Varslet eiendomskrise slår inn for fullt
1.4.2026 13:05:24 CEST | Dun & Bradstreet | Pressemelding
Første kvartal 2026 viser tydelig nedgang i konkurser på tvers av bransjer, men eiendomsbransjen bryter nok en gang med trenden og øker markant. Prognosene peker mot videre konkursnedgang totalt – samtidig som konkursene i eiendom vil fortsette å øke.

Det ble registrert 851 konkurser i første kvartal 2026 – ned 26,4 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.
Til tross for en bred nedgang i åtte av ti bransjer, øker konkursene i eiendomsbransjen kraftig. Dette er i tråd med tidligere prognoser fra Dun & Bradstreet. I første kvartal gikk 73 eiendomsselskaper konkurs, mot 52 i samme periode i fjor – en økning på 40,4 prosent.
– Vi har kun sett toppen av isfjellet når det gjelder eiendomskonkurser. Investeringsnivået er for lavt, sier Kari Mette Almskog, administrerende direktør i Dun & Bradstreet Norge.
Eiendom har historisk vært en av de mest stabile bransjene med få konkurser, men krisen har vært varslet over lang tid.
– Effekten av skatteendringene slår nå for alvor inn i markedet. Da verdsettingsrabatten på sekundærboliger ble fjernet i 2023, økte formuesskatten for mange eiere, og valgte å selge. Dette er ikke en midlertidig svingning, men et tydelig trendskifte, sier Almskog.
Verre tider i vente
Ifølge konkursprognosene fra Dun & Bradstreet vil eiendomskonkursene øke med ytterligere 8,7 prosent de neste 12 månedene.
I første kvartal gikk 29 selskaper med omsetning på 0–1 million kroner konkurs, opp fra 23 året før. I segmentet 1–10 millioner kroner økte antallet fra 18 til 23 selskaper.
– De minste selskapene er fortsatt mest utsatt, men vi ser nå at økningen også sprer seg til større virksomheter, sier Almskog.
Stabilt næringsliv ellers
Til tross for den kraftige økningen i eiendom, er situasjonen i norsk næringsliv samlet sett stabil. Konkursprognosen viser at det totale antallet konkurser forventes å falle med 6,3 prosent de neste 12 månedene.
Almskog understreker at det likevel er flere usikkerhetsmomenter fremover.
– Det har vært forventninger om rentenedgang i nær fremtid, men bildet er nå mer uavklart, sier hun.
Samtidig har den norske kronen styrket seg i et urolig globalt marked, blant annet drevet av høy etterspørsel etter energi.
– En sterkere krone er ikke entydig positiv. Økte importkostnader bidrar til høyere inflasjon, noe som igjen kan forsinke rentekutt. Samtidig kan en sterk krone på sikt gi økt kjøpekraft for forbrukerne, sier Almskog.
Hun peker også på at norske virksomheter i økende grad har tilpasset seg et mer uforutsigbart verdensbilde.
– Etter flere år preget av pandemi, energikrise og krig, har mange selskaper blitt mer tilpasningsdyktige. Erfaringene fra de siste årene viser hvor krevende det er å planlegge i urolige tider. Mange av de mest sårbare virksomhetene har allerede falt fra, og det er de mest robuste som nå står igjen, sier hun.
Kontakter
Mari SætenGeelmuyden Kiese
Tel:+47 482 66 581mari.saeten@gknordic.comBilder
Følg pressemeldinger fra Dun & Bradstreet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Dun & Bradstreet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Dun & Bradstreet
Endrede handelsmønstre gir ulike utslag for Norge og Sverige29.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Nye handelstall peker på endringer i internasjonale handelsmønstre. Forskjeller i eksportstruktur, markedsavhengighet og eksponering mot amerikanske tolltiltak bidrar til at Norge og Sverige påvirkes ulikt.
Færre konkurser skjuler flere selskapsavviklinger13.7.2026 08:25:00 CEST | Pressemelding
Konkursene falt med 13 prosent i andre kvartal 2026. Til tross for dette ble flere selskaper avviklet enn året før. Bak utviklingen ligger en kraftig økning i tvangsoppløsninger, som steg med 39 prosent og bidro til at det totale antallet avviklinger økte med over 11 prosent. Ifølge Dun & Bradstreet viser utviklingen at konkurstallene alene ikke lenger gir et fullstendig bilde av tilstanden i norsk næringsliv.
Dun & Bradstreet og Anthropic effektiviserer compliancearbeid28.5.2026 14:50:46 CEST | Pressemelding
Dun & Bradstreet vil samarbeide med Anthropic for å integrere D&Bs risikodata direkte inn i Claude for å effektivisere onboarding- og compliance-arbeid for virksomheter.
Kraftig brems i containertrafikken gjennom Hormuzstredet – 97 norske selskaper berørt31.3.2026 14:22:09 CEST | Pressemelding
Mellom 1. og 3. mars falt nye importbookinger gjennom Hormuzstredet med 59 prosent, samtidig som kanselleringene økte med 364 prosent. Per 27. mars var 97 norske selskaper knyttet til handelsstrømmer gjennom regionen.
Forventer nytt konkursras i eiendom – peker på skatteregler1.1.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
2026 blir et nytt blytungt år for eiendomsbransjen. Mens konkursnivået i næringslivet samlet forventes å være stabilt, skiller eiendomsbransjen seg ut med en anslått økning på hele 19,0 prosent. Endrede skatteregler får skylden for konkursraset i en bransje som historisk har vært preget av stabilitet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom










