Kasakhstan fremmer reduksjon av atomrisiko på NPT-konferanse
30.4.2026 12:30:18 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ASTANA — Tilsynskonferansen for ikke-spredningsavtalen (NPT) åpnet 27. april ved FN-hovedkvarteret, midt i økende internasjonal spenning. Kasakhstan tok til orde for realistiske tiltak for å styrke atomnedrustning og hindre spredning av atomvåpen, med henvisning til landets erfaringer fra nedleggelsen av Semipalatinsk-prøvesprengningsområdet og frivillig avkall på atomvåpen.

Konferansen samler statspartene i en situasjon preget av regionale konflikter og et svekket rustningskontrollregime. NPT regnes fortsatt som bærebjelken i det globale arbeidet med nedrustning og ikke-spredning.
Under den generelle debatten understreket Kasakhstans første viseutenriksminister Yerzhan Ashikbayev landets støtte til å styrke NPT-regimet. Han tok til orde for realistiske tiltak for å redusere atomrisiko, ifølge landets utenriksdepartement.
Han viste til landets erfaringer og trakk særlig fram nedleggelsen av prøvesprengningsområdet i Semipalatinsk og det frivillige avkallet på atomvåpen. Dette bidro til økt internasjonal sikkerhet og tillit.
Ashikbayev viste også til et initiativ fra president Kassym-Jomart Tokayev om å gjenoppta dialogen mellom atommaktene.
Som leder for den sentralasiatiske atomvåpenfrie sonen (Semipalatinsk-traktaten) framhevet Kasakhstan betydningen av slike soner for å styrke det globale nedrustningsregimet. I forbindelse med 20-årsjubileet oppfordret medlemslandene til tettere samarbeid mellom sonene og etablering av nye atomvåpenfrie områder.
Møter og samarbeid
På sidelinjen av konferansen møtte Ashikbayev blant andre FNs visegeneralsekretær og nedrustningssjef Izumi Nakamitsu, samt flere delegasjonsledere, for samtaler om internasjonal sikkerhet.
Kasakhstans FN-ambassadør Kairat Umarov leder arbeidet i konferansens andre hovedkomité (Main Committee II). Komiteen behandler ikke-spredning, regionale spørsmål og kontrollordninger under Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA).
Kasakhstan førte også samtaler med lederen for organisasjonen for forbud mot atomvåpen i Latin-Amerika og Karibia (OPANAL), Juan Carlos Ojeda Viglione. Partene ble enige om tiltak for å styrke samarbeidet mellom atomvåpenfrie soner, basert på en samarbeidsavtale fra desember 2024.
Sammen med FNs kontor for nedrustningssaker (UNODA), FNs institutt for nedrustningsforskning (UNIDIR) og Nuclear Threat Initiative arrangerte Kasakhstan et sidearrangement. Her ble atomvåpenfrie soner framhevet som en sentral stabiliserende faktor i det globale systemet.
Deltakerne tok til orde for å fullføre ratifiseringen av protokollen om negative sikkerhetsgarantier knyttet til Semipalatinsk-traktaten. De oppfordret også til å etablere flere slike soner globalt.
Den kasakhstanske delegasjonen førte også samtaler med representanter for USA, Kina og Tyskland. Samtalene gjaldt aktuelle sikkerhetsspørsmål og arbeidet i den andre hovedkomitéen.
Kasakhstan gjentok samtidig sin vilje til å bidra til å redusere atomtrusler, blant annet gjennom Tokayevs initiativ om dialog mellom atommaktene.
Konferansen varer fram til 22. mai.
Kilde: The Astana Times / av Dana Omirgazy, 30. april 2026
https://astanatimes.com/2026/04/kazakhstan-promotes-nuclear-risk-reduction-at-npt-review-conference/
Nøkkelord
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan utvider superdatakapasitet og datasentre i KI-satsing29.4.2026 15:57:24 CEST | Pressemelding
ASTANA: Kasakhstan planlegger å ta i bruk en ny superdatamaskin og samtidig bygge ut datasenterkapasiteten for å styrke landets satsing på kunstig intelligens (KI). Planene ble lagt fram av lederen for Kazakhtelecom, Bagdat Mussin, under et regjeringsmøte 28. april.
Astana blir vertskap for AI-filmfestival til høsten – Kasakhstan satser på kreativ teknologi28.4.2026 10:14:54 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan skal arrangere den internasjonale Astana AI Film Festival til høsten. Kunngjøringen ble gjort av president Kassym-Jomart Tokayev under et besøk til det internasjonale senteret for kunstig intelligens Alem.ai 24. april. Festivalen inngår i landets strategi for å styrke sin posisjon som et globalt knutepunkt for digital innovasjon.
Sentralasiatiske ledere erklærer 26. mars som internasjonal dag for Aralsjøen og styrker samarbeidet på toppmøte i Astana24.4.2026 10:13:14 CEST | Pressemelding
ASTANA – Sentralasiatiske ledere erklærte 26. mars som internasjonal dag for Aralsjøen, Amu-Darja- og Syr-Darja-elvene for å øke global oppmerksomhet om regionens miljøutfordringer, sa Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev under et toppmøte i Det internasjonale fondet for å redde Aralsjøen (IFAS) i Astana 22. april.
Kasakhstan markerer nasjonal bokdag og bibliotekarens dag 23. april23.4.2026 13:06:54 CEST | Pressemelding
ALMATY/ASTANA – Kasakhstan markerer 23. april som både nasjonal bokdag og bibliotekarens dag, en høytid som skal styrke lesekultur og fremheve bibliotekenes rolle i et stadig mer digitalisert samfunn.
RES 2026 fremhever behovet for klimarettferdighet og styrket regional miljøforvaltning23.4.2026 10:54:26 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev tok til orde for en mer rettferdig og balansert klimapolitikk og tettere regionalt samarbeid under Regional Ecological Summit (RES 2026) i Astana. Toppmøtet, som finner sted 22.–24. april på Earth Day, samler statsledere, internasjonale organisasjoner og eksperter for å styrke samarbeidet om klima, vannforvaltning og miljøsikkerhet i Sentral-Asia.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom