Ulykkene rammet Østlandet - 6 omkom i trafikken i april
1.5.2026 06:30:00 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
28 personer har mistet livet i trafikken så langt i år, og det er 10 flere omkomne enn på samme tid i fjor. Seks av de døde i april, alle på Østlandet.

Det viser Statens vegvesens foreløpige ulykkestall.
'Med vårvær og mer utfart øker trafikken, og farten går ofte opp.
Det gjør trafikksituasjonen mer utfordrende – særlig for ubeskyttede trafikanter på MC og sykkel. I april omkom både en MC-fører og en syklist i Sør-Norge.
– Når våren kommer, blir det flere på MC og sykkel, og da ser vi ofte flere alvorlige ulykker. De fleste som døde i april, var unge menn i 20- og 30-årene som hadde livet foran seg. Det gjør inntrykk, sier Guro Ranes, avdelingsdirektør for trafikksikkerhet i Statens vegvesen.
Fire av de som mistet livet i april satt i personbil, og nesten alle de omkomne var menn. En var en kvinne i 80-årene.
Mange utforkjøringsulykker
Utforkjøringsulykker og ulykker i høy fart er ofte blant de mest alvorlige. Når trafikkbildet endrer seg om våren, blir det ekstra viktig å være skjerpet, holde god avstand og senke farten etter forholdene.
- Tilpass farten etter vær, sikt og trafikkbildet – og vær ekstra varsom og oppmerksom i svinger og på smale veier.
- Unngå mobilbruk og andre distraksjoner, og ta pauser på lengre turer.
- Bruk bilbelte, og sørg for at alle i bilen er sikret riktig.
- På MC og sykkel: bruk godkjent hjelm og synlig bekledning, og regn med at andre kan overse deg.
Dødsulykkene i april skjedde på Østlandet
Ulykkene skjedde i fylkene Østfold, Buskerud, Akershus (to) og Innlandet (to), og fem av seks dødsulykker har skjedd på fylkesveg. Denne helgen er det langhelg og meldt fint vær i deler av landet, og Statens vegvesen forventer stor utfart. For mange betyr det lengre bilturer og mer trafikk på veier med varierende standard og uforutsigbare forhold.
– Det er nå det gjelder: Tilpass farten, vær oppmerksom og kjør rusfritt. Små marginer og en liten feil kan få store konsekvenser, sier Guro Ranes.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 97522979)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Reparerer rekkverk ved E6 Skjervengan kulvert30.4.2026 14:22:12 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen reparerer skadet rekkverk ved E6 Skjervengan kulvert i Mosjøen.
Statens vegvesen restaurerer historiske vegar i Vestland30.4.2026 12:24:38 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen jobbar no på Stalheimskleivi og Den Trondhjemske postvei i Sunnfjord.
Stenging i Fløyfjelltunnelen neste helg – berre sørgåande løp29.4.2026 15:01:16 CEST | Pressemelding
Neste helg, frå fredag 8. mai til måndag 11. mai, skal Statens vegvesen gjennomføre naudsynt arbeid i Fløyfjelltunnelen. Berre sørgåande løp (mot Bergen sentrum) blir stengt, medan nordgåande løp er ope.
Asfaltering i Glåmdalsdistriktet: Slik blir trafikkavviklingen29.4.2026 11:39:08 CEST | Pressemelding
I neste uke starter asfaltarbeider i Sør-Odal, Kongsvinger og Eidskog. Asfalteringsarbeidene starter mandag 4. mai, og vil medføre omkjøring, trafikkregulering og noe ventetid i de aktuelle områdene.
Ber trafikantene om å følge skiltet omkjøring i Sarpsborg24.4.2026 13:20:01 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen og entreprenør Isachsen Anlegg AS ber trafikantene om å følge den skiltede omkjøringen for rv. 22, Iseveien mellom Dondern og Rådhusveien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom