Tokayev kunngjør valg til Kurultai i august
14.4.2026 11:04:06 CEST | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev kunngjorde 10. april at det vil bli avholdt valg til Kurultai (Kasakhstans nasjonalforsamling) i august. Kunngjøringen kom i forbindelse med at han gratulerte landets forskere med deres profesjonsdag. Samtidig fremhevet han vitenskapens betydning for å styrke ansvar og samfunnsverdier.

Tokayev understreket betydningen av å varsle i god tid om nasjonale hendelser. Han opplyste at det, straks den nye grunnloven trer i kraft, vil bli undertegnet et dekret om valg til Kurultai, landets ettkammerparlament. Dette vil gi politiske partier om lag fem måneder til å forberede seg og føre valgkamp.
Ifølge presidenten vil valget markere starten på en omfattende omlegging av landets politiske system. Han la til at slike reformer må ledsages av positive endringer i samfunnets holdninger, ifølge presidentens kontor Akorda.
Tokayev fremhevet også forskernes rolle som bærere av progressive verdier og moralsk autoritet. Han pekte på at utviklingen av en kultur preget av ansvar, disiplin og respekt for loven er avgjørende for en bærekraftig samfunnsutvikling.
Med henvisning til arven etter Al-Farabi sa presidenten at kunnskap må gå hånd i hånd med utdanning. Han understreket samtidig at forsøk på å undergrave sosial harmoni og stabilitet vil bli møtt i tråd med lovverket.
Kilde: The Astana Times / av Dana Omirgazy, 10. April 2026
https://astanatimes.com/2026/04/tokayev-announces-kurultai-elections-in-august/
Nøkkelord
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
President Tokayev foreslår Turkic AI-nettverk og digital integrasjon på toppmøte for turkiske stater18.5.2026 05:00:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – President Kassym-Jomart Tokayev foreslo å opprette et nettverk av sentre for kunstig intelligens, et felles Turkic IT-knutepunkt og en felles digital plattform for turkisk historie og kultur under det uformelle toppmøtet til Organization of Turkic States (OTS) i Turkistan. Under toppmøtet diskuterte medlemslandene hvordan samarbeidet innen teknologi, digitalisering og investeringer kan styrkes i en tid preget av økende global ustabilitet.
Kasakhstan topper Sentral-Asia i indeks for kvinner, fred og sikkerhet15.5.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstan ble rangert som det beste landet i Sentral-Asia i Women, Peace and Security Index 2025/26, og plasserte seg på 72. plass av totalt 181 land med en poengsum på 0,722. Dette fremgår av en rapport publisert av Georgetown Institute for Women, Peace and Security (GIWPS) og Peace Research Institute Oslo (PRIO).
Kasakhstan innfører AI i skolesystemet13.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev undertegnet 12. mai et dekret om å innføre kunstig intelligens (AI) i Kasakhstans skolesystem som del av landets satsing på digitalisering og modernisering av utdanningen.
«Tokayev: Miljøinitiativ er blitt moralsk bærebjelke»12.5.2026 08:41:32 CEST | Pressemelding
Under den landsomfattende miljøkampanjen «Taza Qazaqstan» sa president Kassym-Jomart Tokayev at Kasakhstans positive utvikling nå får internasjonal anerkjennelse og overkommer tidligere skepsis, ifølge nyhetsbyrået Qazinform, som siterer presidentpalasset Akorda.
Congress of Leaders of World and Traditional Religions skal diskutere KI og tro i Astana8.5.2026 06:41:38 CEST | Pressemelding
ASTANA – Det internasjonale senteret for interreligiøs dialog i Kasakhstan og ICESCO har inngått en samarbeidsavtale som skal styrke arbeidet med interreligiøs og interkulturell dialog.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom