Krigen har satt Sudans økonomi 30 år tilbake – 60 % kan havne i ekstrem fattigdom
14.4.2026 08:00:00 CEST | United Nations Development Programme | Pressemelding
Khartoum, 14. april 2026 – Over 60 prosent av Sudans befolkning kan havne i ekstrem fattigdom innen 2030 dersom krigen fortsetter. Det tilsvarer rundt 52 millioner mennesker – 34 millioner flere enn uten konflikt, ifølge en ny rapport fra FNs utviklingsprogram (UNDP) og Institute for Security Studies (ISS).

Rapporten analyserer både kostnadene av krigen og hva som kreves for å bygge landet opp igjen.
Bare i 2023 tapte Sudan 6,4 milliarder dollar i BNP. Samtidig ble nær 7 millioner mennesker presset ut i ekstrem fattigdom på ett år. Inntektene er nå tilbake på nivået fra 1992, fattigdommen er høyere enn på 1980-tallet, og over 13 millioner mennesker er på flukt.
Hvis krigen fortsetter, kan økonomien i 2043 være 34,5 milliarder dollar mindre enn uten konflikt. Det tilsvarer et fall i BNP per innbygger på rundt 1 700 dollar.
– Tre år inn i denne konflikten står vi ikke bare overfor en krise – vi er vitne til en systematisk nedbygging av et lands framtid. Tallene er ikke abstrakte. De gjenspeiler familier som splittes, barn som faller ut av skolen, levebrød som forsvinner, og en generasjon med stadig svakere framtidsutsikter.
Fred er en forutsetning for utvikling, men ikke nok i seg selv. En politisk løsning må følges av målrettede reformer og langsiktig internasjonal støtte. Rapporten advarer samtidig om at handlingsrommet krymper raskt: Jo lenger konflikten varer, desto dyrere og vanskeligere blir det å snu utviklingen.


Kontakter
Emilie AndresenFNs Utviklingsprogram UNDP
Tel:46463687Tel:46463687emilie.andresen@undp.orgFølg pressemeldinger fra United Nations Development Programme
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra United Nations Development Programme på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra United Nations Development Programme
Ny rapport: Gjenoppbyggingen av Ukraina kan koste nær 588 milliarder dollar23.2.2026 14:00:00 CET | Pressemelding
Fire år med krig har ført til enorme ødeleggelser. Nå viser en ny internasjonal rapport hvor stort behovet for gjenoppbygging er – og hva som må til.
Kronprinsen fortsetter som UNDP Goodwill-ambassadør20.11.2025 12:55:12 CET | Pressemelding
Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon har fornyet sitt engasjement som UNDP Goodwill-ambassadør med to nye år.
2,3 millioner returflyktninger legger press på Afghanistans gjenoppbygging12.11.2025 06:59:43 CET | Pressemelding
UNDP understreker viktigheten av investeringer i returområder og oppheving av forbud mot kvinners arbeid
2,3 millioner returflyktninger legger press på Afghanistans gjenoppbygging12.11.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
UNDP understreker viktigheten av investeringer i returområder og oppheving av forbud mot kvinners arbeid
Norge gir 200 millioner dollar til grønn energi i Ukraina gjennom ny avtale med UNDP10.7.2025 11:18:01 CEST | Pressemelding
Roma, 10. juli 2025 – Norge og FNs utviklingsprogram (UNDP) lanserer en ny satsing på 200 millioner dollar for å støtte Ukrainas energisektor. Målet er både å møte akutte krisebehov og bygge opp en grønnere energiframtid. Avtalen blir annonsert på gjenreisningskonferansen for Ukraina i Roma 10. juli.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom