EU-milliarder til norsk hydrogensatsing innen sjøfart
7.5.2026 12:12:49 CEST | Enova | Pressemelding
EU gir 1,35 milliarder kroner til de norske selskapene GreenH og Gen2 Energy, for å lage utslippsfritt hydrogen som drivstoff til skip.

– Dette er veldig gode nyheter for norsk hydrogenindustri. Når norske selskaper når opp i konkurransen om EU-midler, viser det at vi har kompetanse og teknologi som er etterspurt i Europa. Prosjektene vil kunne bidra til utslippskutt og industriutvikling i Norge, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
– Regjeringen jobber for økt konkurransekraft og lavere klimagassutslipp. Det er positivt at norske aktører har tilgang til et voksende europeisk marked, og på den måten kan styrke sin posisjon i nye verdikjeder, sier energiminister Terje Aasland.
Gjennom sin årlige hydrogenauksjon tildelte EU 7. mai 124 millioner euro, eller cirka 1,35 milliarder kroner, til de to norske selskapene GreenH og Gen2 Energy. Støtten er likt fordelt mellom de to selskapene, og skal gå til å bygge produksjonsanlegg for fornybart hydrogen som skal være i drift fra 2031.
Bygges på Sola og i Mosjøen
GreenH sin fabrikk skal bygges på Sola i Rogaland, mens Gen2 bygger i Mosjøen i Nordland. Enova har støttet prosjektene med 350 000 og 500 000 kroner til søknadsprosessen.
– Det er store støttebeløp EU nå har tildelt to norske maritime hydrogenprosjekter. Prosjektene er viktige både for utviklingen av norsk hydrogenindustri, og for den langsiktige omstillingen av energi- og transportsystemene våre, sier konstituert administrerende direktør i Enova, Rune Holmen.
Skipstrafikk står for 2,4 prosent av jordas totale klimagassutslipp, mens andelen for sjøfartsnasjonen Norge er hele 7,8 prosent av landets utslipp. Foreløpig består bare en promille av verdensflåten av nullutslippsfartøy, mens en prosent av norskeide båter er utslippsfrie.
– Blir lettere å ta steget for andre
Hydrogen er en av flere viktige løsninger for å lykkes med på få ned utslippene til sjøs. Norge har et stort behov for å skape en mer klimavennlig skipstrafikk og infrastruktur for å få ned egne utslipp. I tillegg til EU-støtten som nå kommer har Enova støttet både hydrogenfabrikker, fyllestasjoner og skip som skal bruke hydrogen som drivstoff. Fabrikkene Enova har støttet skal stå klare i 2027, samtidig som de første skipene planlegges å være på sjøen. Norges satsing på hydrogen i skipstrafikken kan få betydning også på internasjonalt nivå.
– EUs og Norges samlede satsing på hydrogen i maritim sektor vil bidra til at flere deler av hydrogenmarkedet kan utvikles samtidig, fra produksjon og distribusjon til faktisk bruk. Når en slik første verdikjede er utviklet blir det lettere å ta steget for andre aktører som vurderer å investere i hydrogenteknologi, både nasjonalt og internasjonalt, sier Rune Holmen i Enova.
Kontakter
Roald Lund FleinerPresseansvarligEnova SF
Primærkontakt for pressehenvendelser til Enova SF
Om oss
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har cirka 120 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Andre språk
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
Rekordinteresse for elektriske lastebiler18.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Rekordmange elektriske lastebiler er de to siste månedene støttet av Enova. Bedre og billigere el-lastebiler, og usikre dieselpriser, er viktige grunner til den store interessen.
Rekordinteresse for elektriske lastebilar18.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Rekordmange elektriske lastebilar er dei to siste månadene støtta av Enova. Betre og billegare el-lastebilar, og usikre dieselprisar, er viktige grunnar til den store interessa.
Enova gir 1,3 milliarder til utslippsfrie skip16.6.2026 14:00:30 CEST | Pressemelding
Ti nye utslippsfrie skip får støtte fra Enova. Norge har størst andel utslippsfrie skip i verden, en posisjon som nå kan styrkes ytterligere.
Enova gir 1,3 milliardar til utsleppsfrie skip16.6.2026 14:00:30 CEST | Pressemelding
Ti nye utsleppsfrie skip får støtte frå Enova. Noreg har størst andel utsleppsfrie skip i verda, ein posisjon som no kan bli styrkt ytterlegare.
Evy Glørstad blir ny administrerende direktør i Enova8.6.2026 11:59:54 CEST | Pressemelding
Styret i Enova har ansatt Evy Glørstad som ny administrerende direktør. Hun tiltrer stillingen med bred ledererfaring og sterk gjennomføringsevne i en spennende og krevende tid for norsk omstilling.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom