Akademikerne vokser mest
29.4.2026 08:24:12 CEST | Akademikerne | Pressemelding
Nye tall fra SSB viser at Akademikerne har den sterkeste medlemsveksten – både i antall og prosent.

Statistisk sentralbyrå (SSB) la i dag frem nye tall for medlemstall i norsk arbeidsliv. Tallene viser antallet medlemmer i hovedsammenslutningene LO, Unio, YS og Akademikerne samt frittstående fagforeninger per 1.1.2026.
Foreningene i Akademikerne har rekruttert klart flest det siste året.
Med en medlemsvekst på over 12 500 i 2025, teller hovedorganisasjonen for de med master eller mer nærmere 300 000 medlemmer. Det er en vekst på 4,5 prosent.
– Det gjør meg veldig glad at flere ser verdien av et faglig fellesskap og en organisasjon som mener utdanning og kompetanse er helt avgjørende for samfunnet, sier Lise Lyngsnes Randeberg, leder i Akademikerne.
Tall fra SSB:
Akademikerne: 12 527 nye medlemmer (4,5 prosent)
LO: 9586 nye medlemmer (0,9 prosent)
Unio: 763 nye medlemmer (0,2 prosent)
YS: - 32726 medlemmer
– Norsk arbeidsliv trenger flere med lang utdanning. Vi er deres stemme og ivaretar deres interesser, sier Randeberg.
Akademikerne har hatt jevn vekst over mange år, og står særlig sterkt i statlig sektor der de er den største hovedsammenslutningen.
– Høy organisasjonsgrad er en forutsetning for et velfungerende arbeidsliv og er en del av grunnmuren i samfunnet vårt. Sammen er vi sterke, og kan utrette mer, sier Randeberg.
Akademikernes foreninger med størst vekst:
Prosent:
- Krigsskoleutdannede offiserers landsforening 9,43 prosent
- Econa 7,59 prosent
- Lektorlaget 6,38 prosent
Antall:
- Tekna 5 558
- Econa 2 353
- Samfunnsviterne 1128
Nøkkelord
Kontakter
Victoria WildenKommunikasjonsrådgiverAkademikerne
Tel:92 66 30 22victoria.wilden@akademikerne.noFor høyt utdannede
Akademikerne er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon for folk med mastergrad eller mer. Vi ble stiftet i 1997 og har i dag 13 foreninger med tilsammen nærmere 300 000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra Akademikerne
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akademikerne på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akademikerne
Gratulerer til Eileen Fugelsnes: – Kunnskap er avgjørende og må prioriteres11.9.2026 11:23:39 CEST | Pressemelding
Akademikerne gratulerer Eileen Fugelsnes med utnevnelsen som ny forsknings- og høyere utdanningsminister. – Hun får en av de viktigste jobbene i regjeringen, sier Akademikerne-leder Lise Lyngsnes Randeberg.
Hvorfor blir så lite norsk forskning til nye bedrifter?4.9.2026 14:33:12 CEST | Presseinvitasjon
Tirsdag 8. september samler Akademikerne universitetsledere, forskere, gründere, investorer og nordiske organisasjonsledere på Teknostallen i Trondheim.
1,5 meter G på norgesturné: kommer til Tromsø21.8.2026 13:45:11 CEST | Presseinvitasjon
Bokstaven er like høy som studentenes krav om 1,5 G i studiestøtte, og er på tur gjennom landet for å minne politikerne på hvor viktig en god nok studiestøtte er - både for samfunnet og studentene.
1,5 meter stor G på norgesturné: i Stavanger og Bergen i dag13.8.2026 09:11:26 CEST | Presseinvitasjon
Bokstaven er like høy som studentenes krav om 1,5 G i studiestøtte, og skal fraktes gjennom Norge av studentene selv og med Hurtigruten langs kysten.
1,5 meter stor G på norgesturné: Starter i Kristiansand mandag10.8.2026 06:50:00 CEST | Presseinvitasjon
Bokstaven er like høy som studentenes krav om 1,5 G i studiestøtte, og skal fraktes gjennom Norge av studentene selv og med Hurtigruten langs kysten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom