Hennig-Olsen Is topper småis-salget
15.5.2026 07:55:00 CEST | Hennig-Olsen Is | Pressemelding
For tredje år på rad leverer Hennig-Olsen Is de bestselgende småisnyhetene i norsk dagligvare. Med 17. mai og sommeren rett rundt hjørnet ser det ut til at nordmenn allerede har bestemt seg for sine favoritter.

Hittil i 2026 troner Monaka og Snackis Sjokokaramell øverst på salgslisten for småisnyheter i dagligvarehandelen, ifølge tall fra Nielsen.
Monaka, Inspirert av en desserttrend fra Japan, har fått blandet mottagelse fra isanmelderne. Norske forbrukere later ikke til å bry seg noe særlig.
– Vi er stolte over at iselskere der ute velger oss år etter år. Det er den beste bekreftelsen vi kan få på at vi gjør noe riktig på fabrikken i Kristiansand, sier administrerende direktør Paal Hennig-Olsen.
Det er tredje året på rad at Hennig-Olsen Is topper småissalget. I 2025 inntok Hennig-Olsen Is Oreo, Big Deal Peanøtt og Crème Rosso & Sorbet de tre øverste plassene. I 2024 hadde selskapet tre av fem toppplasseringer med Soft Shake Cookie Dough, Crème Delux m/Sjokoladesaus og Haaland-Is Fløteis.
På 17. mai, dagen da is er like naturlig som bunad og barnetog, har Paal Hennig-Olsen en klar oppfordring:
– Is på 17. mai er ikke en tradisjon vi trenger å overbevise noen om. Det har nordmenn skjønt lenge. Vi sørger bare for at den smaker så godt som mulig. Og ja, det er lov å spise så mange man vil, sier Paal Hennig-Olsen.
Tallene er basert på Nielsens salgsmålinger i dagligvarehandelen.
Bestselgende småisnyheter i norsk dagligvare
2026 (per uke 16)
- Monaka (Hennig-Olsen Is)
- Snackis Sjokokaramell (Hennig-Olsen Is)
- Royal Peanøtt & Salt Karamell (Diplom Is)
- Soft Shake Sitron (Hennig-Olsen Is)
- Gullpinne Pistasj (Diplom-Is)
2025
- Oreo Pinneis (Hennig-Olsen Is)
- Big Deal Peanøtt (Hennig-Olsen Is)
- Crème Rosso & Sorbet (Hennig-Olsen Is)
- Royal Hvit Sjokolade & Jordbær (Diplom Is)
- Dream Mango & Pasjon (Diplom Is)
2024
- Soft Shake Cookie Dough (Hennig-Olsen Is)
- Royal Hvit Sjokolade & Jordbær (Diplom-Is)
- Crème Delux m/Sjokoladesaus (Hennig-Olsen Is)
- Haaland-Is (Hennig-Olsen Is)
- Hockeypulver Supersalt (Diplom-Is)
Kilde: NielsenIQ ScanTrack, Grocery Total, Hennig Olsen Is, Smaais (singlepack), 2024, 2025 og YTD TY, Sales Value, Siste periode i databasen: 19.04.26. (Copyright © NielsenIQ).
Kontakter
Marianne Høy Erikstad
Tel:+47 976 53 603marianne.erikstad@hennig-olsen.noBilder


Hennig-Olsen Is
Hennig-Olsen Is er Nordens eldste iskremprodusent. Siden 1924 har Hennig-Olsen laget kremen av iskrem, og familiebedriften er i dag blant Norges sterkeste merkenavn. Fra fabrikken i Hannevika utenfor Kristiansand produseres årlig 32 millioner liter iskrem og frosne desserter, som utgjør nesten halvparten av det norske iskremmarkedet. Hennig-Olsen lager også egen sjokolade, karamell, krokan og syltetøy.
Hennig-Olsen har 270 årsverk fordelt på over 25 nasjonaliteter. Foruten hovedkontoret i Kristiansand, har Hennig-Olsen Is regionskontorer i Oslo, Drammen, Haugesund, Bergen, Molde, Trondheim og Tromsø.
Følg pressemeldinger fra Hennig-Olsen Is
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Hennig-Olsen Is på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Hennig-Olsen Is
Isnyheter fra Hennig-Olsen: Proteinrik iskrem, en savnet klassiker og iskrem i norske farger5.5.2026 07:55:00 CEST | Pressemelding
Hennig-Olsen Is lanserer fire nye dessert-is. En av nyhetene er en etterlengtet favoritt som folket har ettspurt siden den forsvant fra markedet i 2024.
Hennig-Olsen Is med vårens nyheter: Isfenomen fra Japan kommer til Norge3.2.2026 07:32:00 CET | Pressemelding
Inspirert av desserttrend fra Japan lanserer Hennig-Olsen Is småisen «Monaka», som er en fløteis med en flytende kjerne av karamell, omsluttet av en sprø og lett kjeks. Den helt unike iskremopplevelsen kan både varmes i mikroen eller nytes iskald.
Her er årets småisnyheter fra Hennig-Olsen Is3.2.2026 07:32:00 CET | Pressemelding
Årets småisnyheter fra Hennig-Olsen Is inkluderer en asiatisk iskrem som kan spises kald og varm, Soft Shake med smak av sitron og flere smakfulle nyheter for sjokoladeelskeren.
Hennig-Olsen Is lanserer tre nye kuleisfavoritter: Yoghurt Mango Pasjon, Rosso og Sjokolade Deluxe3.2.2026 07:31:00 CET | Pressemelding
Hennig-Olsen Is lanserer tre nye kuleissmaker i februar: Yoghurt Mango Pasjon, Rosso og Sjokolade Deluxe. Smakene gir forbrukerne flere valgmuligheter og nye smaksopplevelser; fra friske og lette varianter til en mer intens sjokoladeis.
Hennig-Olsen Is utvider Premium-serien: Lanserer den populære smaken Salt Karamell3.2.2026 07:31:00 CET | Pressemelding
Hennig-Olsen Is sin Premium-serie har hatt elleville salgstall etter lanseringen høsten 2025. Nå kommer den helt nye sesongvarianten (limited edition) Premium Salt Karamell.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom