Andreas Rotevatn, Lindstrøm og Tuva Syvertsen tek lyttaren på ei energisk musikalsk reise på «Flod og fjære»
1.5.2026 09:00:00 CEST | Sounds Like Gold | Pressemelding
Ny singel frå Andreas Rotevatn! "Flod og fjære" tek lyttaren på ei energisk musikalsk reise, der stjernebandet* til Rotevatn groovar noko grasalt saman med Lindstrøm sine særmerkte synthar og Tuva Syvertsen si raspete, dog nydelege, røyst.
"Flod og fjære" er ute i dag. Lytt her.

Ein journalist har skildra musikken til Rotevatn sảnn: "Tenk at musikk kan være såleken og innfallsk, så energisk, drivende og kødden, så smart og så dum! Musikken er pop, men ikke popete. Det er jazzete, men ikke jazz. Men hvem bryr seg egentlig om slike kategorier? Rotevatn er rett og slett grisebra musikk. Terningkast 6." - Joakim R. Bertelsen, konsertanmeldelse i Bergens Tidende.
Audun Vinger, som såg Andreas Rotevatn spele foran ein stappfull sal med 500 mennesker på
Vossajazz 2026, skreiv forundra: "Det er egentlig ingen grunn til at dette her fra en ganske ukjent trombonist skal få noe publikum. Men det var rett og slett fullt i Gamlekinoen denne kvelden. Hva er det som skjer?"
"Då vi spelte inn låta i studio, meinte teknikar Marcus Forsgren at musikken var ein slags indie-versjon av låtane til Michael Jackson. Eg er jo kjempestor Rod Temperton-fan, so det var kjekt å høyre!" seier Rotevatn. Han held fram: "Eg har ein kjærleik for dansemusikk, det vere seg norsk spacedisco fra 2000-talet, fransk 90-talshouse, disco frå tidleg 80-tal eller gospelmusikken frå 70- talet". Og låta Flod og fjære er på eit vis ei symbiose av alle desse referansane - elektroniske lydar lev side om side med akustiske trommer.
Sjølv om mykje dansemusikk, i alle fall dei seinare tiåra, er spelt inn lagvis av nokre få personar, insisterte Rotevatn på at bandet skulle vere i same rom og spele inn musikken samstundes. "Det er ein eigen energi i det å måtte prestere saman som eit band i sanntid, utan at enkeltpersonar kan endre og flytte og ta nye takes i det uendelege. Ein må vere på! Og deri ligg ein heilt eigen energi, ei kjensle av å hoppe utan reservefallskjerm. Eg trur det er slik ein verkeleg kan få det til à groove!"


Legenda Hans-Peter Lindstrøm er med på låta, noko han óg var på to låtar på den førre soloplata til Rotevatn. "Då eg sendte låta til mastering, utan informasjon til George Tanderø om kven som spelar synth på låta, høyrde han med ein gong kven det var! For Lindstrøm har den her heilt særeigne stilen i soundet sitt. Og so er han ein ekspert på å finne ut kva som skal til for at det skal svinge akkurat endå litt til av ei låt." Lindstrøm fortel: “Da Andreas sendte meg opptakene frå studio, var det første jeg tenkte: for et herlig gospel-driv på slutten! Jeg leita fram Roland Tb303-en min, en Juno 6 og Moog Matriarchen min, og improviserte frem noen arpeggioer jeg syns bandt låten fint sammen."
For å finne ein vokalist til å kunne bære teksten i låta, spurde Rotevatn Tuva Syvertsen. "Med si eiga evne til å vere intim og rå på same tid, kler ho musikken perfekt," seier Andreas. "Og so er ho god på å vere austlending som syng på nynorsk, utan at det vert corny, hehe."
Tekstleg hentar låta inspirasjon frå Den guddommelege komedia, diktet "Når du mest må strida" av Ivar Aasen og songteksten "Alders møte" av Hartvig Kiran. "Eg ynskte å sei noko i tråd med det Ivar Aasen påpeiker i sitt dikt - det er når du i livet har kome deg til ein topp, at du stend i fare for å gå i nedoverbakke. Altso, pass deg når livet går bra! Men samstundes kan ein glede seg over det motsette, at ein skal gjere seg sine største ønsker for ei god framtid, når livet gjeng ein imot. Det ligg noko trøystande i det, tykkjer eg."
Andreas Rotevatn spelar fleire festivalar i år, mellom anna Vossajazz, Vinjerock og Ranglerock.
*Andreas Rotevatn - trombone, tangentar & vokal
Sander Nordahl - gitar
Nikolai Hængsle - bass
Elias Tafjord - trommer
Nøkkelord
Kontakter
Leah Håland SolomonsProsjektleder / A&R777 MUSIC / Sounds Like Gold
Tel:97875479leah@777music.noBilder






Lenker
Om Grappa Musikkforlag
Grappa Musikkforlag A/S ble etablert i 1983 og er et av Norges største uavhengige plateselskap. I år 2023 har Grappa 40 års jubileum.
Grappa Musikkforlag har gitt ut over fire tusen album spredt på ulike labler. Foruten Grappa som favner viser og pop, så utgis klassisk musikk på Simax Classics, folkemusikk og verdensmusikk på Heilo, blues og country på Blue Mood og jazz på Hubro.
Grappa samarbeider med Egmont Kids Media Nordic AS om utgivelse av barnemusikk gjennom Barneselskapet. Grappa samarbeider med Norsk Jazzforum om innspilling og utgivelse av norsk jazz på Odin. Grappa har også et tett samarbeide med Rune Grammofon og Drabant Music.

Følg pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sounds Like Gold på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sounds Like Gold
Norges neste popstjerne RUBI slipper debutsingel - en umiddelbar sommerhit8.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
RUBI er et navn du bør merke deg - en født entertainer som oser av en deilig blanding av karisma, sjarm, selvironi og selvtillit. Med debutsingelen «En lykkelig slutt» tar han sitt første steg ut i rampelyset og introduserer et lekent og forfriskende popunivers som får enhver til å vrikke på dansefoten. «En lykkelig slutt» slippes 8. mai. Lytt her.
Siril Malmedal Hauge og Kjetil Mulelid slipper et nært, levende og ufiltrert album8.5.2026 08:50:00 CEST | Pressemelding
Albumet I Remember Oranges springer ut av et ønske om å fange det levende og ufiltrerte – musikken slik den oppstår i rommet. Etter en årrekke med omfattende turnévirksomhet i inn- og utland har duoen Siril Malmedal Hauge og Kjetil Mulelid utviklet et tett og intuitivt samspill. På sitt nye album lar de nettopp dette stå i sentrum.
Siril Malmedal Hauge and Kjetil Mulelid present an intimate, vivid, and unfiltered album8.5.2026 08:50:00 CEST | Press release
The album I Remember Oranges arises from a desire to capture the living, unfiltered moment, music as it unfolds in the room. After years of extensive touring both in Norway and internationally, the duo Siril Malmedal Hauge and Kjetil Mulelid have developed a close and intuitive interplay. On this new album, they place that very connection at the centre.
Leif Ove Andsnes gir nytt liv til Geirr Tveitts tapte pianounivers24.4.2026 08:45:00 CEST | Pressemelding
Da Leif Ove Andsnes spilte inn Geirr Tveitts Pianosonate nr. 29, «Sonata etere» (op. 129) i Londons St. Jude-on-the-Hill sommeren 2025, markerte det kulminasjonen på et intenst, to år langt kunstnerisk samliv med et av de mest særegne og ambisiøse verkene i norsk musikkhistorie.
Leif Ove Andsnes Brings New Life to Tveitt’s Only Surviving Piano Sonata on New Album24.4.2026 08:45:00 CEST | Press release
Leif Ove Andsnes presents music of Norwegian composer Geirr Tveitt (1908-1981) on this Simax Classics recording of Tveitt’s Sonata No. 29 ‘Sonata etere’ and Folk Tunes. Also recorded here is a selection of Tveitt’s Songs together with Leif Ove Andsnes’ sister, singer Solveig Andsnes.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom