Nye trenerteam klare for elitelagene i skiskyting
11.4.2026 18:00:00 CEST | Norges Skiskytterforbund | Pressemelding
Norges Skiskytterforbund har landet to nye trenerteam som skal lede elitelagene de neste fire årene. Med en kombinasjon av solid kompetanse og sterk forankring i norsk skiskyting, er ambisjonen klar: Norge skal fortsette å være en ledende nasjon internasjonalt, med VM på hjemmebane i Oslo i 2029 og OL 2030 som naturlige hovedmål.

På herresiden vil Anders Øverby og Patrick Oberegger utgjøre trenerteamet, der Oberegger går inn i rollen som hovedtrener. Sammen skal de lede elite herrer gjennom en ny fireårsperiode med mål om å videreutvikle et allerede sterkt lag, samtidig som nye utøvere løftes fram mot verdenstoppen.
For elite damer går Sverre Olsbu Røiseland inn som hovedtrener, med Marthe Kristoffersen som en del av trenerteamet. Duoen representerer både kontinuitet og fornyelse, og skal bygge videre på svært sterke resultater med mål om å ta nye steg internasjonalt.
– Vi mener dette er trenerteam som utfyller hverandre godt, både faglig og menneskelig. Samtidig har vi vært opptatt av å sette oss i best mulig posisjon fram mot VM i Oslo i 2029. Dette er team som kan utvikle både lag og enkeltutøvere over tid, sier sportssjef Lars Mæland.
Den kommende perioden vil ha særlig fokus på å bygge robuste prestasjonsmiljøer og videreutvikle en tydelig rød tråd i trenings- og prestasjonsarbeidet på tvers av lag.
Samtidig markerer de nye teamene slutten på en epoke der Egil Kristiansen gir seg etter ti år som en sentral del av trenerteamet på elitenivå, der han har levert en rekke toppresultater for norsk skiskyting.
– Egil har hatt en enorm betydning for utviklingen av norsk skiskyting det siste tiåret. Resultatene taler for seg selv, og han har også vært en viktig kulturbærer i laget. Vi er svært takknemlige for jobben han har lagt ned, sier generalsekeretær i Norges Skiskytterforbund Emilie Nordskar.
Også Sverre Huber Kaas takkes av etter å ha vært en viktig ressurs for damelaget, med en imponerende merittliste og betydelig bidrag til lagets suksess over tid.
– Sverre har bidratt med høy faglig kompetanse og vært en viktig del av utviklingen på kvinnesiden. Vi setter også stor pris på innsatsen han har lagt ned gjennom mange år, sier Nordskar.
De nye trenerteamene tiltrer i sine roller fra 1. mai.
For mer informasjon, vennligst kontakt:
Sportssjef NSSF, Lars Mæland, tlf: 970 18 575
Generalsekretær NSSF, Emilie Nordskar, tlf: 900 55 379
Kontakter
Emilie NordskarGeneralsekretær
Tel:+47 900 55 379emilie.nordskar@skiskyting.noMaria Fæste JentoftKommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 476 59 790maria.jentoft@skiskyting.noBilder
Følg pressemeldinger fra Norges Skiskytterforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Skiskytterforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Skiskytterforbund
Disse landslagsprofilene stiller ikke til start til NM i skiskyting på Os8.4.2026 13:03:18 CEST | Pressemelding
Årets norgesmesterskap i skiskyting arrangeres på Os kommende helg. Norges Skiskytterforbund ser frem til å samle hele skiskytterfamilien en siste gang for sesongen, i det som ser ut til å bli fantastiske forhold!
Norges Skiskytterforbund ansetter Lars Mæland som ny sportssjef31.3.2026 11:30:00 CEST | Pressemelding
– Vi har gjennom hele prosessen vært opptatt av å sette sammen et team som både ivaretar det som har gjort oss gode gjennom mange år, og det som kan utvikle oss videre. Med Lars får vi inn solid prestasjonskompetanse fra noen av Norges mest profesjonelle toppidrettsmiljøer, sier Emilie Nordskar, generalsekretær i Norges Skiskytterforbund.
Trer av som landslagssjef for skiskytterne27.3.2026 14:45:00 CET | Pressemelding
Per Arne Botnan har valgt å tre av i rollen som landslagssjef etter 20 år i Norges Skiskytterforbund.
Klart for VM-fest i Holmenkollen i 2029 – sterkt styre på plass24.3.2026 10:57:07 CET | Pressemelding
Norges Skiskytterforbund (NSSF) og Oslo ønsker verden velkommen til VM i skiskyting i Holmenkollen 4.–18. februar 2029. Nå er styret for mesterskapet etablert – med ambisjoner om å skape en folkefest for både publikum, frivillige og norsk idrett.
Gjør deg klar for påskestemning og skiskyting i Holmenkollen18.3.2026 10:43:45 CET | Pressemelding
Finn frem solbrillene og hopp på første T-bane opp til Holmenkollen – værmeldingen roper «påskestemning» når verdenscupen i skiskyting skal avsluttes på hjemmebane de neste dagene!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
