YS

Brudd i lønnsoppgjøret i staten

30.4.2026 23:16:01 CEST | YS | Pressemelding

Del

YS Stat kom ikke til enighet med staten i årets forhandlinger. Dermed fortsetter oppgjøret med mekling.

Jens B. Jahren, leder i YS Stat.
Jens B. Jahren, leder i YS Stat. Foto: Vetle Daler

YS Stat gikk inn i forhandlingene med flere klare krav. De viktigste er reallønnsvekst minst på linje med frontfaget, og at de fire hovedsammenslutningene (YS Stat, LO Stat, Unio og Akademikerne) skal ha likelydende hovedtariffavtaler med staten. 
– Det er ikke enighet om avtalestrukturen, og vi har heller ikke fått den nødvendige økningen i kjøpekraft for våre medlemmer. Nå må vi ha bistand fra Riksmekleren til å komme oss videre, sier leder i YS Stat Jens B. Jahren.

Statlige etater har store utfordringer med å beholde ansatte med nødvendig kompetanse.
– Det er derfor viktig at staten kan tilby alle sine ansatte konkurransedyktige lønns- og arbeidsvilkår, sier Jahren.

Han mener likelydende tariffavtaler for alle statsansatte er en av de viktigste forutsetningene for å få til dette. 
– Likelydende tariffavtaler er noe vi i YS Stat har prøvd å få til i flere oppgjør på rad, Det er svært uheldig å operere slik det er nå med forskjellige avtaler for ansatte som har like funksjoner, utfører likt arbeid og har like lang utdanning. Lik lønn for likt arbeid er et viktig prinsipp, sier Jens B. Jahren. 

Partene møtes nå hos Riksmekleren, og har frist til 28. mai klokken 24:00 for å finne en løsning. Hvis ikke blir det streik. 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Jens B. Jahren, leder i YS Stat.
Jens B. Jahren, leder i YS Stat.
Foto: Vetle Daler
Last ned bilde

YS Stat

YS Stat forhandler på vegne av alle YS-forbund som har medlemmer i staten, til sammen rundt 25 000 medlemmer. Disse forbundene er omfattet av oppgjøret: Parat, Befalets Fellesorganisasjon, Delta, Kriminalomsorgens Yrkesforbund, Norsk Tollerforbund, Skolelederforbundet og Stafo.

Følg pressemeldinger fra YS

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra YS

YS ber Stortinget sikre sosial utjevning12.5.2026 12:25:14 CEST | Pressemelding

YS mener det er behov for kraftigere tiltak for å bedre folks kjøpekraft i møte med prisvekst og høye renter. – Både Norgespris og lettelser i drivstoffavgifter gir folk mer penger å rutte med, men regjeringens forslag til revidert statsbudsjett mangler utjevnende tiltak. Vi forventer at budsjettforhandlingene i Stortinget sørger for at det kommer tiltak som gjør at de med lave og middels inntekter klarer seg gjennom dyrtiden, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud. Regjeringen foreslår en økning i frie inntekter til kommunene fra neste år, men legger ikke opp til ekstra midler til kommunene i 2026. – Det er bra at kommunene har fått litt bedre økonomi, men det kommer med en pris. Mange har kuttet mye i egne tjenester. Vår bekymring er at ansatte innen helse, omsorg og oppvekst må løpe fortere. Særlig i skoler og barnehager er det for få på jobb for å ta vare på barna våre. Det er ikke bærekraftig over tid, sier YS-lederen.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye