Høye ambisjoner, men betydelige kompetanseutfordringer innen KI
9.4.2026 14:58:31 CEST | Deloitte | Pressemelding
Blant norske selskaper er KI-bildet komplekst. Samtidig som teknologien brukes aktivt med vekt på økonomisk avkastning, sliter mange med kompetansemangel og liten endringsvilje.

Det viser funnene i den ferske Deloitte-rapporten State of AI in the Nordics. I rapporten kommer det frem at en stor andel norske selskaper (84 %) har høye forventninger når det kommer til økte inntekter knyttet til KI sammenlignet med snittet i Norden (75 %).
Et paradoks
Norge ligger også over snittet i Norden når det kommer til å måle finansiell avkastning på KI-investeringer, hvor andelene er henholdsvis 74 % og 61 %.
– Norske selskaper er ambisiøse når det gjelder KI, der en stor andel forventer økte inntekter og måler den økonomiske avkastningen. Men ambisjon alene er ikke nok. Vår nyeste rapport avslører et kritisk kompetansegap, sier partner og nordisk leder innen KI og data i Deloitte, Tor Kramvik Sivertsen.
Rapporten viser nemlig at mange norske bedrifter har kompetanseutfordringer. Hele 62 % av selskapene melder at mangel på kompetanse er en barriere for å integrere KI i eksisterende stillinger, godt over snittet i Norden på 51 %. I tillegg opplever 66 % av selskapene intern motstand mot endring, hvor snittet i Norden ligger på 58 %.
– Mens norske selskaper måler avkastning disiplinert og har høye forventninger, mangler de kompetanse til å levere på disse ambisjonene. Det er et paradoks. Hvis de ikke tar tak i kompetansegapet – særlig innen agentisk KI – risikerer vi å bli hengende etter globalt, fortsetter Kramvik Sivertsen.
Ligger bak på agentisk KI
Norske bedrifter bruker KI aktivt, hvorav hele 72 % melder at de har høyt daglig bruk. Kompetansen er solid innen både tradisjonell- og generativ KI, men når det gjelder agentisk KI melder bare 2 % at de har høy kompetanse.
– Andelen bedrifter med høy agentisk KI-kompetanse er lav, men det representerer også en mulighet. Bedrifter som investerer i denne kompetansen nå, vil kunne få et konkurransefortrinn, sier Kramvik Sivertsen.
Veien videre
Nordiske selskaper må gå strategisk til verks i KI-adopsjonen.
– Et eksempel kan være å starte med avgrensede prosjekter hvor man tester agentisk KI i praksis. Samtidig må man ha en åpen dialog internt. Hvor skal KI kunne ta beslutninger alene? Hvor trenger vi menneskelig kontroll? Disse spørsmålene må besvares før man skalerer, sier Kramvik Sivertsen.
Selskaper som bruker denne perioden til å bygge kompetanse, skape intern forståelse og etablere tillit, vil være langt bedre rustet når tiden er inne for å skalere.
Om rapporten:
Denne rapporten er den siste nordiske utgaven av Deloittes State of AI in the Enterprise-serie. Basert på en undersøkelse blant 170 seniorledere fra Danmark, Finland, Norge og Sverige, analyserer vi hvordan KI-modenhet i Norden utvikler seg.
Kontakter
Anna D. MageliPressesjefDeloitte
Tel:+4740016827anmageli@deloitte.noCharlotte Faarlund GundhusKommunikasjonsdirektørDeloitte
Kan kontaktes for generelle henvendelser og intervjuforespørsler fra mediene.
Dokumenter
Lenker
Om Deloitte
Deloitte er et markedsledende selskap som leverer revisjon, advokattjenester, finansiell rådgivning, risikoanalyser og konsulenttjenester. Vi etterstreber å hjelpe våre kunder realisere sine ambisjoner, skape en positiv forskjell i samfunnet, og utnytte potensialet i våre medarbeidere.
Vi arbeider for en rekke internasjonale selskaper og norske virksomheter innen alle deler av næringslivet, ideelle organisasjoner, idrett og kommunal- og statlig sektor. Hver klient har tilgang til et tverrfaglig team som kan trekke på erfarne medarbeidere og internasjonal kompetanse på tvers av industrier, sektorer og fagdisipliner. Gjennom dette er vi i stand til å bidra med dyp innsikt og kvalifiserte meninger om problemstillinger i daglig drift, så vel som innspill og vurderinger om fremtidige scenarier. Med rundt 1750 ansatte ved fire kontorer i Norge har vi kapasitet og kompetanse til å gjennomføre alle typer prosjekter. Vi bidrar til å skape resultater for våre klienter gjennom en strategisk tilnærming til utfordringer, med høy grad av praktisk gjennomføringsevne.
Følg pressemeldinger fra Deloitte
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Deloitte på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Deloitte
Deloitte-topp kåret til en av Norges fremste tech-kvinner6.3.2026 10:51:38 CET | Pressemelding
Teknologidirektør og nordisk KI-leder i Deloitte Advokatfirma, Silje Emilienne Aanderud-Larsen står på listen over de 50 fremste tech-kvinnene i Norge: – Denne anerkjennelsen betyr mye, men den tilhører like mye menneskene og miljøene jeg har hatt gleden av å jobbe med.
Norske virksomheter anser AI som IT-prosjekt, det bremser verdirealisering16.12.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
Norske og nordiske virksomheter setter av en like stor andel av budsjettet til kunstig intelligens som virksomheter i resten av Europa. Likevel opplever de en markant tregere realisering av forretningsverdi, viser en ny undersøkelse fra Deloitte.
Organisasjonsendringer i Deloitte10.11.2025 09:39:33 CET | Pressemelding
Deloitte Norge gjennomfører endringer for å ruste selskapet for fremtiden, og reduserer antall ansatte. Tiltakene kommer som følge av endringer i marked og etterspørsel, samt salg av regionskontorer.
ECOnnect Energy er landets raskest voksende teknologiselskap16.10.2025 14:45:15 CEST | Pressemelding
I hard konkurranse med totalt 50 finalister, er det ECOnnect Energy som kan smykke seg med tittelen landets raskest voksende teknologiselskap – som årets vinner av Deloitte Technology Fast 50.
Ayond er Rising Star på Vestlandet 20253.9.2025 11:07:29 CEST | Pressemelding
Tirsdag 2. september ble Ayond kåret til årets Rising Star på Vestlandet - en prestisjetung pris som hedrer raskt voksende og innovative selskaper med sterk lokal forankring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom