Global Ocean Technology

Gresk rederi vender tilbake til GOT Marine etter 20 år

13.5.2026 15:02:37 CEST | Global Ocean Technology | Pressemelding

Del

GOT Marine, som er en del av GOT-konsernet (Global Ocean Technology), har inngått kontrakt med det greske ferjerederiet Dodekanisos Seaways om bygging av en ny 41-meters passasjerkatamaran med plass til over 300 passasjerer. Kontrakten har en verdi i underkant av 200 millioner kroner, byggingen starter umiddelbart og levering er planlagt høsten 2027.

KI-generert illustrasjon av den nye passasjerkatamaranen til Dodekanisos Seaways.
KI-generert illustrasjon av den nye passasjerkatamaranen til Dodekanisos Seaways. GOT

Norsk håndverk i det greske Egeerhavet 

Mange nordmenn har tilbrakt sommerferie på Rhodos, Kos eller Samos og kanskje tatt ferje mellom øyene uten å vite at de satt i en båt designet og bygget på Sørlandet. 

Dodekanisos Seaways er et gresk ferjeselskap med base i Rhodos, og knytter sammen øyer i Dodekanesene og det nordøstlige Egeerhavet. Selskapet eier i dag to høyhastighetskatamaraner, Dodekanisos Express og Dodekanisos Pride, og begge er levert fra GOT Marine. Nå bestiller selskapet sin tredje katamaran fra det samme verftet. 

Det er gøy å se at noen av de samme hendene som bygde Dodekanisos Pride for 20 år siden, nå får muligheten til å bygge båt nummer tre. Den typen kontinuitet er vi stolte av – både i kvaliteten vi leverer og i folka vi har med oss, sier André Rustad, daglig leder i GOT Marine. 

Daglig leder i GOT Marine Andre Rustad her på besøk i Hellas sammen med Christos Spanos CEO av Dodekanisos Seaways. Thomas Granfeldt GOT

20 år siden siste kontrakt – og 150 fartøy imellom 

Dodekanisos Pride ble levert fra GOT Marine i 2005 og har siden vært i daglig drift blant de greske øyene. Siden den gang har GOT Marine bygget nærmere 150 fartøy for et stort antall kunder, fra arbeidsbåter og patruljefartøy til hurtigbåter, fiskebåter og spesialiserte plattformer. Nå, 20 år senere, er kontrakten for den tredje katamaranen til samme rederi signert. Den nye båten er en Sealord 41, GOT Marines eget design, med plass til over 300 passasjerer og 6 biler. Kontrakten er verdt i underkant av 200 millioner kroner. Byggingen starter umiddelbart, med planlagt levering høsten 2027. 

At Dodekanisos Seaways nå velger oss igjen, 20 år etter at vi leverte Dodekanisos Pride, er vi genuint takknemlige for. Det forteller oss at båtene vi bygger lever opp til det vi lover – og at de varer. Det er vi stolte av, sier Heine Østby, CEO i GOT. 

Ferjene til Dodekanisos Seaways er en livsviktig forbindelse for lokalbefolkningen på de mindre øyene, og en populær måte for turister å utforske regionen på. 

Rederiet har signalisert båt nummer fire og fem, noe som viser både tilfredshet med leveransene og en langsiktig tro på samarbeidet vårt. For oss i GOT er dette en sterk motivasjon til å fortsette å utvikle fremtidens hurtiggående passasjerfartøy sammen med kundene våre, sier Hans Erlend Meland, CFO i GOT. 

Express utenfor Mandalskysten klar for levering tilbake i 2000 Båtservice GOT

Båtbygger med syv tiår på kjølen 

GOT Marine er en del av GOT-konsernet som også består av GOT Vinje Industri og GOT Safe Yards. GOT Marine har over syv tiår med erfaring fra båtbygging, og har gjennom årene levert et bredt spekter av fartøy. Kontrakten med Dodekanisos Seaways viderefører en stolt norsk tradisjon for eksport av maritim kompetanse. 

Vårt mål er å bygge videre på en stolt tradisjon, der vi balanserer kvalitet og løsningene vi vet fungerer med innovasjon, teknologi og pionerarbeid. Vi skal utvikle fartøy som møter både dagens behov og morgendagens krav, samtidig som vi tar vare på det solide håndverket og erfaringen som ligger i bunn, sier André Rustad, daglig leder i GOT Marine. 

På Gismerøya i Mandal har GOT Marine 6 500 kvadratmeter med produksjonshaller, verksted og kontor, egen design- og ingeniøravdeling og over 50 sertifiserte fagarbeidere. 

I disse dager ferdigstiller vi RS-178, Norgeshistoriens største redningsskøyte, samtidig som skrogene til to nye brannbåter er under arbeid i fabrikken. Det viser at vi i tillegg til å levere hurtiggående passasjerskip som bestillingen fra Dodekanisos, også har kapasitet, kompetanse og er posisjonert til å møte behovene i totalforsvaret. Det er en styrke som blir stadig viktigere i tiden vi står i, sier Heine Østby, CEO i GOT. 

Pride klar for levering i 2005 her ved det gamle verftet på Vestnes i Mandal Båtservice GOT

Nøkkelord

Kontakter

Global Ocean Technology AS (GOT)

GOT er et norsk industrikonsern med base i Mandal, eid av Glastad Capital AS og Leif Hübert AS. Konsernet består av tre selskaper med komplementær kompetanse innen maritim industri, offshore og infrastruktur.

GOT Marine er et av verdens ledende aluminiumsverft, med over syv tiår bak seg. Verftet er kjent for norskproduserte arbeidsbåter, fiskebåter og hurtiggående spesialfartøy.

GOT Vinje Industri er en tverrfaglig teknisk leverandør med spesialisering innen offshore, industri og maritim sektor.

GOT Safe Yards drifter dokka på Andøya i Kristiansand — en av Norges fire største tørrdokker. Med rundt 15 dokkinger i året tilbyr selskapet effektiv og profesjonell dokktjeneste for et bredt spekter av fartøy.

For mer informasjon, besøk www.gotnorway.com.

Følg pressemeldinger fra Global Ocean Technology

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Global Ocean Technology på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Global Ocean Technology

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye