Nå må du dele veien
12.4.2026 07:45:00 CEST | Tryg Forsikring | Pressemelding
Våren har ankommet flere steder i landet, og det betyr økt aktivitet på veiene. Nå øker risikoen for ulykker betraktelig, ifølge Tryg Forsikring.

– Det viser ulykkesstatistikken ganske tydelig. Antall ulykker med syklister øker kraftig når våren kommer, og nå går vi inn i perioden hvor risikoen er størst, sier Espen Borge, kommunikasjonsrådgiver i Tryg.
I 2025 ble det registrert rundt 600 trafikkulykker hvor syklister var involvert, viser tall fra Finans Norge. Nesten 70 prosent av disse skjedde i perioden fra april til september. Overgangen til våren er særlig tydelig, og i mars og april økte antall hendelser med over 200 prosent sammenlignet med januar og februar.
– Det understreker hvor brått trafikkbildet endrer seg. Mange bilister er ikke vant til å dele veien med syklister gjennom vinteren, og da øker risikoen når syklistene plutselig er tilbake, sier Borge.
Når både myke og harde trafikanter skal dele samme vei, stiller det høyere krav til oppmerksomhet.
– Som bilist er det helt avgjørende å følge med i speil og sjekke blindsonen hyppig, særlig i kryss og rundkjøringer, sier Borge.
Syklistene har et ansvar
Både sykler og elektriske sparkesykler regnes som kjøretøy og omfattes av veitrafikkloven.
– Det er ikke alle syklister som er klar over at trafikkreglene også gjelder for dem. De må stoppe ved rødt lys, og når man krysser et gangfelt skal man gå av sykkelen, sier Borge.
For syklistene handler mye om å være synlig og forberedt.
– Riktig lys på sykkelen er viktig, og vi oppfordrer alltid til bruk av hjelm. I tillegg er det lurt med enkel sjekk av bremsene før man legger ut på tur, sier Borge.
Kontakter
Espen Borgekommunikasjonsrådgiver
Tel:91008867espen.borge@tryg.noBilder


Vi gjør det enklere å være trygg
For oss i Tryg handler forsikring om så mye mer enn premier og poliser. Det handler om engasjement. Om å bry seg. Om å ta ansvar i en verden som forandrer seg. Om å gjøre det enklere å være trygg. Det handler om å være en trygghetsskaper. Ikke bare i ordet. Men også i handling.
Hver dag skaper våre 6.700 ansatte i Norge, Sverige og Danmark trygghet for omkring 6 millioner kunder i Skandinavia.
Hos Tryg i Norge er vi rundt 1.500 medarbeidere. Nærmere 1.200 av dem jobber ved hovedkontoret vårt i Bergen, et par hundre ved kontoret vårt i Oslo, og rundt 50 i Tønsberg. I tillegg har vi medarbeidere på kontorer spredd over hele landet - samt 350 rådgivere tilknyttet franchisekontorer som selger forsikring for Tryg.
Følg pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Tryg Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Tryg Forsikring
Tryg: Nesten 80 skader etter brannen i Krokstadelva22.7.2026 16:00:00 CEST | Pressemelding
Den omfattende brannen i Krokstadelva har ført til store skader og berørt hundrevis av mennesker. Onsdag ettermiddag har Tryg Forsikring så langt mottatt 78 skademeldinger knyttet til brannen.
Halvparten er usikker på bruk av livredningsutstyr22.7.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
En fersk undersøkelse gjennomført for Tryg Forsikring viser at over halvparten av oss ikke er trygge på hvordan livredningsutstyr skal brukes. Samtidig øker drukningstallene betraktelig i 2026 sammenlignet med fjoråret.
Halvparten vet ikke hva de skal gjøre hvis noen drukner21.7.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Til og med juni i år har 43 personer mistet livet i drukningsulykker. Til sammenligning druknet 49 personer i løpet av hele fjoråret. En ny undersøkelse fra Tryg Forsikring viser at fem av ti av de spurte ikke vet, eller er usikre på, hva de skal gjøre hvis noen er i ferd med å drukne i nærheten av dem.
Fotball-VM ga kraftig økning i reiseskader20.7.2026 07:15:00 CEST | Pressemelding
Juni og juli har gitt markant økning i antall reiseskader blant norske supportere og reisende i USA. Tall fra Tryg Forsikring viser en økning på omtrent 40 prosent i antall skader sammenlignet med samme periode i fjor.
Advarer mot løshunder i bilen19.7.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Flere hunder sitter løs i bilen under kjøring, noe som kan få alvorlige konsekvenser. – Husk at det er en grunn til at det er lovpålagt å sikre hunder mens man kjører bil, melder Tryg Forsikring.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom