Hafslund

Hafslund og Rental Group går sammen om utslippsfrie byggeplasser

18.5.2026 15:19:53 CEST | Hafslund | Pressemelding

Del

Hafslund og Rental Group inngår et strategisk samarbeid som skal gjøre utslippsfrie byggeplasser enklere, raskere og mer lønnsomme. Sammen tilbyr de nå én samlet løsning for strøm, lading og elektriske maskiner – over hele landet.

Elektrifisering av bygg- og anleggsbransjen skyter fart. Nå går Hafslund og Rental Group sammen for å møte etterspørselen fra entreprenører og byggherrer som vil kutte utslipp – uten å ta ekstra risiko.

Som del av avtalen overtar Hafslund Rental Groups ladeportefølje. Samtidig styrkes samarbeidet om leveranser til elektriske bygge- og anleggsplasser.

– Sammen med Rental Group kan vi levere komplette løsninger til bygg- og anleggsplasser over hele landet. Ved å kombinere infrastruktur, lading og maskiner sikrer vi at elektriske prosjekter fungerer i praksis – og gjør det fornybart, sier daglig leder i mobile energiløsninger i Hafslund, Daniel Samuelsen.

Én løsning – færre hodepiner

Utslippsfrie prosjekter krever i dag koordinering av flere leveranser. Med det nye samarbeidet får kundene én helhetlig løsning og færre grensesnitt.

Rental Group bidrar med en av landets største elektriske maskinparker og lokal tilstedeværelse gjennom ni avdelinger. Hafslund står for strømtilgang, ladeinfrastruktur og prosjektering – fra høyspenttilkobling til ferdige ladepunkter på byggeplass.

– Vi opplever stor etterspørsel etter utslippsfrie løsninger, men også usikkerhet rundt gjennomføring. Med Hafslund på laget kan vi tilby kundene trygghet for at hele riggen fungerer – fra første dag. Samtidig ser vi at etterspørselen etter elektriske maskiner ikke bare er drevet av krav, men også av økonomiske vurderinger. Flere kunder legger nå totaløkonomi til grunn, hvor lavere energi- og vedlikeholdskostnader gjør elektriske løsninger til et konkurransedyktig – og i mange tilfeller bedre – alternativ, sier Truls Dahlen i Rental Group.

Allerede testet – og levert

Bakgrunnen for samarbeidet er strengere krav til utslippskutt i bygg- og anleggsbransjen. I 2025 leverte Hafslund over 1,5 GWh hurtiglading til byggeplasser, tilsvarende en estimert reduksjon på rundt 1 130 tonn CO₂. Rental Group har i dag nærmere 250 elektriske maskiner i sin portefølje.

Samarbeidet har vært testet i flere prosjekter siden høsten 2025, blant annet ved utbyggingen av Loddefjordåsen sykehjem i Bergen. Her leverte partene byggestrøm, ladeinfrastruktur, elektriske maskiner og kran i én samlet løsning.

Erfaringene viser at tett samspill mellom energi og maskinleveranser er avgjørende for å lykkes med elektrisk drift.

– Vårt mål er å gjøre overgangen til utslippsfrie byggeplasser så enkel som mulig. Når løsningene er robuste og lønnsomme, blir også det grønne valget det mest naturlige, sier Samuelsen.

Kontakter

Bilder

Om Hafslund

Vi jobber "For en verden i balanse, med fornybart"

I Hafslund går vi på jobb hver dag for å sikre at Norge har tilgang på ren, fornybar energi – og dette er noe vi har gjort i hele 130 år. Hvert år produserer vi 21 TWh vannkraft fra våre anlegg, eller sagt med andre ord, vi forsyner over 2,6 millioner innbyggere med strøm. I tillegg leverer vi 1,9 TWh fjernvarme til 400 000 mennesker og bedrifter i Oslo og har en million nettkunder gjennom eierskapet i Elvia.

Følg pressemeldinger fra Hafslund

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hafslund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Hafslund

Hafslund reduserer klimafotavtrykket fra byggeprosjekt med bruk av nær nullutslippssement13.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding

Hafslund Celsios avfallsforbrenningsanlegg på Klemetsrud står i dag for rundt 20 prosent av Oslos samlede utslipp av fossil CO₂ frem til et fullskala karbonfangstanlegg står klart i 2029. Nå tar selskapet grep for å redusere utslippene fra selve utbyggingen, ved å ta i bruk sement med nær null CO₂-utslipp både på fangstanlegget på Klemetsrud og CO2-terminalen på Oslo Havn.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye