Krimstjerner til Oslo i mars. Krimfestivalen 2026 samler noen av de største navnene i sjangeren
15.1.2026 10:00:00 CET | Aschehoug | Pressemelding
Krimstjerner til Oslo i mars. Krimfestivalen 2026 samler noen av de største navnene i sjangeren.

Krimfestivalen er tilbake 19.–21. mars 2026, og byr på et program med noen av de mest sentrale krimforfatterne fra Norge, Norden og Storbritannia. Blant årets bekreftede navn er Val McDermid, Jens Henrik Jensen, Anne Holt, Pascal Engman, Helene Flood samt den nye krimduoen Abid Raja og Torkil Damhaug.
Festivalen arrangeres i forlagshusene til Aschehoug, Gyldendal og Cappelen Damm, og har de siste årene befestet sin posisjon som en av de viktigste møteplassene for krimlitteratur i Norge.
Ifølge arrangørene speiler årets festival en sjanger som både når bredt ut og stadig fornyer seg. Pip Hallén, eventleder i Cappelen Damm, peker på publikumsengasjementet som en sentral drivkraft:
– Krim samler et enormt engasjert publikum. Det er fascinerende å se bredden i hvem som kommer, og energien som oppstår når forfatterne møter leserne, er helt spesiell.
Også Julie Kalager, markedssjef i Aschehoug, mener årets forfatterliste viser styrken i dagens krimlitteratur:
– Forfatterne som deltar i år viser hvor mangfoldig og ambisiøst krimfeltet har blitt. De bringer inn nye perspektiver, nye konflikter og nye fortellergrep, og det er nettopp denne utviklingen som gjør festivalen så relevant.
Nærheten mellom publikum og forfattere er noe av det som særpreger Krimfestivalen, ifølge Siren Marøy Myklebust, krimredaktør i Gyldendal:
– Publikum får en kontakt med forfatterne som er vanskelig å skape andre steder. Det påvirker leseropplevelsen og er en viktig grunn til at mange vender tilbake år etter år.
Program kommer www.krimfestivalen.no
For 14. gang samler Krimfestivalen norsk og internasjonal krimelite til flere titalls gratis publikumsarrangementer over tre dager. Siden festivalen først ble arrangert i 2012 har den vært en stor suksess, blant annet trukket frem av The Guardian som en av verdens fremste krimfestivaler.
Nøkkelord
Kontakter
Vegard ByeKommunikasjonsansvarligAschehoug AS
Skjønnlitteratur
Bilder
Om Aschehoug
Aschehoug forlag gir lesere, lærere og elever litterære opplevelser og kunnskap gjennom bøkene og læremidlene. Vi opplyser, utfordrer og underholder, enten du liker å lese, lytte eller utforske digitalt.

Følg pressemeldinger fra Aschehoug
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Aschehoug på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Aschehoug
Dansk presse hyller Jan Kjærstad for romanen «Valgdager»12.5.2026 14:34:07 CEST | Pressemelding
Jan Kjærstads roman «Valgdager» høster strålende anmeldelser i Danmark. Da «Valgdager» ble utgitt på Aschehoug i Norge i 2024, fikk romanen flere strålende anmeldelser. Nå gjentar suksessen seg i Danmark, hvor boken nylig er utgitt med tittelen "Valgdage" i Anne Matthiesens oversettelse på dansk Gyldendal.
Fra kamuflasje til kritikerros30.4.2026 12:38:59 CEST | Pressemelding
Poeten i Forsvaret debuterer som krimforfatter – og kritikerne er solgt Sondre Bjørgum debuterer med Skogfruen, en thriller VG kaller «en vaskekte ny norsk actionhelt» og Dagbladet belønner med terningkast 6.
Rivertonprisen 2025 til Jo Nesbø15.4.2026 13:10:00 CEST | Pressemelding
Rivertonprisen Den gylne revolver 2025 til Jo Nesbø.
Jo Nesbø nominert til Rivertonprisen for Minnesota19.3.2026 10:25:00 CET | Pressemelding
Jo Nesbø nominert til Rivertonprisen 2025 for politiromanen Minnesota.
Tysk forlag sikrer seg rettigheter til norsk krimdebut12.3.2026 09:28:00 CET | Pressemelding
Tysk forlag satser på norsk krimdebut.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
