Skuffet over brudd i kommuneoppgjøret
30.4.2026 13:45:10 CEST | Fagforbundet | Pressemelding
Det er brudd i forhandlingene mellom LO Kommune og arbeidsgiverorganisasjonen KS. Norges største lønnsoppgjør går nå til mekling. Kommer ikke partene til enighet, vil det bli streik i kommunesektoren i slutten av mai.

– Vi er overrasket og skuffet over arbeidsgivernes manglende vilje til å komme oss i møte. Det var ikke grunnlag for videre forhandlinger fordi KS ikke ville innfri våre krav om lønn og andre vilkår, sier Helene Harsvik Skeibrok, leder i LO Kommune.
(LO Kommune er den største forhandlingssammenslutninga i KS-området.)
Vil heve hele laget
LO Kommunes hovedkrav i årets lønnsforhandlinger er:
• Økt kjøpekraft til hele laget av ansatte
• Utjevning av lønnsforskjeller
– Vi har stilt et tydelig krav om at hele laget av ansatte i kommunesektoren skal få bedre råd. Dette kravet firer vi ikke på, sier Helene Harsvik Skeibrok.
I tillegg til å lede forhandlingssammenslutninga LO Kommune, er hun også leder av Fagforbundet.
Klart for mekling
Skeibrok sier at arbeidstid også har vært et hovedtema i forhandlingene, ved siden av lønnstillegg og andre økonomiske ytelser. Hun er også opptatt av at LO Kommune ikke kan godta svekking av rettigheter som er kjempet fram tidligere.
Lederen av LO Kommune forbereder seg nå på mekling hos Riksmekleren. Meklinga vil starte 7. mai, med frist 28. mai.
– Ingen ønsker streik, derfor håper vi å komme fram til et resultat under meklinga. Likevel er streik er det kraftigste virkemiddelet vi har. Det vil vi bruke dersom det er nødvendig for å fremme medlemmenes rettferdige krav.
Dette er LO Kommune:
Lønnsoppgjøret i kommunesektoren (KS-avtalen) er Norges største tariffoppgjør, og omfatter ansatte i kommunene, fylkeskommunene og andre kommunale virksomheter.
LO Kommune er den største forhandlingssammenslutninga i KS-området. LO Kommune representerer rundt 190 000 arbeidstakere i kommunal sektor og består av disse forbunda: Fagforbundet, Fellesorganisasjonen (FO), EL og IT Forbundet, Creo, Skolenes Landsforbund og Norsk Sjøoffisersforbund.
Oslo kommune er et eget tariffområde og er ikke en del av KS-oppgjøret.
Nøkkelord
Kontakter
Fredrik SørlieInformasjonsavdelinga
Tel:94970054fredrik.sorlie@fagforbundet.noFølg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Enighet i lønnsoppgjøret for sykehusene12.5.2026 19:58:50 CEST | Pressemelding
LO-forbundene og Spekter er enige i forhandlinger om den sentrale delen av lønnsoppgjøret for ansatte i sykehusene. Nå går oppgjøret videre til lokale forhandlinger.
Enighet i lønnsoppgjøret for ansatte i Posten Bring AS8.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Fagforbundet har blitt enig med Posten Bring AS om hovedoppgjøret 2026. Resultatet er i tråd med frontfagets ramme, og gir økt kjøpekraft for alle Fagforbundets medlemmer i selskapet.
Meklingsstart i kommuneoppgjøret7.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
I dag startet meklingen mellom LO Kommune og arbeidsgiverorganisasjonen KS, med frist til 28. mai. Dersom partene ikke blir enige, blir det storstreik i norske kommuner.
LO Kommune krever økt kjøpekraft10.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
– Kommuneansatte må få rettferdig lønnsvekst. De siste årene har økende priser på mat, drivstoff, strøm og bolig presset økonomien til folk flest. LO Kommune krever at kommuneansatte får bedre råd i årets oppgjør, sier Helene Harsvik Skeibrok.
Nyforhandlet avtale skal sikre folk arbeidstøy8.4.2026 12:14:40 CEST | Pressemelding
– Arbeidsgiver skal sørge for arbeidstøy til sine ansatte og utlevere dette etter behov, forteller en fornøyd nestleder i Fagforbundet Line Tollefsen. Avtalen om arbeidstøy for ansatte i kommunene slår fast at dette er en rettighet folk har.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom