I fjor kostet sykkeltyverier 186 millioner kroner
9.4.2026 07:57:00 CEST | Frende Forsikring | Aktuelt
16 242 sykkeltyverier ble meldt til forsikringsselskapene i fjor. - 3 av 4 blir ikke anmeldt, så tyvene slipper unna med de fleste.

- Nå når påsken er over starter høysesongen. Vi får inn mange meldinger om tyverier i april og mai, sier fagsjef Lill Cecilie Bjørndal Klementsen i Frende Forsikring.
1 av 3 sier i en undersøkelse Norstat har gjort for Frende at de har opplevd sykkeltyveri. Se fylkeslisten over hvor flest har opplevd sykkeltyveri nederst i saken.
De verste årene i dette årtusen
Tall fra Finans Norge viser at de drøyt 16 000 innmeldte tyveriene i fjor førte til 186 millioner kroner i forsikringsutbetalinger. Statistikken viser at de tre siste årene er de tre verste tyveriårene i dette årtusen.
- Tallene har stabilisert seg på et altfor høyt nivå. Og erstatningene fortsetter å være høye. I fjor økte utbetalingene med seks prosent, sier fagsjefen.
|
Antall meldte tyverier |
Erstatningskostnad i snitt (KPI-justert) |
|
|
2025 |
16 242 |
11 455 kroner |
|
2024 |
16 757 |
10 485 (10 807) kroner |
|
2023 |
16 314 |
10 154 (10 789) kroner |
Kilde: Finans Norge
De fleste tyveriene fanges ikke opp av statistikken
Selv om tyveritallene er høye, er realiteten mye verre for sykkeleierne.
- Statistikken viser kun de syklene som er forsikret og som blir meldt inn. De fleste syklene er ikke forsikret og vi pleier å si at kun ett av fire sykkeltyverier blir anmeldt til politiet. Så her er totalen mye høyere, det er sikkert, sier Bjørndal Klementsen.
- Naturlig nok er det de dyreste syklene som er forsikret, og som er mest ettertraktet. Tyvene vet veldig godt hva de er ute etter og el-sykler står høyt i kurs. Tyvene vet hva de koster og ønsker å tjene penger på dem, sier hun.
Slik gjør du sykkelen din mindre fristende
- Siden syklene gjerne stjeles for å selges videre er det lurt å markere sykkelen din tydelig, på et eller annet vis. Det gjør den vanskeligere å omsette og mindre interessant for en tyv som går forbi. At den har en tydelig markering som ikke kan fjernes enkelt øker sannsynligheten for at du får den tilbake hvis den først blir borte.
- Har du noen forslag til måter å markere den på?
- Graver navn, initialer eller noe slikt i rammen. Eller sett på noen hardføre klistremerker som ikke kan fjernes på en enkel og pen måte. Andre måter er en tusjmarkering som ikke går bort, sier hun.
Sykkelsikkerhetens ABC
- Så er det selvsagt viktig å låse sykkelen skikkelig. Oppbevar den gjerne innendørs på steder hvor ikke tyvene kommer til. Hvis du må ha den ute, ha den heller på et sted med folk enn i en bortgjemt bakgate.
Forsikringsgodkjent sykkellås er et annet viktig tiltak.
- Invester i en skikkelig og solid lås nå, før du tar fram sykkelen for sesongen. Og sørg for at sykkelen din blir registrert i et sykkelregister, sier Lill Cecilie Bjørndal Klementsen i Frende Forsikring.
Slik lurer du sykkeltyven
- Lås sykkelramme og bakhjul til en stolpe, sykkelstativ e.l.
- Bruk en ekstra lås til å låse forhjulet.
- Bruk sykkellås som er forsikringsgodkjent (FG-godkjent).
- Parker sykkelen på steder der mange mennesker ferdes.
- Ikke la sykkelen stå ute om natten.
- Ikke sett fra deg sykkelen på samme sted hver dag.
- Ta meg deg setet og andre løse deler.
- Kjøp låsbare skruer/bolter til hjul, gir, sete og bremser.
- Graver rammenummeret på hjul, styre, gir, setepinne og lås.
- Registrer sykkelen i et FG-godkjent sykkelregister.
Kilde: Frende
Her har flest opplevd sykkeltyveri
I en undersøkelse Norstat har gjort for Frende sier 1 av 3 at de har blitt frastjålet sykkelen sin.
- Buskerud – 44 prosent
- Oslo – 41 prosent
- Trøndelag – 36 prosent
- Agder – 35 prosent
- Rogaland – 33 prosent
- Nordland – 32 prosent
- Vestfold – 31 prosent
- Østfold – 31 prosent
- Akershus – 31 prosent
- Telemark – 30 prosent
- Innlandet – 29 prosent
- Møre og Romsdal – 25 prosent
- Vestland – 19 prosent
- Troms – 17 prosent
- Finnmark – 11 prosent
Kilde: Frendeundersøkelsen/Norstat
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder


Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 400 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Mangedobler bøtesatsene til sjøs: - Det var på tide7.4.2026 07:43:00 CEST | Aktuelt
Bøtesatsene i båt hadde ikke økt på 24 år, før 1. januar. - Det var jaggu på tide.
Klar for kø? 1 av 5 takler det dårlig4.4.2026 07:52:00 CEST | Aktuelt
På vei til påskeferie flyr tiden. På vei hjem står den stille. Det er plutselig kø, slitne sjåfører og en transportetappe ingen jubler over. - Og nettopp da kommer hjemreiseulykkene.
Slik unngår du påskesmellen på hytta3.4.2026 08:03:00 CEST | Aktuelt
- Noen få minutter kan spare deg for hundretusener. Bruk dem i påsken.
Dette drar vi med oss hjem fra påsketur1.4.2026 08:01:00 CEST | Aktuelt
Påske er både skistøvler og badebukse – og et markant hopp i skader.
Nordmenn dropper utenlandspåske – avbestiller unormalt mye31.3.2026 07:53:00 CEST | Aktuelt
En ny undersøkelse etter krigen i Midtøsten startet, viser at nordmenn har lite lyst til å reise på utenlandstur i påsken. - Vi får unormalt mange avbestillinger for tiden.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom