Nordnorske bedrifter frykter offentlige krav og reguleringer
30.4.2026 08:58:35 CEST | SpareBank 1 Nord-Norge | Pressemelding
Seks av ti bedrifter i Nord-Norge tror offentlige krav og reguleringer vil få stor betydning for virksomheten det neste året.

Det går fram av Forventningsbarometeret for Nord‑Norge våren 2026, som bygger på svar fra 537 bedriftsledere i Nordland, Troms og Finnmark. Barometeret gjennomføres to ganger i året av Kunnskapsbanken til SpareBank 1 Nord‑Norge, og gir et samlet bilde av tilstanden i nordnorsk næringsliv og forventningene framover.
– Det er et tydelig signal fra næringslivet når offentlige krav og reguleringer går rett til topps blant faktorene bedriftene er mest bekymret for. Mange opplever at summen av krav, rapportering og regelverksendringer legger beslag på både tid, ressurser og investeringsvilje, sier Trude Glad, konserndirektør for Bedriftsmarked i SpareBank 1 Nord‑Norge.
Ny faktor på toppen av bekymringslisten
I de fem foregående målingene har rentenivå, kronekurs og inflasjon dominert bekymringsbildet i næringslivet. I vårens barometer er offentlige krav og reguleringer inkludert som eget tema for første gang – og peker seg umiddelbart ut som den faktoren flest mener vil påvirke virksomheten deres.
Seks av ti bedrifter svarer at offentlige krav og reguleringer i stor grad vil påvirke utviklingen det kommende året. Til sammenligning mener rundt halvparten at rentenivået og strømprisene vil ha tilsvarende betydning.
– Når dette kommer så høyt opp, handler det ikke nødvendigvis om ett enkelt regelverk, men om det samlede trykket. Mange bedrifter opplever at nye krav ofte kommer raskt, samtidig som de økonomiske marginene allerede er presset, sier Glad.

Størst bekymring blant større bedrifter
Tallene viser også tydelige forskjeller mellom bedrifter av ulik størrelse. Det er særlig større bedrifter, enten målt i antall ansatte eller omsetning, som i størst grad mener offentlige krav og reguleringer vil påvirke virksomheten framover. Blant de minste bedriftene er andelen lavere, men også her peker mange på reguleringer som en viktig rammebetingelse.
Ifølge Jeanette Gundersen, leder for Kunnskapsbanken, bekrefter funnene et bilde som har vokst fram over tid gjennom dialog med næringslivet.
– Vi ser at bedrifter i hele landsdelen opplever økt kompleksitet i hverdagen. Det handler om alt fra dokumentasjonskrav og rapportering til konsesjoner, tilsyn og lokale planprosesser. For mange blir dette en barriere for videre vekst og investeringer, sier Gundersen.
Går på tvers av næringer
Bekymringen for offentlige krav og reguleringer går igjen i alle de store næringene i Nord‑Norge, men med ulik tyngde:
- Innen fiskeri og akvakultur er reguleringer sammen med kronekurs den faktoren flest mener vil påvirke utviklingen.
- I industrien er offentlige krav og reguleringer den nest viktigste påvirkningsfaktoren, bare slått av strømprisene.
- I bygg‑ og anleggsnæringen peker mange på regelverk, rentenivå og kommuneøkonomi som særlig krevende.
Også innen tjenesteyting svarer et flertall at offentlige krav og reguleringer vil ha stor betydning det neste året.
– Når vi ser dette på tvers av næringer, er det et tydelig tegn på at dette ikke er et særproblem for enkeltbransjer. Det handler om rammevilkår som treffer bredt i nordnorsk næringsliv, sier Gundersen.
Stabilt økonomisk bilde – men krevende rammer
Samtidig viser Forventningsbarometeret at forventningene i nordnorsk næringsliv samlet sett er relativt stabile sammenlignet med høsten 2025. Mange bedrifter forventer fortsatt vekst i omsetning, og optimismen er særlig tydelig innen varehandel og fiskeri og akvakultur.
Men bak de overordnede tallene ligger det en tydelig bekymring for handlingsrommet framover.
– Når offentlige krav kommer på toppen av økte renter, høye kostnader og uforutsigbare strømpriser, blir det krevende å planlegge langsiktig. For en del bedrifter kan dette bety at investeringer utsettes eller skrinlegges, sier Trude Glad.
Viktig kunnskap for beslutningstakere
Forventningsbarometeret har blitt gjennomført årlig siden 2019 og er ment å gi innsikt både til næringslivet, finansnæringen og offentlige beslutningstakere.
– Tallene viser hvor viktig forutsigbare og forståelige rammevilkår er for verdiskaping i Nord‑Norge. Skal bedriftene investere, skape arbeidsplasser og bidra til omstilling, må de oppleve at regelverket er håndterbart og langsiktig, sier Gundersen.
Vårens barometer viser tydelig at offentlige krav og reguleringer nå er en av de viktigste faktorene som vil prege utviklingen i nordnorsk næringsliv i tiden framover.
Nøkkelord
Kontakter
Jeanette GundersenLeder, KunnskapsbankenSpareBank 1 Nord-Norge
Tel:906 24 997jeanette.gundersen@snn.noBilder


Lenker
Fakta om Kunnskapsbanken
Kunnskapsbanken blir til i samarbeid med ulike kunnskapsleverandører.
Gjennom Kunnskapsbanken skal SpareBank 1 Nord-Norge bidra til å:
- tilgjengeliggjøre reell og uhilda kunnskap som bidrar til at landsdelen går i samme retning.
- maksimere effekten av kunnskapsbasert og bærekraftig verdiskaping for landsdelen.
- styrke næringslivet, offentlig sektor, utdanningssektoren og andre beslutningstakere gjennom relevante kunnskapsgrunnlag og fakta
Følg pressemeldinger fra SpareBank 1 Nord-Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SpareBank 1 Nord-Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SpareBank 1 Nord-Norge
Ragnhild Dalheim Eriksen skal lede Samfunnsløftet4.3.2026 12:01:00 CET | Pressemelding
Over syv år etter at hun var med på å lansere Samfunnsløftet, er Ragnhild Dalheim Eriksen tilbake som leder for Samfunnsavdelingen i SpareBank 1 Nord-Norge.
God inntjening gir nesten 1 milliard kroner i samfunnsutbytte12.2.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
SpareBank 1 Nord-Norge leverer et resultat for 2025 på 4 279 millioner kroner før skatt, 233 millioner lavere enn i 2024. Dette gir et samfunnsutbytte på 987 millioner kroner.
Dá leat Servodatloktema dáiddárstipeandda vuostáiváldit 2025:s18.12.2025 15:15:00 CET | Pressemelding
Oktiibuot 221 ohccis leat dál válljejuvvon 30 Davvi-Norgga dáiddára stipeandda vuostáiváldin. Juohkehaš oažžu 150 000 ruvdnosaš stipeandda.
Her er mottakerne av Samfunnsløftets kunstnerstipend 202518.12.2025 15:15:00 CET | Pressemelding
Av 221 søkere er 30 kunstnere i Nord-Norge valgt ut til å motta et stipend på 150 000 kroner hver.
Økt digitalisering fører til endringer i banktilbudet11.12.2025 10:30:16 CET | Pressemelding
Stadig flere går over til å bruke digitale banktjenester. Derfor gjør vi flere endringer i starten av 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom