GS1 Norway

GS1 Norway har ansatt Johan Lanestrand som ny Sektoransvarlig Dagligvare

31.3.2026 12:19:11 CEST | GS1 Norway | Pressemelding

Del

– Vi er svært glade for å få Johan med på laget. Han kombinerer dyp bransjeforståelse med operativ erfaring og et sterkt engasjement for samhandling i verdikjeden. Dette er kompetanse som er svært verdifull for våre medlemmer i en tid preget av økte krav til effektivitet, transparens og digitalisering, sier administrerende direktør i GS1 Norway, Geir Paulsen.

GS1 Norway

Lanestrand kommer fra TINE SA, hvor han blant annet har hatt rollen som Commercial Operations Manager med ansvar for eksportleveranser til kunder i Asia og sentrale deler av logistikken i selskapet. Han har tidligere hatt flere lederroller i Kavli/Q-Meieriene og Stabburet/Orkla, og har gjennom karrieren jobbet tett på samspillet mellom industri, grossister og dagligvarekjeder.

Gjennom sin karriere har Lanestrand levert dokumenterte resultater innen kostnadseffektivisering, økt servicegrad, svinnreduksjon og digitalisering av vare- og informasjonsflyt. Han har også bred erfaring fra bransjesamarbeid og standardiseringsarbeid, blant annet gjennom deltakelse i STAND, DLFs logistikkomité og ECR Norge.

– Jeg ser frem til å bli en del av GS1 Norway og bidra til å videreutvikle standarder og løsninger som skaper verdi på tvers av aktører i verdikjeden. Effektiv deling av strukturert og pålitelig data blir stadig viktigere – både for konkurransekraft og for å møte nye regulatoriske krav, sier Lanestrand.

– Etter flere tiår i norsk og svensk dagligvarebransje har Johan opparbeidet seg et bredt nettverk og inngående kjennskap til hvordan verdikjeder fungerer i praksis. I GS1 Norway vil han raskt gå inn i rollen som sektoransvarlig for dagligvare og tilføre verdifull kompetanse, sier Geir Paulsen

Kontakter

Susanne LavollLeder Samfunnskontakt og strategisk kommunikasjon

sl@gs1.no

Lenker

Om GS1 Norway

GS1 Norway er en nøytral, not-for-profit, FN-godkjent NGO, som utvikler åpne standarder som brukes på tvers av alle bransjer og sektorer. 

Vi er kjent over hele verden for strekkoden som vi ser på alle produkter i varehandelen. GS1 utvikler og vedlikeholder de globale standardene som brukes for å koble det fysiske produkt til den digitale tvillingen av produktet.

Standardene bidrar til både standardisering og digitalisering av produktdata. Det muliggjør bedre kontroll og mer effektiv vareflyt, bedre kvalitet på produktinformasjon og ikke minst sporbarhet gjennom hele verdikjeden.

GS1 Norway er del av den globale GS1-organisasjonen, men eid og styrt av våre medlemmer i Norge. 

Følg pressemeldinger fra GS1 Norway

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra GS1 Norway på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra GS1 Norway

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye