Brudd i lønnsoppgjøret for møbelindustrien
6.5.2026 21:22:44 CEST | Forbundet Styrke | Pressemelding
Forbundet Styrke brøt onsdag lønnsforhandlingene med Norsk Industri om ny tariffavtale for ansatte i møberlindustrien.

– Årets oppgjør er et oppgjør for de lavtlønte. Møbeloverenskomsten har over tid sakket kraftig akterut sammenlignet med andre overenskomster i industrien. Dette er fullstendig urimelig, sier forhandlingsleder og nestleder i Forbundet Styrke, Ommund Stokka.
Partene står fortsatt langt fra hverandre og saken går nå til mekling hos Riksmekleren.
Siden dette er et hovedoppgjør, har forbundet streikerett dersom meklingen ikke fører frem.
– Vi er nå i full gang med å finne et treffsikkert streikeuttak. Årets oppgjør gir oss mulighet til å rette opp lavtlønnsproblematikken gjennom arbeidskamp dersom vi ikke kommer til enighet i meklingen, sier Stokka.
Møbelindustrien i Norge er kjent for høy kvalitet og sterkt design, og produktene eksporteres til markeder over hele verden.
– Våre medlemmer er stolte fagarbeidere som bidrar til verdiskaping hver dag. Da er det også rimelig at de får sin del av verdiskapningen, konstaterer Stokka.
Møbeloverenskomsten omfatter ansatte innen møbel-, interiør- og trevarebransjen fordelt på rundt 55 bedrifter over hele Norge.
Nøkkelord
Kontakter
Ommund StokkaNestleder i Forbundet Styrke
Tel:905 05 262ommund.stokka@styrke.noBilder

Lenker
Om Forbundet Styrke
Forbundet Styrke er et LO-forbund med over 80.000 medlemmer innen olje, gass, landindustri, ledelse og teknikk. Medlemmene jobber i noen av Norges viktigste eksportnæringer.

Følg pressemeldinger fra Forbundet Styrke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Forbundet Styrke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Forbundet Styrke
Lønnsoppgjør i mål og 8000 industriarbeidere får økt lønn29.4.2026 23:08:53 CEST | Pressemelding
Forbundet Styrke og Norsk Industri kom onsdag til enighet i hovedoppgjøret for elektrokjemisk overenskomst, som omfatter nær 8000 medlemmer i store industrikonsern som Hydro, Elkem, Yara, Eramet, Bilfinger og Alcoa.
Fagforeningsleder Joe Ajaero får Arthur Svenssons internasjonale pris for faglige rettigheter 202616.4.2026 16:07:52 CEST | Pressemelding
Joe Ajaero hedres for sitt kompromissløse forsvar av arbeidstakerrettigheter i Nigeria, der han over lang tid har vært utsatt for vold, trusler og forfølgelse.
Norske industriarbeidsplasser kan rammes av tollforslag fra EU-kommisjonen12.11.2025 15:38:18 CET | Pressemelding
EU-kommisjonen foreslår beskyttelsestiltak på ferrolegeringer, som også vil treffe Norge. Saken avgjøres fredag av medlemslandene i EU. Forbundet Styrke jobber intenst sammen med internasjonal fagbevegelse, regjeringen og arbeidsgiversiden for å få unntak for norske industriarbeidsplasser.
– Oljepionerene hånes – Stortinget må ta ansvar15.10.2025 11:22:31 CEST | Pressemelding
Regjeringen foreslår kompensasjonsordning på 8G til oljepionerene. – Et hån sier Forbundet Styrkes landsmøte i en hasteuttalelse.
Raste mot amerikanske nedbemanningsprosesser14.10.2025 16:03:54 CEST | Pressemelding
Forbundet Styrkes første landsmøte er i gang. I sin åpningstale langet forbundsleder Frode Alfheim ut mot arbeidsgivere som ikke forholder seg til norsk lov- og avtaleverk. – De sender jurister fra USA for å parkere den norske hovedavtalen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom