Fant feil hos over halvparten på Sørlandet
30.4.2026 09:01:46 CEST | Skatteetaten | Pressemelding
Skatteetatens Skattepatrulje gjennomførte i midten av april kontroller hos 54 virksomheter innen bransjene servering, frisør, og bilverksted/-pleie på Sørlandet. I tillegg ble det gjort tiltak for å kreve inn skyldig skatt og avgift.

Virksomheter i disse bransjene er pliktig til å føre personalliste over medarbeidere på jobb. Det ble kontrollert personallister hos 47 virksomheter. 25 av stedene hadde feil i føringen av personallisten og ligger totalt an til gebyr på i underkant av 450 000 kroner.
Feil på kassen hos 14 av 17
Hos 17 av virksomhetene ble det gjennomført kassakontroll. Her ble det funnet feil i 14 av kontrollene. Disse ligger an til overtredelsesgebyr på 200 000 kroner. Hos ett serveringssted ble det avdekket at stedet drev uten kasse og heller ikke var MVA-registrert.
Seks av virksomhetene som ble kontrollert hadde ubetalt skatt og avgift på i underkant av 1,2 millioner kroner. Disse fikk også besøk av medarbeidere fra Skatteetatens innkrevingsdivisjon. Det førte til at deler av skyldig beløp ble innbetalt i etterkant av kontrollene og at det ble klargjort plan for videre innbetaling innen kort tid. Virksomheter som ikke betaler, risikerer å bli slått konkurs. Krav til økonomisk vandel gjør også at serveringssteder med skyldig skatt og avgift risikerer å miste skjenke- og serveringsbevilling. Skatteetaten underretter bevillingsmyndigheten i kommunene rutinemessig i etterkant av kontroller. Andre etater tipses om funn som gjøres i kontrollene. Det ble sendt tips til Mattilsynet og Nav i forbindelse med disse kontrollene.
- Vi er ikke fornøyd med at det gjøres så mye feil med personallister og kasse. Samtidig er ikke dette nødvendigvis representativt for bransjene som sådan, ettersom vi jobber kunnskaps- og risikobasert. Likevel er dette langt fra godt nok, og det er tydeligvis fortsatt behov for at vi er tett på disse bransjene for å sikre like konkurransevilkår, samt stanse useriøse aktører, sier skattekrimsjef Erik Nilsen i Skatteetaten.
Han varsler tett oppføling av stedene som ikke følger regelverket.
- Vi vil nå gå nærmere gjennom informasjonen vi innhentet i forbindelse med kontrollene og vurdere om det er behov for større kontrolltiltak hos de aktørene hvor vi har avdekket avvik. Det er stor sannsynlighet for at flere av virksomhetene får nytt kontrollbesøk av oss, forteller skattekrimsjef Nilsen.
Kontrollene ble gjennomført hos virksomheter i Kristiansand, Arendal, Mandal, Lillesand, Grimstad, Fevik og Vennesla.
Fakta Skattepatruljen
Skatteetatens Skattepatrulje er mobile kontroll-team over hele landet. Deres oppdrag er å kontrollere, veilede og bygge kunnskap om ulike bransjer med mål om å redusere handlingsrom for useriøse aktører og avdekke brudd på skatte- og avgiftsregelverket. Skattepatruljen utfører i hovedsak kontroller innen bransjene frisør, servering, bilpleie, transport, bygg- og anlegg, detaljhandel og fisk.
Fakta personallister
Serveringssteder, catering, frisørvirksomhet og skjønnhetspleiere samt bilverksteder og bilpleievirksomheter må føre personallister. En personalliste er en liste over alle som arbeider i virksomheten, inkludert ulønnet og innleid personale, og skal vise når de starter og avslutter arbeidsdagen. Listen skal føres på arbeidsplassen, og skal være tilgjengelig for kontroll. Feil ved personallistene fører til gebyr. Gebyret for mangler med personallisten er 10 rettsgebyr for første overtredelse, og 20 rettsgebyr ved gjentakelse innen 12 måneder. I tillegg kommer 2 rettsgebyr for hver person som mangler i listen ved kontroll. Ett rettsgebyr er per 1.1.26 kr 1 345. Les mer om personallister på skatteetaten.no/personalliste
Kontakter
Erlend FossbakkenFungerende pressesjef
Tel:94501000presse@skatteetaten.noOm oss
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Advarer mot ny svindelmetode: KI-misbruk og fiktive vedlegg i skattemeldingen10.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetaten har avdekket omfattende svindelforsøk med fiktive fradrag. Nå advarer etaten mot en ny utvikling, der kunstig intelligens brukes til å lage troverdig, men falsk dokumentasjon i skattesaker.
Flytter du for å studere? Dette bør du vite om folkeregistrert adresse23.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Mange studenter flytter til en ny by når studiene starter. Som student kan du i mange tilfeller velge om du vil være folkeregistrert i studiebyen eller på hjemstedet. Valget kan ha betydning for rettighetene dine.
Skatteetaten kontrollerer flere steder gjennom sommeren14.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Skatteetatens skattepatrulje tar ikke sommerferie og vil gjennomføre kontroller flere steder i landet gjennom sommermånedene for å forhindre og forebygge skattekriminalitet. Prioriterte bransjer er byggeplasser, transport, serveringssteder og andre personallistepliktige bransjer.
Sommerjobb og frikort? Dette må du vite8.7.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Om du forventer å tjene over 100 000 kroner i år, bør du bestille et skattekort allerede nå. Da unngår du å bli trukket 50 prosent i skatt når lønnsutbetalingen kommer.
Fem millioner har fått skatteoppgjøret - noen må vente til høsten25.6.2026 10:10:50 CEST | Pressemelding
Over 9 av 10 lønnsmottakere, pensjonister og enkeltpersonforetak har nå fått skatteoppgjøret. Neste mulighet for å få skatteoppgjøret er i august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom