Kasakhstan utvider superdatakapasitet og datasentre i KI-satsing
29.4.2026 15:57:24 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ASTANA: Kasakhstan planlegger å ta i bruk en ny superdatamaskin og samtidig bygge ut datasenterkapasiteten for å styrke landets satsing på kunstig intelligens (KI). Planene ble lagt fram av lederen for Kazakhtelecom, Bagdat Mussin, under et regjeringsmøte 28. april.

Nye datasentre er under bygging flere steder i landet. Kazakhtelecom forvalter det største nettverket i Kasakhstan, med over 1.700 serverrack, en kapasitet på 25 megawatt og en markedsandel på 47 prosent.
Mussin opplyser at en ny superdatamaskin etter planen skal settes i drift i Kosshy i november. Den er ventet å bli om lag tre ganger kraftigere enn superdatamaskinen AI-Farabium, som ble lansert i Almaty i oktober i fjor. Systemet har en ytelse på 1.500 petaflops, er rangert som nummer 103 i verden og opererer med full kapasitet.
Samtidig er Kazakhtelecom utpekt som operatør for prosjektet «Data Center Valley» i Ekibastuz. Selskapet er i samtaler med mer enn 20 såkalte hyperscale-selskaper, og den foreløpige etterspørselen er anslått til over 100 megawatt.
Mussin opplyser at tiltakene styrke landets digitale infrastruktur og telekominfrastruktur, og legge grunnlaget for økt bruk av kunstig intelligens i økonomien.
I juli i fjor lanserte Kasakhstan Alem.Cloud, et superdatakluster og det kraftigste i Sentral-Asia. Klusteret har en ytelse på opptil to exaflops og er basert på 64 HGX-servere og 512 NVIDIA H200-grafikkprosessorer.
Parallelt utvikles et akademisk superdatanettverk med en samlet kapasitet på 42 petaflops, som omfatter systemer ved Nazarbayev University, Kasakhstans nasjonale universitet (KazNU), Eurasian National University (ENU) og Satbayev University. Det er også etablert KI-sentre ved flere universiteter, blant dem East Kazakhstan Technical University, Astana IT University, Atyrau University of Oil and Gas, Suleyman Demirel University og International IT University. Dette opplyste forsknings- og høyere utdanningsminister Sayasat Nurbek under en regjeringstime i Mazhilis 27. april.
Kilde: The Astana Times / av Dana Omirgazy, 28. april 2026https://astanatimes.com/2026/04/kazakhstan-expands-supercomputer-and-data-center-to-boost-national-ai-infrastructure/
Nøkkelord
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
President Tokayev foreslår Turkic AI-nettverk og digital integrasjon på toppmøte for turkiske stater18.5.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – President Kassym-Jomart Tokayev foreslo å opprette et nettverk av sentre for kunstig intelligens, et felles Turkic IT-knutepunkt og en felles digital plattform for turkisk historie og kultur under det uformelle toppmøtet til Organization of Turkic States (OTS) i Turkistan. Under toppmøtet diskuterte medlemslandene hvordan samarbeidet innen teknologi, digitalisering og investeringer kan styrkes i en tid preget av økende global ustabilitet.
Kasakhstan topper Sentral-Asia i indeks for kvinner, fred og sikkerhet15.5.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstan ble rangert som det beste landet i Sentral-Asia i Women, Peace and Security Index 2025/26, og plasserte seg på 72. plass av totalt 181 land med en poengsum på 0,722. Dette fremgår av en rapport publisert av Georgetown Institute for Women, Peace and Security (GIWPS) og Peace Research Institute Oslo (PRIO).
Kasakhstan innfører AI i skolesystemet13.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev undertegnet 12. mai et dekret om å innføre kunstig intelligens (AI) i Kasakhstans skolesystem som del av landets satsing på digitalisering og modernisering av utdanningen.
«Tokayev: Miljøinitiativ er blitt moralsk bærebjelke»12.5.2026 08:41:32 CEST | Pressemelding
Under den landsomfattende miljøkampanjen «Taza Qazaqstan» sa president Kassym-Jomart Tokayev at Kasakhstans positive utvikling nå får internasjonal anerkjennelse og overkommer tidligere skepsis, ifølge nyhetsbyrået Qazinform, som siterer presidentpalasset Akorda.
Congress of Leaders of World and Traditional Religions skal diskutere KI og tro i Astana8.5.2026 06:41:38 CEST | Pressemelding
ASTANA – Det internasjonale senteret for interreligiøs dialog i Kasakhstan og ICESCO har inngått en samarbeidsavtale som skal styrke arbeidet med interreligiøs og interkulturell dialog.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom