Stortinget: Flertall krever utredning av nullmoms for mediene
7.5.2026 17:56:28 CEST | Parat | Pressemelding
Finanskomiteen på Stortinget har torsdag behandlet sak om plattformnøytralt momsfritak, der et bredt flertall i komiteen ber regjeringen utrede et plattformnøytralt fritak for merverdiavgift for nyhetstjenester. Vedtaket blir sett på som en seier for medieorganisasjoner som Parat Media og MBL og alle andre som har kjempet for like konkurransevilkår mot globale teknologigiganter.

Finanskomiteen leverte torsdag sin innstilling der de ber regjeringen utrede et plattformnøytralt fritak for merverdiavgift. Utredningen skal se på både provenyvirkninger og hvordan fritaket kan avgrenses juridisk for å sikre at det treffer formålet. Flertallet i komiteen, bestående av representanter fra Arbeiderpartiet, Fremskrittspartiet, Høyre, Senterpartiet, Miljøpartiet De Grønne, Kristelig Folkeparti og Venstre, understreker at berørte parter må involveres i arbeidet.
Dette skjer etter at det har hersket uenighet om de økonomiske konsekvensene av et slikt fritak. Komiteens flertall påpeker nå at en fri og uavhengig presse er avgjørende for et velfungerende demokrati, og at en felles forståelse av rammevilkårene er nødvendig.
Journalistikk er beredskap
Leder i Parat Media, Tone Sagen, har vært en tydelig stemme. Hun har gjentatte ganger advart om at norske medier står i en akutt demokratisk skvis.
– Journalistikk er ikke en vanlig vare som kan behandles som hvilken som helst annen tjeneste. Dette handler om beredskap for et opplyst samfunn, sier leder i Parat Media, Tone Sagen.
Sagen mener dagens avgiftssystem, der mediene må betale moms på lyd- og bildeinnhold, straffer innovasjon og evnen til å nå unge brukere. Hun peker på at mens norske mediehus betaler betydelige summer i skatter og avgifter, slipper globale plattformer som Meta og Google unna med minimale bidrag til fellesskapet.
Stoltenberg advarer
Til tross for komiteens vedtak, er finansminister Jens Stoltenberg skeptisk. I et brev til komiteen datert 27. april 2026, advarer han om at et plattformnøytralt fritak kan føre til et årlig provenytap på om lag 600 millioner kroner.
Finansministeren uttrykker bekymring for at TV-distributører og strømmetjenester kan utnytte fritaket ved å pakke underholdning og sport sammen med nyheter for å oppnå lav avgift.
Langvarig kamp for rettferdig konkurranse
Dagens vedtak i finanskomiteen er resultatet av et langvarig forarbeid fra både Mediebedriftenes Landsforening (MBL), Norsk Journalistlag (NJ), Parat Media og andre medieorganisasjoner. Organisasjonene har pekt på en strukturell ubalanse i annonsemarkedet, der over halvparten av inntektene nå går til utenlandske aktører.
Parat Media har fremmet fem konkrete krav til Stortinget for å sikre medienes fremtid, herunder:
* Gjeninnføring av plattformnøytral nullmoms.
* Kartlegging av offentlige annonsekjøp på globale plattformer.
* Gjennomgang av GDPR-praksis som i dag rammer norske medier hardere enn teknologigigantene.
Med dagens vedtak har Stortinget ifølge Sagen tatt et tydelig skritt mot å anerkjenne at mediepolitikk ivaretar demokratiet.
– Kneler pressen, da kneler også demokratiet, sier Parat Media-lederen.
Les også:
- https://www.parat24.com/nyheter/hva-koster-egentlig-en-annonse-pa-meta/304670
- https://www.parat24.com/nyheter/parat-media-ber-regjeringen-ta-grep-for-norske-medier/304035
- https://www.parat24.com/nyheter/nar-mediemoms-blir-sikkerhetspolitikk/303787
- https://www.parat24.com/nyheter/parat-media-pa-stortinget-situasjonen-for-pressen-truer-demokratiet/299328
- https://www.parat24.com/nyheter/millionloft-for-ytringsfrihet-men-parat-media-etterlyser-rettferdig-konkurranse/298665
Nøkkelord
Kontakter
Trygve BergslandAnsv. redaktør og leder av kommunikasjonsavdelingen i Parat
Tel:+47 90585639trygve.bergsland@parat.comBilder

Følg pressemeldinger fra Parat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Parat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Parat
Parat: Sikret reallønnsvekst i HUK-oppgjøret18.6.2026 05:20:02 CEST | Pressemelding
Etter forhandlinger siden mandag er Parat kommet til enighet med Virke i HUK-oppgjøret. Resultatet sikrer medlemmene reallønnsvekst.
Parat og YTF møter Virke hos Riksmekleren: Krever løft for grossistansatte17.6.2026 09:36:58 CEST | Pressemelding
Parat og Yrkestrafikkforbundet møter Virke hos Riksmekleren i meklingen om Grossistoverenskomsten. Dersom partene ikke blir enige innen fristen, kan oppgjøret ende i streik.
Parat: Enighet i forhandlingene for kirkelige virksomheter12.6.2026 01:03:09 CEST | Pressemelding
Parat og KA er enige om Hovedtariffavtalen for kirkelige virksomheter. Resultatet gir Parats medlemmer reallønnsvekst, generelle tillegg og midler til lokale lønnsforhandlinger.
Parat og Virke enige om Begravelsesbyråavtalen9.6.2026 23:14:02 CEST | Pressemelding
Parat og Virke er enige i forhandlingene om Begravelsesbyråavtalen. Avtalen gir medlemmene økt lønn og tydeligere rammer for arbeidstid og vaktordninger.
Parat: Brudd i flyavtaleforhandlingene9.6.2026 16:23:08 CEST | Pressemelding
Parat og NHO/NHO Luftfart kom ikke til enighet i forhandlingene om flyavtalen. Oppgjøret går dermed videre til mekling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom