Bryter språkbarrierer: SMB Norge gir applikasjonen «Bare si det» til alle medlemmer av Ukrainian Business Club
5.5.2026 11:36:29 CEST | SMB Norge | Pressemelding
Språkopplæring, er nøkkelen til deltakelse i samfunnet og i arbeidslivet. SMB Norge tar med dette et viktig initiativ for å bidra til bedre integrering av ukrainere i det norske arbeidslivet.

Nyheten ble annonsert torsdag på en fullsatt konferanse i regi av SMB Norge, interesseorganisasjonen for små og mellomstore bedrifter. SMB Norge gi alle medlemmer av Ukrainian Business Club (UBC) gratis tilgang til «Bare si det» – en spesialisert språkløsning for arbeidsrettet norskopplæring.
Islandske Jón Gunnar Þórðarson administrerende direktør for selskapet bak plattformen, presenterte løsningen for full sal. «Bare si det» har allerede fått betydelig fotfeste i Norge, og ti selskaper har allerede tatt i bruk verktøyet for å lære bort norsk gjennom praktiske, realistiske jobbscenarioer. Blant selskapene som allerede er i gang er Bama og Norsk Kylling.
Administrerende direktør i SMB Norge, Jørund H. Rytman, sier at verktøyet er et av de beste språkopplæringsverktøyene han har sett, og dette er et viktig verktøy for integrering i arbeidslivet.
«Vi så resultater umiddelbart»
Konferansen trakk frem suksessen til arbeidsinkluderingsbedriften FREM i Bodø, som har integrert «Bare si det» i sin undervisning. Toril Johansen, pedagogisk rådgiver hos FREM, bemerket at den digitale tilnærmingen tetter et kritisk gap i tradisjonell utdanning.
– Vi så resultater raskt. Det er spesielt de elevene som har de største språklige utfordringene som bruker appen mest aktivt. Vi ser tydelig hvordan det øker selvtilliten deres og gir dem mestringsfølelse, sier Johansen.
Styrker ukrainske fagfolk
For ukrainske fagfolk som Anatolii og Iryna er plattformen nøkkelen til å kunne utøve yrkene sine i Norge. Anatolii delte at appen har hjulpet ham med å gå fra et begrenset ordforråd til å snakke aktivt. Iryna la vekt på verdien av praktisk repetisjon:
– «Bare si det» hjalp meg med å friske opp ord jeg hadde glemt, og fokusere på riktig uttale, noe som er helt avgjørende for daglig kommunikasjon på jobb.
Et viktig skritt for det norske arbeidsmarkedet
Statistikk viser et vedvarende gap i arbeidsmarkedet for innvandrere i Norge, hvor språkkunnskaper trekkes frem som den største hindringen. Ved å flytte språklæringen fra klasserommet til arbeidsplassen, har dette initiativet som mål å bryte ned disse barrierene.
– Vårt mål er å utvikle dyktige medarbeidere. Språkopplæring må være relevant på byggeplassen, på kjøkkenet eller i helsevesenet, sier Jón Gunnar Þórðarson. – Ved å tilby dette verktøyet til alle UBC-medlemmer, gir SMB Norge ukrainske gründere en reell mulighet til å lykkes og bidra til det norske næringslivet.
Dagens arrangement understreket et skifte mot praktiske, teknologidrevne løsninger designet for å få nykommere raskere og mer effektivt ut i arbeid.
Om Bare si det
«Bare si det» er et omfattende digitalt økosystem for språklæring, utviklet spesifikt for det norske arbeidsmarkedet. Plattformen inkluderer verktøy for ansatte og et kontrollpanel for lærere og arbeidsgivere for å følge opp progresjon.
Om SMB Norge og UBC
SMB Norge er en interesseorganisasjon som representerer over 5 600 små og mellomstore bedrifter i Norge. Ukrainian Business Club (UBC) er en plattform i organisasjonen som støtter ukrainske bedriftseiere og fagfolk i etableringen i Norge. Language Barriers: SMB Norge Provides "Bare si det" to All Ukrainian Business Club Members
Kontakter
Jørund H. Rytmanadministrerende direktørSMB Norge
Tel:(+47) 909 33 499rytman@smbnorge.noBilder

Om oss
SMB Norge har ca. 5 600 medlemmer over hele landet. Våre medlemsbedrifter spenner over de fleste bransjer, hvor bygg/anlegg, varehandel, industri og faglig-teknisk tjenesteyting utgjør de største. Flertallet av medlemsbedriftene er små og mellomstore bedrifter, og ca. halvparten har inntil fem ansatte. Bedriftene sysselsetter i overkant av 25 000 arbeidsplasser. Vi får stadig nye medlemmer og det styrker vår gjennomslagskraft overfor politikerne.
Følg pressemeldinger fra SMB Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SMB Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SMB Norge
SMB Norge inviterer regjeringen til oppgjør på den internasjonale SMB-dagen26.6.2026 09:12:00 CEST | Pressemelding
I anledning FNs internasjonale dag for små og mellomstore bedrifter (27. juni) inviterer SMB Norge regjeringen til et politisk oppgjør om rammevilkårene for hverdagsnæringslivet. Organisasjonen advarer om at en kombinasjon av økt skattetrykk og ferske byråkratiske regelendringer er i ferd med å kvele innovasjonskraften i norske distriktsbedrifter.
Skattekommisjonen har glemt utfordringer for små og mellomstore bedrifter24.6.2026 12:27:32 CEST | Pressemelding
Skattekommisjonens rapport inneholder enkelte positive forslag for næringslivet, men SMB Norge mener helheten fortsatt reiser viktige spørsmål om hvordan små og mellomstore bedrifter vil bli påvirket.
SMB Norge: Regjeringen skal ha ros for å lytte til småbedriftene – men strategien mangler motet til å gjennomføre de viktigste reformene23.6.2026 22:43:39 CEST | Pressemelding
Regjeringen la i dag frem sin nye nasjonale forenklingsstrategi for næringslivet, «En enklere hverdag for næringslivet». Administrerende direktør i SMB Norge, Jørund H. Rytman, gir regjeringen tydelig ros for endelig å ha tatt innover seg organisasjonens problemforståelse og faglige analyser fra de siste tre årene. Han advarer samtidig kraftig mot at strategien forblir en samling med gode intensjoner dersom regjeringen fortsetter å vike unna de mest konkrete, gryteklare og tyngste strukturelle reformene.
SMB Norge inviterer regjeringen til SMB-dagen: Gi småbedriftene den oppmerksomheten de fortjener6.6.2026 16:09:36 CEST | Pressemelding
Regjeringens varslede gjennomgang av regelverk og rapporteringskrav for næringslivet er et viktig signal. SMB Norge ønsker initiativet velkommen, men mener tiden nå er inne for et langt større løft for landets små og mellomstore bedrifter. Derfor inviterer SMB Norge statsminister Jonas Gahr Støre, finansminister Jens Stoltenberg og næringsminister Cecilie Myrseth til markeringen av FNs internasjonale dag for små og mellomstore bedrifter 27. juni.
SMB Norge krever at partilederne griper inn: – Småbedriftene kan ikke være bank for staten26.5.2026 16:28:06 CEST | Pressemelding
Situasjonen rundt forskuttering av sykelønn er nå så kritisk for mange små og mellomstore bedrifter at SMB Norge ser seg nødt til å be landets partiledere komme tydelig på banen. Når NAV ikke klarer å utbetale sykepenger raskt nok, kan ikke løsningen være at bedrifter med små marginer må bære statens kostnader og likviditetsrisiko.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom