Jarand Byrkjeland (25) får ansvar for 17.000 studenter
19.4.2026 17:56:21 CEST | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding
Jarand Byrkjeland fra Nittedal er valgt som ny leder for NITO Studentene.

– Jobbmarkedet og overgangen fra studiene til arbeidslivet er den viktigste utfordringen for ingeniør- og teknologistudenter akkurat nå, sier Jarand Byrkjeland som selv studerer IT og informasjonssystemer ved USN i Bø.
Som ny leder peker Byrkjeland på ett grep han spesielt vil få gjennomslag for det kommende året: flere relevante kurs og sertifiseringer. Både for tillitsvalgte og øvrige studentmedlemmer.
– Hvis jeg bare får gjennomslag for én ting, må det være å øke mengden med relevante kurs og sertifiseringer, sier han.
NITO Studentene er studentdelen av NITO, og organiserer ingeniør- og teknologistudenter over hele landet. NITO er Norges største organisasjon for ingeniører og teknologer.
Vil styrke overgangen til jobb
Byrkjeland mener studenter trenger mer støtte og mer relevant erfaring før de går ut i arbeidslivet. Han vil også at muligheter og rettigheter blir tydeligere kommunisert. Både før og etter endt utdanning.
– Studenter trenger mer relevant erfaring, bedre støtte og en tydeliggjøring av muligheter og rettigheter før og etter de går inn i arbeidslivet, sier han.
Et tidligere kvalitetsløft er noe av det Byrkjeland ønsker seg framover.
Byrkjeland mener politikere må ta grunnleggende ferdigheter mer på alvor, og starte tidligere i utdanningsløpet.
– Ferdighetene i matte og naturfag må styrkes fra grunnskolen og videregående. Et kvalitetsløft tidligere i utdanningsløpet er kritisk for at overgangen til høyere utdanning blir mindre krevende, sier han.
De nyvalgte i sentralstyret
Leder: Jarand Byrkjeland (25, Universitetet i Sørøst-Norge, campus Bø)
Første nestleder: Thomas Kristiansen (24, Høyskolen i Østfold, Fredrikstad)
Andre nestleder: Nora Blekken Furu (22, Høgskolen i Molde, campus Kristiansund)
Felix Fabricius Knutsen (24, Universitetet i Agder, campus Kristiansand)
Jørgen Akervold (23, Universitetet i Tromsø, campus Narvik)
Nora Szalay (22, Høgskulen på Vestlandet, campus Bergen)
Benedikte Sørensen Hertzenberg (26, Universitetet i Innlandet, campus Hamar)
Anna Reedtz (24, Universitetet i Tromsø, campus Tromsø)
Nøkkelord
Kontakter
Jarand ByrkjelandlederNITO Studentene
Tel:94199377jarand.priv@gmail.comBilder


Lenker
Om NITO
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 116.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO: - Ikke legg ned tilbud som redder liv19.5.2026 11:59:55 CEST | Pressemelding
NITO reagerer kraftig på Helse Nords beslutning om å legge ned de såkalte «vandrende blodbankene» i Finnmark fra 1. august 2026. Ordningen har gitt rask tilgang til livreddende blod i områder med lange avstander til sykehus.
Ingen enighet i staten: Oppgjøret går til mekling1.5.2026 08:32:33 CEST | Pressemelding
Akademikerne og NITO har torsdag kveld brutt forhandlingene med staten. Lønnsoppgjøret går nå til mekling hos Riksmekleren.
Brudd i forhandlingene med KS: Nå blir det mekling30.4.2026 14:30:26 CEST | Pressemelding
Årets hovedoppgjør i kommunal sektor endte uten enighet. Nå går oppgjøret til mekling hos Riksmekleren.
Flere kvinner søker IT-studier23.4.2026 13:22:24 CEST | Pressemelding
Andelen kvinnelige søkere til informasjonsteknologi har doblet seg siden 2015, fra 18 prosent til over 36 prosent i år.
Nora ønsker mer praksis i studiene: – Vi går ut i jobb uten å være forberedt20.4.2026 16:20:29 CEST | Pressemelding
Nora Blekken Furu (23) fra Sunndalsøra er valgt til 2. nestleder i NITO Studentene. Det er spesielt én ting hun brenner for.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom