Nå drar han til USA for å dekke et VM som handler om langt mer enn fotball.

– Jeg lager denne podkasten fordi jeg elsker å snakke om landslaget, og jeg elsker å snakke om USA, sier Mørch.

Mindre kampstatistikk, mer samfunnskritikk

Podkasten byr på kritisk dekning av vertsnasjonen USA – og svært ukritisk dekning av det norske landslaget. Resultater og statistikk får mindre plass, mens fotball, politikk og samfunn står i sentrum.

Sesongen starter i Norge med landslagssjef Ståle Solbakken som første gjest. Deretter blir det både spillerintervjuer og politisk analyse, før Mørch reiser til USA.

Der får han selskap av fotballfan og underholdningsprofil Mímir Kristjánsson i flere episoder under mesterskapet.

– Mímir er like glad i å snakke om fotball og USA som meg, men langt mer kunnskapsrik. Det er en perfekt kombinasjon, sier Mørch.

«Mørch og VM» har premiere 28. mai i NRK Radio. Antall episoder avhenger av hvordan Norge gjør det i mesterskapet.

Mørch selv har stor tro på landslaget:

– Jeg tror Norge kommer til semifinale, avslutter han.


Oppsummering «Mørch og VM»:

  • Episoder: 10-14 episoder
  • Konsept: Reisedagbok fra fotball-VM i USA, med fokus på fotball, amerikansk politikk og samfunn.
  • Premiere torsdag 28. mai
  • Gjester: Ståle Solbakken, Ayesha Wolasmal, Mímir Kristjánsson m.fl.
  • Programleder: Erlend Mørch
  • Prosjektleder: Liza Stokke

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Inni Erlend Mørch bobler det av fotballglede. Men han sparer entusiasmen til podkasten «Mørch og VM» som kommer 28. mai.
Inni Erlend Mørch bobler det av fotballglede. Men han sparer entusiasmen til podkasten «Mørch og VM» som kommer 28. mai.
Kim Erlandsen NRK
Last ned bilde
Erlend Mørch får selskap av Mímir Kristjánsson noen av episodene
Erlend Mørch får selskap av Mímir Kristjánsson noen av episodene
Kim Erlandsen NRK
Last ned bilde

Om NRK

NRK skal styrke demokratiet, samle og engasjere alle som bor i Norge. NRK er Norges offentlig eide allmennkringkaster med et bredt radio-, TV-, nett- og podkasttilbud, og ni av ti nordmenn bruker minst ett NRK-tilbud daglig. NRK har cirka 3300 ansatte fordelt på om lag 50 kontorer rundt om i landet.

Følg pressemeldinger fra NRK

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NRK på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra NRK

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye