Nye attraksjoner langs Nasjonale turistveger
7.5.2026 13:35:44 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Høsten 2026 fullfører Statens vegvesen fem nye prosjekter i form av spektakulære rasteplasser, kunst og utsiktspunkter. Dermed fortsetter arbeidet med å legge til rette for gode pauser for reisende langs Nasjonale turistveger.

Gjennom et målrettet arbeid i over tretti år har Statens vegvesen utviklet Nasjonale turistveger til en unik turistattraksjon. De 18 utvalgte strekningene, fra Jæren i sør til Varanger i nord, inspirerer flere til å velge Norge som ferieland. Dette bidrar til verdiskaping, i tråd med turistvegsatsingens hensikt.
– I 2026 fortsetter arbeidet med å legge til rette for de gode kjøreopplevelsene. I tillegg til å ferdigstille fem nye anlegg med stedstilpasset kunst og arkitektur, vil vi prioritere drift, vedlikehold og oppgraderinger for å ivareta kvaliteten og det unike ved turistvegene, sier Silje Myhre Amundsen, seksjonsleder for Nasjonale turistveger i Statens vegvesen.
Her er årets nye prosjekter:
Skallnes, Nasjonal turistveg Varanger
Midtvegs på Varangerhalvøya i Vadsø kommune ligger det lille stedet Skallnes. Naturen er både sårbar og kraftfull, formet av lange geologiske prosesser og et barskt klima tett på Barentshavet.
Turistvegprosjektet er lagt til et tidligere steinbrudd og inkluderer en opplevelsessti som leder besøkende fra parkeringsplassen og ut til utsiktspunktene. Et skulpturelt rekkverk følger stiens bevegelse, leder gjennom landskapet og bidrar til å skjerme mot utsatte partier. Stedstilpassede benker blir integrert i de mest vindskjermede partiene og inviterer besøkende til korte opphold.
Anlegget legger til rette for en trygg og konsentrert naturopplevelse, der ferdselen samles og slitasjen på det omkringliggende landskapet reduseres. Det etableres også en parkeringsplass på Skallnes med kapasitet til 12 biler.
Landskapsarkitekter: BOGL Norge AS
Entreprenør: Ikke avgjort
Ersfjordstranda (Fase 2), Nasjonal turistveg Senja
Ersfjordstranda på Senja er et statlig sikret friluftslivsområde som har hatt en stor økning i antall besøkende de senere år. Økt bruk av området har resultert i et pågående prosjekt i regi av Senja kommune i samarbeid med Nasjonale turistveger. Nå ferdigstilles siste fase og i august åpner et nytt servicebygg ved Ersfjordstranda. Det nye bygget vil romme tre toaletter, hvorav et er HC-WC, teknisk rom og en kiosk med muligheter for salg og informasjon til besøkende.
I 2014 bygde Statens vegvesen en annen velkjent attraksjon på Ersfjordstranda. Prosjektet inkluderte en parkeringsplass og et toalett med en trekantet geometrisk form, også kjent som «Gulldoen».
Som del av arbeidet med å forbedre infrastruktur og servicefasiliteter på Ersfjordstranda (Fase 1), ble parkeringsplassen utvidet i 2025. Parkeringsplassen fikk bedre kapasitet og ble i større grad tilpasset myke trafikanter med gangforbindelser, sykkelparkering og møblering.
Arkitekt: Nordic Office of Architecture
Entreprenør: MT Byggteknikk AS
Sjonfjellet, Nasjonal turistveg Helgelandskysten
Det nye turistvegprosjektet etableres på en mye brukt raste- og utsiktsplass ved fv. 17, 16 km nord for Nesna og ca. 5 mil vest for Mo i Rana.
Rasteplassen får nå en lenge etterlengtet oppgradering, med et nytt spennende toalettbygg i glass, større parkering og et utsiktspunkt der publikum kan oppleve panoramaet over fjorden Sjona og øyrikene Lovund og Træna på ytre Helgeland. Målet er å legge til rette for et trygt stopp der reisende kan ta en god rast i det flotte landskapet langs fv. 17.
Prosjektet inkluderer et toalettbygg med et HC-toalett og et teknisk rom, forbedret inn- og utkjøring og en større parkeringsplass med kapasitet til åtte personbiler, én HC-parkeringsplass og tre bobiler. Fra parkeringsplassen fram til utsiktpunktet blir det anlagt en universelt utformet sti med rekkverk. Det blir også satt ut rastemøbler. Langs fylkesveien blir det tilrettelagt for busslomme.
Med denne oppgraderingen får Nasjonal turistveg Helgelandskysten nok en attraksjon som vil bidra til å berike eventyret en reise i disse omgivelsene er.
Arkitekt: Atelier Oslo AS
Entreprenør: Øijord & Aanes Entreprenørforretning AS
Røyrnes, Nasjonal turistveg Aurlandsfjellet
Røyrnes er et flott stopp langs fylkesveg 5627 og ligger vakkert til ved Lærdalsfjorden ca. fire km vest for Lærdalsøyri. Målet med prosjektet er å gjøre eksisterende rasteplass tryggere med regulert av- og påkjøring fra fylkesvegen. Rasteplassen får et nytt toalettbygg og tilrettelagte oppholdsareal med møbler og god plass for en rast. Toalettbygget skal ha HC-WC og to unisex-toalett, samt et teknisk rom. Rasteplassen får bedre tilgang til fjorden med en terreng - og rastetrapp der besøkende kan sitte og nyte utsikten eller ta et bad. Den nye rasteplassen har plass til 11 personbiler, fem bobiler og en HC-plass, i tillegg til å ha god kapasitet for renovasjon.
Arkitekt: Jensen og Skodvin Arkitektkontor AS v/ Jan Olav Jensen
Entreprenør: Brun Bygg AS
Vardafletta, Nasjonal turistveg Ryfylke
Nasjonale turistveger har i tillegg til arkitekturprogrammet, en langsiktig ambisjon om stedstilpasset kunst langs hver av de 18 turistvegene. De gjennomførte kunstprosjektene inkluderer verk av norske og internasjonale samtidskunstnere som er blant de fremste på sine felt.
Langs Nasjonal turistveg Ryfylke blir det etablert et kunstverk ved Vardavika i Jøsenfjorden. En rektangulær ti meter lang steinblokk skal skjæres ut i fjellet. Deretter bearbeides emnet gjennom meisling, sliping og pussing, inntil overflaten fremstår som et flettemønster hugget frem fra fjellet.
Karakteristiske strukturer, årer og mineralinnslag i gneisen gjør at kunstverket vil opptre i et rikt spekter av farger og bevegelser. I tilknytning til prosjektet blir det etablert en parkeringsplass og en sti som fører frem til verket.
Kunstner: Ann Cathrin November Høibo
Entreprenør for kunstverk og sti: Johansen Monumenthuggeri AS
Entreprenør for parkeringsplass: Jostein Myge A/S
Kontakter
Silje Myhre AmundsenSeksjonssjefStatens vegvesen Nasjonale turistveger
Tel:+47 97522979silje.amundsen@vegvesen.noPressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 97522979)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Bilder





Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Selvkjørende kjøretøy tar neste steg i Norge7.5.2026 12:38:13 CEST | Pressemelding
Etter åtte år med utprøving deler Statens vegvesen for første gang erfaringene, og åpner for utprøving uten sikkerhetssjåfør.
Arbeid på E39 Skorgedalen7.5.2026 11:12:10 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal gjere vegarbeid på E39 i Skorgedalen resten av året, mellom Kristiseter og Ellingsgard i Vestnes kommune.
Varslar redusert framkomst på E16 mellom Bergen og Lærdal frå hausten7.5.2026 10:00:00 CEST | Pressemelding
Vegvesenet varslar omfattande anleggsarbeid på E16 frå hausten, og oppfordrar trafikantane om å planlegge reisa og sjekke oppdatert trafikkinformasjon.
Presis Vegdrift skal drifte riksvegnettet i og rundt Oslo6.5.2026 10:59:09 CEST | Pressemelding
Presis Vegdrift AS er valgt til å drifte riksvegnettet i og rundt Oslo de neste fem årene. Høy trafikktetthet, håndtering av trafikale hendelser og beredskap er viktige stikkord for driftskontrakten i hovedstadsområdet.
– Skal du til Bergen i helga? Reis kollektivt6.5.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Fløyfjelltunnelen blir stengd mot sentrum heile helga. Statens vegvesen og Skyss ber alle reise kollektivt for å unngå trafikkaos i sentrum.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom