Sulland Hamar Ford donerer ny elbil til Hamar Katedralskole
21.5.2026 10:00:00 CEST | Sulland Gruppen | Pressemelding
Nå får bilfagelevene øve på moderne elbilteknologi.
Media inviteres til overleveringen av en ny elektrisk Ford Explorer til bilfagavdelingen ved Hamar Katedralskole torsdag 21. mai kl. 10.00.

Bilen doneres av Ford Motor Norge i samarbeid med Sulland Hamar Ford, som en del av en nasjonal satsing for å styrke opplæringen innen moderne elbilteknologi.
Under arrangementet vil bilen bli formelt overrakt til skolen foran bilfagelevene, som får anledning til å se og bli kjent med den nye undervisningsbilen som skal brukes i opplæringen fremover.
Tid og sted
Dato: Torsdag 21. mai 2026
Tid: Kl. 10.00
Sted: Hamar Katedralskole
Det skjer samtidig som Norge har verdens høyeste elbilandel. Over 95 prosent av nybilsalget er nå elektrisk, men mange videregående skoler mangler fortsatt moderne elbiler til bruk i egen undervisning. Det gjør at avstanden kan bli stor mellom opplæringen på skolen og arbeidshverdagen som venter.
– Overgangen til elbil går raskt, og verkstedene trenger folk som kan feilsøke og reparere disse bilene trygt og effektivt. Da må bilfagselevene få jobbe praktisk med det de faktisk kommer til å møte ute i verkstedene, ikke bare lese om det i teorien. Du lærer ikke elbilteknologi ved å øve deg på en bensinbil. Det er to forskjellige verdener, sier Erlend Karsrud.
Del av en nasjonal satsing
Donasjonen er del av en nasjonal satsing der Ford Motor Norge, i samarbeid med lokale Ford-forhandlere og Bilimportørenes Landsforening (BIL), gir bort 20 splitter nye elbiler av typen Ford Explorer til videregående skoler og opplæringskontor over hele landet.
Målet er å gi fremtidens mekanikere og teknikere mer relevant opplæring før de går ut i lære eller jobb. Sammen med bilene følger også materiell og veiledning for sikker bruk i undervisningen.
Bilen som doneres til Hamar Katedralskole er en førproduksjonsvariant av det som er Fords mest solgte elbilmodell i Norge. Den kan ikke registreres for bruk på vei, men er teknisk identisk med den serieproduserte modellen i opplæringssammenheng. Det gjør den godt egnet til undervisning, serviceøvelser, feilsøking og sikker håndtering av moderne elbilteknologi.
Ifølge Bilimportørenes Landsforening har mange videregående skoler begrenset økonomisk handlingsrom til å investere i nytt og tidsriktig utstyr.
– Donasjonen fra Ford Motor Norge har blitt møtt med enorm interesse på skolenivå, og dette bør også være til inspirasjon for andre aktører i bilbransjen med tilgang på førproduksjonsbiler eller annet som kan være til nytte for å heve fagkompetansen blant elever som velger bilfag. Vi trenger å jobbe sammen på tvers av bransjen for å styrke rekrutteringen, sier Iman Winkelman.
For Ford Motor Norge handler donasjonen både om samfunnsansvar og om å sikre fremtidig kompetanse i bilbransjen.
– Med denne donasjonen vil vi gi elevene erfaring med elbilteknologi som blir stadig viktigere i bilfaget. Skal bilparken bli mer moderne, trygg og utslippsvennlig, trenger vi flere som kan reparere og utføre service på moderne elbiler, sier Per Gunnar Berg.
Tilgjengelige for intervju under arrangementet
- Erlend Karsrud fra Sulland Hamar Ford
- Representanter fra Hamar Katedralskole
Nøkkelord
Kontakter
Ta kontakt for mer informasjon
Erlend Karsrud
Daglig leder
Sulland Hamar Ford
Tlf 920 62 728
erlend.karsrud@sulland.no
Bilder

Med-deg-hele-veien
Sulland er et av Norges største bilkonsern med 43 bilhus og 1500 ansatte fordelt på 23 ulike lokasjoner i Norge. Sulland representerer 15 ulike bilmerker som inkluderer Audi, BMW, Ford, Hyundai, Isuzu, Mazda, MINI, Mitsubishi, Škoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen, samt DONGFENG, MHERO og VOYAH.
Sulland er dedikert til å skape gode kundeopplevelser, enten det gjelder kjøp av ny eller brukt bil, service- og verkstedtjenester, bilpleie, eller bilskade- og glassreparasjoner.
Sulland er eid av Sulland Holding som også har flere selskaper innen billeasing, eiendom, teknologi, innovasjon og import.
Konsernsjef i selskapet er Arvid Sulland.

Følg pressemeldinger fra Sulland Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sulland Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sulland Gruppen
Sulland etablerer Lexus i Innlandet23.3.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
Sulland styrker sin satsing i Innlandet og etablerer nå Lexus på Hamar. Med en helt ny «Lexus Corner» får regionen tilgang til et av verdens ledende premiummerker – kjent for høy kvalitet, elektrifiserte drivlinjer og bransjeledende kundetilfredshet.
Sulland Lillehammer kåret til Årets forhandler – Servicemarked 202511.2.2026 15:00:00 CET | Pressemelding
Sulland Lillehammer ble tirsdag kveld hedret med prisen «Årets forhandler Servicemarked 2025» under Hyundais nasjonale forhandlerkonferanse Power Awards på Kløfta. Prisen regnes som en av de gjeveste som deles ut under konferansen, og deles ut til forhandleren som leverer de beste kundeopplevelsene og de sterkeste resultatene innen servicemarkedet.
Sulland Bilsenter Alta åpner nytt og moderne bilanlegg2.2.2026 15:00:00 CET | Pressemelding
Torsdag 5. februar åpner dørene til et helt nytt og moderne bilanlegg i Alta, når Sulland Bilsenter Alta inviterer til offisiell åpning i Skipper Wirkolas vei 9. Åpningen markeres med tre dagers feiring fra 5. til 7. februar..
Ny daglig leder hos Sulland Askim3.12.2025 12:00:00 CET | Pressemelding
Sindre Solend (24) har takket ja til stillingen som ny daglig leder hos Sulland Askim og blir dermed konsernets yngste daglige leder. Han tar over etter Leif Richard Moen, som har gått over i rollen som delelagersjef i samme selskap. Lederskiftet trådte i kraft 1. oktober, opplyser merkesjef Ole Christian Hansen.
Sulland Bilskade Harstad inngår samarbeidsavtale med Teknisk Bureau Harstad14.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Sulland Bilskade Harstad har gleden av å kunngjøre at vi har inngått en samarbeidsavtale med Teknisk Bureau Harstad om reparasjoner av karosseri og lakk på deres biler, inkludert forsikringssaker. Avtalen markerer starten på et nytt og viktig samarbeid mellom to sterke aktører i Harstad-regionen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom