Ny direkterute fra Trondheim til Frankfurt
4.5.2026 06:00:00 CEST | Avinor | Pressemelding
Den 1. mai åpnet Lufthansa sin nye direkterute mellom Trondheim og Frankfurt. Ruten vil ha tre ukentlige avganger hele året.

Det er en Airbus 319 med plass til 135 passasjerer som betjener flygningen.
– Et godt og riktig rutetilbud til og fra Værnes er viktig for regionens næringsliv. Det er helt avgjørende for bedrifter og organisasjoners konkurransekraft å ha effektiv tilgang til Europa. Det er derfor gledelig å kunne tilby en ny direkterute til nok et stort Europeisk knutepunkt, sier Marit Helene Stigen, lufthavndirektør for Trondheim lufthavn.
Sammen med ruten Trondheim - Munchen vil det gi et langt bedre internasjonalt rutetilbud for reisende til og fra regionen vår.
– Åpningen av Trondheim og Frankfurt er et bevis på den store veksten Lufthansa Group har sett i Norge gjennom de siste årene. Og det er ekstra gledelig at det skjer på et tidspunkt, preget av geopolitisk urolighet, hvor mange andre ruter blir redusert, men også i et jubileumsår hvor Lufthansa feirer 100 år», sier Flemming Nordestgaard, General Manager Denmark & Norway i Lufthansa.
Viktig for Trøndelag som internasjonalt reisemål
Den nye ruten kommer på et perfekt tidspunkt både for næringslivet og reiselivet i Trøndelag.
– Fram mot Nasjonaljubileet i 2030 skal vi løfte Trøndelag som et internasjonalt reisemål bygget på vår unike kulturarv, fra vikingarv til pilegrimstradisjoner. Interessen fra Tyskland er stor, og nå blir det enklere å oppleve byen og regionen. Samtidig åpner ruten for nye gjester og lengre opphold, sier Petra Sestak-Flagestad Adm. Direktør i Trøndelag Reiseliv.
– På vegne av reiselivet og alle våre partnere i Visit Trondheim gleder vi oss stort over å bli ende tettere knyttet til det viktige tyske markedet. Denne nye ruten vil uten tvil bidra til at flere internasjonale gjester får opp øynene for alle opplevelsene som Trondheim har by på, som helgedestinasjon, som kulturmetropol, som mathovedstad og som et fantastisk utgangspunkt for å oppdage i regionen, sier Kirsten Schultz, Reiselivssjef i Visit Trondheim.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder



Om Avinor
Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.

Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinor leverer et solid første kvartal i urolige tider18.5.2026 14:42:51 CEST | Pressemelding
Til tross for geopolitisk uro, leverer Avinor et godt første kvartal med økt passasjertrafikk og inntekter. De langsiktige utsiktene er positive, men det er nå betydelig usikkerhet knyttet til utviklingen fremover og hvor lenge den vil vare.
Avinor lyser ut nye kontrakter innen servering og kiosk: Skal løfte mat- og drikkeopplevelsen på norske lufthavner18.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Avinor lyser ut nye kontrakter ved åtte lufthavner med en estimert samlet verdi på rundt 3,5 milliarder kroner. Konkurransen består av 35 kontrakter med henholdsvis fem eller syv års varighet, og omfatter serveringsenheter, kiosker og selvbetjente løsninger.
Bunadsslusa opnar igjen på Oslo lufthamn 16. og 17. mai12.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Som tradisjonen tilseier, opnar Oslo lufthamn eiga bunadssluse i tryggleikskontrollen 16. og 17. mai. Slusa er pynta med norske flagg og er open for alle reisande i bunad, kofte og andre tradisjonelle festdrakter.
Stabil april - vekst så langt i år11.5.2026 14:30:00 CEST | Pressemelding
Talet på passasjerar ved Avinor sine lufthamner heldt seg stabilt i april. Totalt reiste 4,3 millionar passasjerar, om lag på same nivå som i fjor, medan tala for årets fire første månader viser ein tydeleg vekst.
Eirik Wæraas blir direktør for trafikkutvikling i Avinor11.5.2026 12:56:09 CEST | Pressemelding
Avinor har ansatt Eirik Wæraas som ny direktør for trafikkutvikling. Ansettelsen styrker Avinors arbeid med å videreutvikle rutenettet og Norges tilgjengelighet mot verden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom