Brudd i byggindustrien - fare for storstreik
15.4.2026 14:06:45 CEST | Fellesforbundet | Pressemelding
Fellesforbundet brøt i dag kl. 1400 den frivillige meklingen med NHO Byggenæringen. Nærmere 5 900 ansatte i byggindustrien kan bli tatt ut i streik.

Fellesforbundet og NHO Byggenæringen har ikke klart å komme til enighet på overenskomsten for byggindustrien.
– Avstanden er ennå for stor. For oss er det svært viktig å få på plass en god økonomi i tråd med frontfaget, fastslår delegasjonsleder Hege Espe. Forskuttering av sykepenger er en annen avgjørende sak for medlemmene i byggindustrien.
Oppstart tvungen mekling
Partene møtes til tvungen mekling hos Riksmekleren lørdag 18. april. Blir de ikke enige innen midnatt 19. april, kan det bli streik i byggindustrien.
Storstreik fra første dag
– De aller fleste av våre medlemmer er tatt ut i første uttak. Dette vil i så fall ramme arbeidsgiverne hardt, men vi håper på en løsning hos Riksmekleren, avslutter Hege Espe.
Lister med varsel om plassfratredelse
På nettsiden finner du oversikt over bedriftene som er tatt ut til en eventuell streik.
Kontakter
Bettina ThorvikKommunikasjonssjef
Tel:(+47) 928 20 658bettina.thorvik@fellesforbundet.noLenker
Følg pressemeldinger fra Fellesforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesforbundet
Streiken i hotell - og restaurant utvides til flyplassene13.5.2026 14:00:05 CEST | Pressemelding
Fra og med mandag 18. mai blir 264 medlemmer på Riksavtalen ved seks av landets største flyplasser ved serveringssteder, og en del andre utsalgssteder tatt ut i streik.
Enighet om forskuttering av sykepenger og reallønnsvekst i treforedlingsindustrien12.5.2026 20:28:44 CEST | Pressemelding
Tirsdag ble Fellesforbundet og NHO-foreningen Norsk Industri enige i tarifforhandlingene på Fellesoverenskomsten for treforedlingsindustrien.
Mandagmorgen er 4 152 medlemmer av Fellesforbundet i streik11.5.2026 09:42:14 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet trapper opp streiken i hotell- og restaurantbransjen og 294 nye medlemmer i 36 bedrifter er i streik mandagmorgen. Drammen, Gjøvik, Hamar og Kongsberg er noen av byene som nå er innlemmet i streiken.
Forhandlingene på Grossistoverenskomsten strandet8.5.2026 16:14:39 CEST | Pressemelding
Fredag 8. mai kl. 1600 ble det brudd i forhandlingene mellom Fellesforbundet og Virke på Grossistoverenskomsten.
Fellesforbundet tar ut nyinnmeldte medlemmer i streik fra 9. mai6.5.2026 21:57:48 CEST | Pressemelding
Fellesforbundet iverksetter et nytt streikeuttak der 40 nyinnmeldte medlemmer i sju bedrifter tas ut i streik fra lørdag morgen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom