Hafslund og Rental Group går sammen om utslippsfrie byggeplasser
18.5.2026 15:19:53 CEST | Hafslund | Pressemelding
Hafslund og Rental Group inngår et strategisk samarbeid som skal gjøre utslippsfrie byggeplasser enklere, raskere og mer lønnsomme. Sammen tilbyr de nå én samlet løsning for strøm, lading og elektriske maskiner – over hele landet.

Elektrifisering av bygg- og anleggsbransjen skyter fart. Nå går Hafslund og Rental Group sammen for å møte etterspørselen fra entreprenører og byggherrer som vil kutte utslipp – uten å ta ekstra risiko.
Som del av avtalen overtar Hafslund Rental Groups ladeportefølje. Samtidig styrkes samarbeidet om leveranser til elektriske bygge- og anleggsplasser.
– Sammen med Rental Group kan vi levere komplette løsninger til bygg- og anleggsplasser over hele landet. Ved å kombinere infrastruktur, lading og maskiner sikrer vi at elektriske prosjekter fungerer i praksis – og gjør det fornybart, sier daglig leder i mobile energiløsninger i Hafslund, Daniel Samuelsen.
Én løsning – færre hodepiner
Utslippsfrie prosjekter krever i dag koordinering av flere leveranser. Med det nye samarbeidet får kundene én helhetlig løsning og færre grensesnitt.
Rental Group bidrar med en av landets største elektriske maskinparker og lokal tilstedeværelse gjennom ni avdelinger. Hafslund står for strømtilgang, ladeinfrastruktur og prosjektering – fra høyspenttilkobling til ferdige ladepunkter på byggeplass.
– Vi opplever stor etterspørsel etter utslippsfrie løsninger, men også usikkerhet rundt gjennomføring. Med Hafslund på laget kan vi tilby kundene trygghet for at hele riggen fungerer – fra første dag. Samtidig ser vi at etterspørselen etter elektriske maskiner ikke bare er drevet av krav, men også av økonomiske vurderinger. Flere kunder legger nå totaløkonomi til grunn, hvor lavere energi- og vedlikeholdskostnader gjør elektriske løsninger til et konkurransedyktig – og i mange tilfeller bedre – alternativ, sier Truls Dahlen i Rental Group.
Allerede testet – og levert
Bakgrunnen for samarbeidet er strengere krav til utslippskutt i bygg- og anleggsbransjen. I 2025 leverte Hafslund over 1,5 GWh hurtiglading til byggeplasser, tilsvarende en estimert reduksjon på rundt 1 130 tonn CO₂. Rental Group har i dag nærmere 250 elektriske maskiner i sin portefølje.
Samarbeidet har vært testet i flere prosjekter siden høsten 2025, blant annet ved utbyggingen av Loddefjordåsen sykehjem i Bergen. Her leverte partene byggestrøm, ladeinfrastruktur, elektriske maskiner og kran i én samlet løsning.
Erfaringene viser at tett samspill mellom energi og maskinleveranser er avgjørende for å lykkes med elektrisk drift.
– Vårt mål er å gjøre overgangen til utslippsfrie byggeplasser så enkel som mulig. Når løsningene er robuste og lønnsomme, blir også det grønne valget det mest naturlige, sier Samuelsen.
Kontakter
Marte HortemoKommunikasjonssjef konsernHafslund
Tel:+47 993 56 242marte.hortemo@hafslund.noBilder
Om Hafslund
Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"
I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har en million nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.
Følg pressemeldinger fra Hafslund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hafslund
Hafslund reduserer klimafotavtrykket fra byggeprosjekt med bruk av nær nullutslippssement13.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Hafslund Celsios avfallsforbrenningsanlegg på Klemetsrud står i dag for rundt 20 prosent av Oslos samlede utslipp av fossil CO₂ frem til et fullskala karbonfangstanlegg står klart i 2029. Nå tar selskapet grep for å redusere utslippene fra selve utbyggingen, ved å ta i bruk sement med nær null CO₂-utslipp både på fangstanlegget på Klemetsrud og CO2-terminalen på Oslo Havn.
Hafslund innfører frivillig økt minstevannføring i Ågårdselva8.5.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Hafslund vil innføre frivillig økt minstevannføring i Ågårdselva vinterstid. Når Sølvstudammen er ferdig ombygd, vil vannføringen i perioden 1. september til 15. mai økes fra 1 til 5 kubikkmeter per sekund.
Høye kraftpriser bidro til et godt resultat i første kvartal 202630.4.2026 10:54:49 CEST | Pressemelding
Hafslund fikk et resultat etter skatt i første kvartal 2026 på 2 063 millioner kroner (1 980 millioner kroner i første kvartal 2025). Resultatet i første kvartal er normalt sett høyt sammenlignet med øvrige kvartaler da etterspørselen etter strøm, varme og overføringskapasitet er høy i vintermånedene.
Solid årsresultat for Hafslund i 202526.3.2026 10:53:33 CET | Pressemelding
Styret foreslår et utbytte til Oslo kommune på 2 300 millioner kroner.
Hafslund søker konsesjon for nytt effektkraftverk i Aurland (610 MW)20.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Hafslund søker konsesjon for Låvi kraftverk – et nytt stort effektkraftverk i Aurland. Med 610 MW ny effektkapasitet og bedre utnyttelse av eksisterende magasiner vil prosjektet styrke kraftberedskapen og bidra til å jevne ut de økende prissvingningene i det norske kraftsystemet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

