Henriette Steenstrup leder årets Gullruten
14.4.2026 08:00:00 CEST | TV 2 | Pressemelding
– Målet er å lage et fyrverkeri av en sending som er gøy for de i salen, og for de som ser på, sier Henriette Steenstrup om jobben som programleder for TV-bransjens store festkveld på TV 2.

Fredag 8. mai skal TV-bransjen igjen hylles, og gullruter skal deles ut. I år ledes altså Gullruten-utdelingen av serieskaper og skuespiller Henriette Steenstrup, som gleder seg til å lage TV-fest i det hun omtaler som Norges egentlige hovedstad: Bergen.
– Dette blir supergøy, håper jeg. Men det er klart, da jeg fortalte sønnen min at jeg skulle være programleder for Gullruten, så var hans respons: «OK, sånn som Ricky Gervais, bare ikke morsom?». Så vi får legge forventingene cirka der, ler Steenstrup.
Den britiske komikeren Gervais har ledet Golden Globes flere ganger, på sin helt spesielle måte. Hvilken stil Steenstrup går for gjenstår å se, men hun sier at det er gjevt å få lede Gullruten.
– Dette er en prisutdeling som det er stort å bli nominert til, og målet må være å lage et fyrverkeri av en sending, sier Steenstrup, og fortsetter:
– Dette er jo den eneste kvelden man kan risikere å se realitydeltakere skåle med dokumentarister, og komikere som faktisk ler av hverandre, smiler hun.
Hun håper kvelden blir litt som det TV-innholdet som skal hylles:
– Dramatisk, spennende, morsom og opplysende, med øyeblikk av glede, håp, skuffelse og kanskje en bitteliten skandale helt på tampen der, men som forhåpentligvis ikke handler om programlederen, smiler Steenstrup.
Storstilt fornyelse av Gullruten
I år byr også Gullruten på en betydelig fornyelse. Årets prisutdeling flyttes til Kjødehallen og USF Verftet, og endringen av lokasjon fra Grieghallen til de industrielle omgivelsene på Verftet markerer starten på en ny versjon av Gullruten.
TV 2s programredaktør, Trygve Rønningen, er storfornøyd med både valg av lokasjon og programleder:
– Vi er veldig glade for at det er akkurat Henriette Steenstrup som skal lede årets Gullruten etter alt det fantastiske hun har bidratt til på TV 2 de siste årene. Årets sending blir i helt ny drakt fra Verftet i Bergen, og vi gleder oss stort til å feire sammen med den viktige TV-produksjonsbransjen denne kvelden, sier Rønningen.
Gullruten-prisene deles altså ut fredag 8. mai, i et show som du kan se på TV 2 Play og TV 2 Direkte.
Årets Gullruten-nominerte offentliggjøres senere i dag.
Nøkkelord
Kontakter
Kristoffer ArnesenPR- og kommunikasjonsansvarlig
Nepobaby, Psykodrama, Norges dummeste, Gullruten, Åsted Norge, Farmen/Torpet (inkl. kjendis), Rampenissen
Siril Vatne MelingPR- og kommunikasjonsansvarlig
Spillet, Boksen, Skal vi danse, Gullruten, Mord i Sogn, Vokteren, Jakten på Norges farligste kvinne, Toll, Oslo fengsel, TV 2 Nyheter, Huskestue.
Bilder


Om oss
Vi er TV 2
Vi er TV 2, et redaktørstyrt mediehus og Norges eneste kommersielle allmennkringkaster. Vi skaper og formidler historier som gjør nyheter, sport og underholdning tilgjengelig for folk – uansett når, hvor og hvordan de måtte ønske. Gjennom en rekke ulike TV-kanaler, strømmetjenesten TV 2 Play og nyhetsnettstedet TV2.no tilbyr vi et bredt spekter av innhold som spenner fra lett underholdning til undersøkende journalistikk.
TV 2 er en del av Egmont, som er et av Nordens største mediekonsern med over 6000 ansatte og aktivitet i 30 land. TV 2s eier Egmont er en stiftelse, som årlig deler ut over 100 millioner kroner til et bedre liv for barn og unge.
Følg pressemeldinger fra TV 2
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra TV 2 på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra TV 2
TV 2 og NRK er klare for norsk VM-fest20.5.2026 11:00:00 CEST | Pressemelding
Endelig skjer det igjen. Etter 28 års ventetid er de norske herrene tilbake på verdens største scene. TV 2 og NRK gir deg all dramatikken fra sommerens fotball-VM.
Over 40 seriepremierer på TV 2 Play i sommer!18.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Det blir en fantastisk seriesommer med over 40 premierer på TV 2 Play. Det blir premierer og nye sesonger av kritikerroste internasjonale serier i alle sjangre, samt flere populære reality-snakkiser.
Nytt TV 2-program med Jens Christian Nørve15.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Tidligere «Åsted Norge»-programleder Jens Christian Nørve er i gang med et nytt programkonsept. I serien «Forsvunnet» skal han ta seerne med i jakten på spor etter savnede personer.
Bryllup, fødsel og sexterapi i ny sesong av «Evig singel»12.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Noen mennesker er rett og slett vanskelig å leve med – og akkurat det gjelder alle de seks vi møter i «Evig singel». Men nå øyner flere av de populære karakterene håp. Vil de endelig lykkes i jakten på en livspartner? Gir samlivsterapi eller sexterapi best resultat? Uansett blir det nye komiske utfordringer på reisen når tredje sesong av «Evig singel» får premiere 12. juni!
TV 2 kåret til Årets mediehus: – En lagseier!6.5.2026 20:36:04 CEST | Pressemelding
BERGEN: Under medieprisene i Bergen i kveld ble TV 2 for første gang kåret til Årets mediehus. TV 2-sjef Olav T. Sandnes kaller utmerkelsen en anerkjennelse av hele laget, og trekker frem evnen til å kombinere samfunnsoppdraget med innovasjon som nøkkelen til suksessen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom