WWF Verdens naturfond

WWF oppfordrer hageeiere til å la rive og plenklipper stå

20.4.2026 12:54:31 CEST | WWF Verdens naturfond | Pressemelding

Del

Gjør så lite som mulig i hagen, og gjør en stor innsats for insektene. 

STORT ENGASJEMENT: Generalsekretær i WWF Verdens naturfond synes det er helt fantastisk å se det store engasjementet for å gjøre hagene mer pollinator-vennlige.
STORT ENGASJEMENT: Generalsekretær i WWF Verdens naturfond synes det er helt fantastisk å se det store engasjementet for å gjøre hagene mer pollinator-vennlige. Elin Eike Worren

I Norge står 30 prosent av villbiene og 22 prosent av sommerfuglene i fare for å dø ut og står oppført på rødlista for truede arter.   

Det finnes håp for disse artene. I norske hager. Ved å gjøre så lite som mulig kan hageeiere gjøre en stor forskjell for våre utrydningstruede insekter.  

– Hvis du lar riven ligge og venter med plenklipperen til løvetannen er ferdig blomstret, har du gjort en betydelig innsats, sier Sverre Lundemo. Han er biolog og seniorrådgiver for naturmangfold i WWF Verdens naturfond.  

På denne tiden er insektene avhengige av løv, kvister og vissent gress for å beskytte seg mot vårens nådeløse temperaturskiftninger, 

Det betyr ikke at du skal slutte å stelle i hagen. 

– Du kan luke og legge til rette for stedegne arter som for eksempel blåveis, prestekrage og blåklokke oppfordrer Lundemo.  

Hager er viktige for insektene 

I Storbritannia utgjør hagene halvparten av habitatet for landets sommerfugler, ifølge det nasjonale hagebruksselskapet, Royal Horticultural Society.  

Vi har ikke tilsvarende tall i Norge, men Statsforvalteren peker på at blomsterrike hager og parker kan ha fått økt betydning for pollinerende insekter, blant annet som følge av et mer intensivt landbruk. 

– Alle med en hageflekk, til og med balkong, kan bidra til å hjelpe våre livsviktige pollinatorer, sier Lundemo.  

Han oppfordrer i tillegg til å gi ugress litt plass i hagen.  

– Lar du brennesle utfolde seg i et lite hjørne av hagen, har du barnehage for kommende generasjoner av flotte sommerfugler som dagpåfugløye, admiral og neslesommerfugl, oppfordrer Lundemo. 

– Suppler gjerne med en liten vannkilde, det kan utgjøre en viktig forskjell for insektene, sier Lundemo. 

Folkebevegelse for naturens superhelter 

Siden WWF startet kampanjen Villere hager for fem år siden, har en folkebevegelse for pollinatorene vokst frem. I fjor ble rekordmange 150 000 frøpakker sendt ut til folk som ville hjelpe insektene.  

–  Engasjementet for naturens superhelter er helt fantastisk og vokser for hvert år, sier Karoline Andaur. Hun er generalsekretær i WWF Verdens naturfond. 

Kontakter

Bilder

FANTASTISK ENGASJEMENT: WWF Verdens naturfonds generalsekretær Karoline Andaur, er overveldet av det store engasjementet for å gjøre norske hager villere.
FANTASTISK ENGASJEMENT: WWF Verdens naturfonds generalsekretær Karoline Andaur, er overveldet av det store engasjementet for å gjøre norske hager villere.
Elin Eike Worren
Last ned bilde
LA UGRESSET VOKSE: Lar du løvetann og brennesle få vokse litt i hagen, har du gjort en stor innsats for humler, bier og sommerfugler, sier WWFs biolog Sverre Lundemo.
LA UGRESSET VOKSE: Lar du løvetann og brennesle få vokse litt i hagen, har du gjort en stor innsats for humler, bier og sommerfugler, sier WWFs biolog Sverre Lundemo.
Geir Barstein
Last ned bilde

Om oss

WWF er en av verdens største miljøorganisasjoner med eksperter som jobber i mer enn hundre land. Vi jobber for å bremse klimaendringene, stanse tapet av arter og skape en framtid der mennesker lever i harmoni med naturen.

Følg pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra WWF Verdens naturfond på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond

WWF Verdens naturfond om H.M.Kong Haralds bortgang28.8.2026 09:59:06 CEST | Pressemelding

– Det er med stor sorg vi har mottatt nyheten om Hans Majestet Kong Haralds død, sier Karoline Andaur. Hun er generalsekretær i WWF Verdens naturfond. Kongen har vært en viktig støttespiller for WWF Verdens naturfond siden stiftelsen i 1970. Da var han kronprins og ble WWFs første og eneste president her i Norge, en rolle han hadde i 20 år. Som konge ble han æresmedlem i organisasjonen. Andaur uttrykker organisasjonens takknemlighet for kongens naturengasjement. – Vi i WWF er dypt takknemlige for Kong Haralds stemme for naturen. Med tydelighet, varme og engasjement formidlet han viktigheten av å, for å si det med hans egne ord, «beskytte alt levende rundt oss», sier Andaur. Siden 2021 har kong Harald vært WWFs høye beskytter. Kongen var også høy beskytter for TV-aksjonen 2020, Et hav av muligheter, som gikk til inntekt for WWFs arbeid med å stanse plastforsøplingen av havet. – Vår dypeste medfølelse går til familien og til hele Norges befolkning. Vi har mistet en samfunnsengasjert, var

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye