Øker bevilgningen til tilskuddsordning for fiskere i Oslofjorden
12.5.2026 12:08:58 CEST | Nærings- og fiskeridepartementet | Pressemelding
Arbeiderparti-regjeringen øker rammen for tilskuddet for fiskere i Oslofjorden med ytterligere 10 millioner kroner.

Regjeringen har fra 1. januar 2026 innført nullfiskeområder og en rekke andre fiskeritiltak for å styrke fiskebestandene og økosystemet i Oslofjorden. I statsbudsjettet for 2026 bevilget Stortinget 15 millioner kroner til omstillingstiltak for fiskere i Oslofjorden.
– Vi har fått flere innspill om at behovet for støtte er større enn beløpet som er bevilget, særlig fordi tilskuddet vil være skattepliktig. Vi foreslår derfor å øke bevilgningen med 10 millioner kroner i revidert nasjonalbudsjett. Med den foreslåtte økningen vil ordningens ramme være totalt 25 millioner kroner. Ettersom tilskuddet vil være skattepliktig, er det nødvendig å styrke ordningen for å kunne møte fiskernes behov for reell støtte, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Arbeiderparti-regjeringen har gjennomført en offentlig høring av forslag om en midlertidig tilskuddsordning for å støtte de mest berørte fiskerne i Oslofjorden. Regjeringen har nå tatt stilling til høringsinnspillene og besluttet det endelige regelverket for ordningen.
– Overordnet er innretningen av tilskuddsordningen i tråd med forslaget som ble sendt på høring, men vi har gjort enkelte justeringer i kravene for å kvalifisere for tilskudd på bakgrunn av innspillene vi har fått fra fiskerinæringen. Noen av endringene vil bidra til at flere vil kunne kvalifisere for tilskudd, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Om tilskuddsordningen
- Tilskuddsordningen skal bidra til å ivareta fiskerne som berøres mest av innføringen av nullfiskeområder, samtidig som den kan bidra til å redusere konkurransen om fangstfeltene som forblir åpne.
- Ordningen innrettes som en engangsutbetaling til fiskere som møter visse krav, mot at de velger å gå ut av fisket etter reke og kreps med trål i Oslofjorden.
- Ordningens innretning er nå vedtatt, men ordningens endelige budsjettramme vil avhenge av Stortingets budsjettvedtak ifm. revidert nasjonalbudsjett.
- For at ordningen skal treffe dem som er mest berørt av innføringen av nullfiskeområder settes det følgende krav for å kvalifisere til tilskudd:
- Ordningen gjelder for eiere av rekefartøy under 11 meter
- Ordningen avgrenses til fiskere som står på blad B
- Det settes en nedre grense for omsetning fra fiske på minimum 500 000 kroner i snitt over de siste tre år. For aktører som driver kaisalg kan inntekter fra dette inngå i grunnlaget for omsetning.
- Mottaker må være født i 1958 eller senere.
- Mottaker av tilskudd må kunne sannsynliggjøre at minst 40 prosent av fartøyets trålaktivitet i perioden 1. juli 2023 – 31. desember 2025 har funnet sted innenfor nullfiskeområdene.
- Eier av fartøy som mottar tilskudd kan ikke delta i fisket etter reke og kreps med trål i Oslofjorden i nullfiskeområdenes virkeperiode.
- Midlene vil fordeles likt mellom kvalifiserte søkere, og maksimal utbetaling per mottaker vil være 3,5 millioner kroner. Tilskuddet vil i tråd med skatteloven være skattepliktig inntekt for mottakerne.
- Garantikassen for fiskere skal administrere tilskuddsordningen.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Lofoten25.6.2026 13:45:10 CEST | Pressemelding
Onsdag 1. juli besøker næringsminister Cecilie Myrseth Lofoten for å markere starten på sommersesongen for reiselivet og at loven om besøksbidrag trer i kraft.
Setter i gang lovarbeid for å innføre registreringsordning for fritidsbåter25.6.2026 10:29:27 CEST | Pressemelding
Regjeringen gir nå Sjøfartsdirektoratet i oppdrag å utarbeide forslag til lov- og forskriftsendringer for å innføre en obligatorisk registreringsordning for fritidsfartøy.
Norge trapper opp energistøtten til Ukraina25.6.2026 06:35:00 CEST | Pressemelding
Norge hjelper Ukraina med 900 millioner kroner til reparasjoner og investeringer i nye energiløsninger. Støtten skal bidra til å sikre strøm og gjøre energisystemet mindre sårbart for nye angrep.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Ukraine Recovery Conference24.6.2026 10:50:25 CEST | Pressemelding
Norge står fast i sin støtte til Ukraina. Næringsminister Cecilie Myrseth representerer Norge på Ukraine Recovery Conference (URC), den årlige høynivåkonferansen for sivil innsats i Ukraina som i år finner sted 25. og 26. juni i Gdansk, Polen.
Regjeringen legger frem ny strategi for en enklere hverdag for næringslivet23.6.2026 14:53:37 CEST | Pressemelding
Bedrifter skal bruke mer tid på å produsere, skape verdier og utvikle arbeidsplasser – og mindre tid på rapportering og byråkrati.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom